'Haberleşme sistemleri konusunda dünyada güçlüyüz'

BANGKOK 

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, savunma harcamalarında en fazla artış yaşanması beklenen Güneydoğu Asya‘daki etkinlikleri artırmayı hedeflediklerini bildirdi.

Kaval, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASELSAN’ın da katıldığı Tayland Savunma ve Güvenlik Fuarı ve bölgedeki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk savunma sanayisi firmalarının fuara geniş katılım sağladığını belirten Kaval, bu ilginin de bölgenin sahip olduğu potansiyelden kaynaklandığını söyledi.

“Endonezya’da potansiyel yüksek”

Kaval, bölgede ASELSAN ürünlerine yoğun ilgi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Tayland büyük bir ülke, ihtiyaçları fazla. Endonezya, Filipinler, Malezya aynı şekilde. Savunma harcamalarına baktığımızda en çok artışın bu bölgede olacağı öngörülüyor. Böyle olunca burada bir takım iş birlikleriyle ürünlerimizi pazarlamaya, satmaya çalışıyoruz. Yakın dönemde Malezya’da ASELSAN Malezya şirketimizi kurduk. Oradaki gelişmelere bağlı olarak birtakım ortak girişimler kurarak ilerlemeyi düşünüyoruz. Benzer şekilde Endonezya’da takip ettiğimiz işlerimiz var, orada da potansiyel yüksek.”

“Bölgedeki platform üreticileriyle görüşmeler yapıyoruz”

ASELSAN’ın Tayland’da yürüttüğü henüz büyük ölçekli bir iş bulunmadığını ancak yüksek potansiyel gördüklerini dile getiren Kaval, “Türkiye’deki platform üreticilerine verdiğimiz model üzerinden özellikle bölgedeki platform üreticileriyle görüşmeler yapıyoruz. Burada da daha çok platformcular üzerinden pazara girmeye gayret ediyoruz, stratejimiz o şekilde.” dedi.

Kaval, bölgede ve özel olarak Tayland’da haberleşme sistemlerine olan ihtiyaca ilişkin de şunları kaydetti:

“Haberleşme sistemleri konusunda dünyada sayılı şirketlerden biriyiz ve çok güçlüyüz. Bu bölgede, dünyada zaten birkaç rakibimiz var, onlarla rekabet içindeyiz. Haberleşme sistemlerine burada oldukça yoğun ilgi var. Amacımız bunu ilgili sözleşmeye, gerçek ticari faaliyete döndürebilmek.”

Muhabir: Göksel Yıldırım

DSÖ'den Avrupa'da kızamık salgını uyarısı

DSÖ'den Avrupa'da kızamık salgını uyarısı

ANKARA

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da aşılama oranlarının düştüğü ülkelerde kızamık salgınına rastlandığı uyarısında bulundu.

Örgüt, yaptığı açıklamada başta İtalya ve Romanya olmak üzere aşılama oranının yüzde 95’in altında olduğu ülkelerdeki kızamık vakalarında ciddi artış görüldüğünü belirtti.

Hastalıktan korunmak için halkın en az yüzde 95’inin kızamık aşısı olması gerektiğini ancak birçok ülkenin bu oranınaltında kaldığına işaret eden DSÖ, bu ülkelerde kızamık enfeksiyonunun salgın halini aldığını kaydetti.

Aşılama oranının yüzde 95’in altında olduğu ülkeler arasında Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, Romanya, İsviçre ve Ukrayna yer alıyor.

Kızamık hastalığının oldukça bulaşıcı olduğuna dikkati çeken DSÖ, seyahat modellerine bakıldığında hastalığın ulaşamayacağı kişi ya da ülke olmadığını kaydetti.

DSÖ Avrupa Direktörü Zsuzsanna Jakab, “Salgının bulunduğu tüm ülkeleri sınırlarında hastalığın bulaşmasını engellemek için önlem almaları, halihazırda önlem alan ülkeleri de bunları devam ettirmeleri ve aşılama yüzdesini sürdürmeleri konusunda uyardım.” dedi.

Bu arada DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nden Robb Buttler, Avrupa’da aşılama oranının düşük olmasının birçok nedene dayandığını dile getirerek, “Ukrayna gibi bazı ülkelerde tedarik ve prosedür sıkıntıları yaşanıyor.” ifadesini kullandı.

Buttler, bazı ülkelerin aşıdan koktuklarını ya da aşılanmayı gereksiz bulduklarını vurguladı.

DSÖ verilerine göre, yılın ilk ayında İtalya’da 200’ün üzerinde kızamık vakasına rastlanırken Romanya’da geçen yıl ocak ayından bu yana 3 bin 400 vaka ve 17 ölüm kayıtlara geçti.

Muhabir: Dildar Baykan