Samsun'daki FETÖ soruşturmasında 15 tutuklama

SAMSUN

Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock“u kullandığı iddiasıyla gözaltına alınan 19 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen 19 kişiden 15’i tutuklandı, 4’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Samsun’da FETÖ/PDY’ye yönelik 6 Eylül’de düzenlenen operasyonda, serbest meslek sahibi ve öğrencilerin de aralarında bulunduğu 19 kişi “ByLock” kullandıkları iddiası ile gözaltına alınmıştı.

Muhabir: İlyas Gün

Kahramanmaraş'ta FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş‘ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 15 şüpheli yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada örgütün kapatılan okullarında görev yapmış olan ve şifreli haberleşme programı ByLock‘u kullandıkları belirlenen 15 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi ekiplerince kent merkezinde şüphelilerin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda gözaltına alınan 15 şüpheli, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Muhabir: Ersoy Sevinç

ByLock kullanıcısı 33 eski Telekom çalışanına gözaltı kararı

ANKARA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturmaları kapsamında ByLock kullandıkları tespit edilen 33 eski Türk Telekom çalışanı hakkında gözaltı kararı alındı.

Başsavcılıkta terör örgütünün şifreli haberleşme programı ByLock’u kullandıkları belirlenen 33 şüpheli eski Türk Telekom çalışanı hakkında verilen gözaltı kararının ardından emniyet ekipleri harekete geçti.

Ankara’da ekiplerce düzenlenen operasyonda şüphelilerden 25’i gözaltına alındı, 8’inin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

FETÖ ile iltisakı belirlenen şüphelilerin daha önce Türk Telekom’dan ihraç edildikleri öğrenildi.

Muhabir: Zafer Fatih Beyaz

Eski BDDK çalışanlarının "ByLock" davası 25 Ekim'e ertelendi

İSTANBUL

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları iddiasıyla eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) müşaviri, murakıbı, uzman ve uzman yardımcılarından oluşan 18’i tutuklu 26 sanığın, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan yargılandığı davada, mahkeme tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına hükmetti.

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesindeki dördüncü duruşmaya, 18 tutuklu sanık ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada bir tutuklu sanık savunmasını yaparken, bir tanık da dinlendi. Söz alan sanıkların avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini istedi.

Mahkeme heyeti, tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, BDDK’ya yazılan yazıların cevabının beklenmesine hükmetti.

Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 25 Ekim’e ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün eylemleri ve örgütün BDDK yapılanmasına ilişkin bilgilere yer veriliyor.

İddianamede, “ByLock”u kullandıkları tespit edilen sanıklardan eski BDDK Başkan Müşaviri Murat Türker, yeminli murakıplar Eren Özen, Musa Gökçe, Selim Erbağcı, Ömer Çalık, Serkan Güngör, Yusuf Çalışkan ve Abdullah Özkaldı, yeminli murakıp yardımcıları Ramazan Kırdağ, Süleyman Üner, Kayhan Kahyalar, Gökhan Konak ve Arif Özoğlu, uzman yardımcıları Büşra Bakar, Merve Er, Orhan Kırtay, Rüştü Harun Ergüneş, Sedat Aras, Turgut Atıcı, Remzi Yıldız, Mehmet Baytok ve Mustafa Turan, bankacılık uzmanları Neslihan Aksakal, Mustafa Şimşek ve Bayram Çakır ile bankacılık uzman yardımcısı Aytunç Bakır’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan ayrı ayrı 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Antalya merkezli 16 ilde 'ByLock' operasyonu

ANTALYA

Antalya merkezli 16 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 18 zanlı gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock‘u kullandığı tespit edilen 33 kişi hakkında çalışma başlatıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Antalya, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Gaziantep, Konya, Denizli, Kayseri, Aydın, Afyonkarahisar, Yozgat, Burdur, Isparta, Kilis ve Uşak’ta eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda 18 kişi gözaltına alındı. Adreslerinde bulunamayan 15 zanlı ise aranıyor.

Muhabir: Gülsem Adam, Süleyman Elçin

Çankırı'da FETÖ/PDY operasyonu: 14 gözaltı

ÇANKIRI

Çankırı’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 14 zanlı gözaltına alındı.

Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, meslekten ihraç edilen polis, öğretmen ve öğretim görevlisi ile esnaftan oluşan 14 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda zanlılar gözaltına alındı. Zanlıların adreslerindeki aramada bulunan bazı belge ve dokümanlara el konuldu.

Emniyetteki işlemleri süren zanlılardan bazılarının örgütün şifreli haberleşme programı ByLock‘u kullandığı öne sürüldü.

Muhabir: Muhammed Kaygın

Çorum'daki FETÖ/PDY soruşturmasında 9 tutuklama

ÇORUM

Çorum merkezli 8 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması‘na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda adliyeye sevk edilen 23 kişiden 9’u tutuklandı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Çorum merkez olmak üzere Ankara, İzmir, İstanbul, Samsun, Kayseri, Kahramanmaraş ve Konya’da, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 23 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Şüphelilerden üçü, savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldı. Aralarında meslekten ihraç edilen kamu görevlilerinin de bulunduğu 20 zanlı, sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi.

Zanlıların savcılıktaki sorgusu sürdüğü sırada, hakkında gözaltı kararı bulunan ve polis ekiplerince yakalanan 3 şüpheli de savcılığın talimatı üzerine adliyeye getirildi.

Savcılıktaki işlemlerinin ardından mahkemeye çıkarılan 23 zanlıdan 9’u tutuklandı, 14’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada 8 ildeki 33 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş, şüphelilerden 26’sı İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yakalanmıştı.

Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Muhabir: Gazi Nogay

Kırıkkale'de FETÖ/PDY operasyonu: 8 gözaltı

KIRIKKALE

Kırıkkale‘de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock“u kullandığı belirlenen 8 kişi gözaltına alındı.

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, “ByLock” kullandığı tespit edilen E.C.D, S.S, Z.Y, İ.Ü, Ü.Y, P.F, M.İ. ve E.P’yi gözaltına aldı.

Adreslerinde arama yapılan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan 4 kişi ise aranıyor.

Muhabir: Zekeriya Karadavut

İki telefonunda da ByLock bulunmasına rağmen iddiaları reddetti

ERZURUM

Erzurum’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklanan iki telefonundan da örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullandığı tespit edilen Kur’an Kursu hocası Tuba Kireçligöl‘ün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmasına başlandı. Kireçligöl, iddianamede yer alan ByLock kullandığı yönündeki tespiti reddetti. 

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Kireçligöl ile avukatı Gündüz Güneş katıldı.

Kimlik tespitinin yapılması ve iddianamenin okunmasının ardından savunmasını yapan Kireçligöl, hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

ByLock programını kullanmadığını ileri süren Kireçligöl, “Benim bu örgütle hiçbir şekilde bağım olmamıştır. Programı ne duydum ne de kullandım. Vatan sevgisiyle büyüdüm ve çalıştım. Vatan sevgisi imandandır diye eğitildim ve büyüdüm. Öğrencilerime de bunları aşıladım. İki telefonda ByLock tespit edilmiş ama ben kesinlikle bu programı kullanmadım.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme başkanı tarafından bildiklerini anlatması halinde kanuni haklardan faydalanma imkanı olduğunun belirtilmesine rağmen sanık Kireçligöl, örgütle bağlantısının bulunmadığını, kimseyi tanımadığını, anlatacağı bir şeyin olmadığını ve yolunun örgütle çakışmadığını iddia etti.

Mahkeme heyeti, sanık Tuba Kireçligöl’ün tutukluluk halinin devamına karar vererek eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, FETÖ/PDY’nin 15 Temmuzda ülkede yapmaya çalıştığı ve başarılı olamadığı kalkışma girişimi sonrasında, örgütün bitirilmesi ve sorumluları ile örgüt mensuplarının yakalanmaları amacıyla tüm ülkede Cumhuriyet Başsavcılıklarınca soruşturmalar başlatıldığı yer alıyor.

Erzurum’da 15 Temmuzdan sonra İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce FETÖ/PDY’nin gizli mesajlaşma programı ByLock kullanan kişilerin tespiti amacıyla araştırma yapıldığının anlatıldığı iddianamede, şüpheli Telat Kireçligöl’ün ByLock programı kullandığının tespit edilmesi üzerine hakkında FETÖ/PDY üyeliği suçundan soruşturma başlatıldığı ve programın yüklendiği tespit edilen hattın şüpheli Telat Kireçligöl tarafından değil, sanık Tuba Kireçligöl tarafından kullanıldığının tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, sanık Tuba Kireçligöl’ün 17-25 Aralıktan sonraki süreçte kendi isteğiyle FETÖ/PDY’nin gizli mesajlaşma programı ByLock’u kullandığı kaydediliyor.

İddianamede sanık Kireçligöl’ün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Muhabir: Muhammet Mutaf

Manisa'da 'ByLock' operasyonu: 30 gözaltı

MANİSA

Manisa‘da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 30 şüpheli yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock‘u kullandıkları öne sürülen 30 kişinin yakalanması için eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda aralarında halen görevde olan ve kanun hükmünde kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen kamu çalışanları ile esnafın da bulunduğu 30 şüpheli gözaltına alındı.

Şüpheliler Manisa Devlet Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Muhabir: Zekeriya Güneş

1 2 3 15