Kırtasiyecilerde hareketlilik başladı

TEKİRDAĞ/KIRKLARELİ

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) İkinci Başkanı Orhan Taşdemir, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri sonucu kırtasiyecilerde satılan ürünlerin tamamına yakınının güvenli hale geldiğini belirtti.

Taşdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okulların açılmasına yakın ailelerde okul alış verişi telaşının başladığını söyledi.

Velilere tezgahlarda satılan kırtasiye ürünlerinden uzak durulması tavsiyesinde bulunan Taşdemir, şunları kaydetti:

“Kırtasiyecilerdeki sağlıksız ürün sayısı 2017 yılında yüzde bire kadar düştü. Ürünlerin yüzde 99’u sağlıklı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın denetimleri ve derneğimizin kırtasiyecilere verdiği eğitimler sonucunda ürünlerin tamamına yakını güvenli hale geldi. Ancak çarşıda, pazarda, tezgahlarda satılan ürünlerin sağlıklı olup olmadığı bilinmiyor. Neden bilinmiyor, çünkü denetim yok. Dolayısıyla bu tip yerlerde merdiven altı sahte ürünler satılıyor. Çocuklarımızı bu tip yerlerden korumamız gerekiyor. Kırtasiyeciler bu işi sürekli yapıyorlar, sattıkları ürünü yakından biliyorlar. Markaları, markalar arasındaki fiyat farklılıklarını, kalite değerlerini biliyorlar.”

Velileri, TSE damgalı ürünleri almaları konusunda uyaran Taşdemir, okula yeni başlayan bir öğrencinin ailesine maliyetinin 250 – 300 lira arasında olduğunu aktardı.

Veliler alış veriş telaşında

Tekirdağ’da 27 yıllık kırtasiyeci Ali İhsan Tufan da öğrenci velilerinin pazardan ucuza aldıklarını sandıkları ürünlerin aslında ileride sağlık açısından pahalıya mal olabileceğini dile getirdi.

Kırtasiyecilerin velileri de düşünerek ve maliyetleri hesaplayarak çok kâr marjı koymadan satış yapmaya çalıştıklarını anlatan Tufan, “Velilerin, çocuklarının sağlığı için, pazardan, bir milyoncu diye tabir edilen tezgahlardan ürünleri alamamaları gerekiyor. Biz kırtasiye olarak ucuz ürünleri satmamaya çalışıyoruz. Sattığımız fiyat aralığı ucuz da değil fazla da değil. Okulların açılmasına az bir süre kaldığı için yoğunluk yaşıyoruz. Satışlardan memnunuz. “

Edirne ve Kırklareli’nde de kırtasiyelerde hareketlilikler arttı.

Kırklareli’nde kırtasiyeci Çınar Tire, Uyum Haftası nedeniyle hareketliliğin geçen haftadan başladığını bu hafta sonuna doğru daha çok artmasını beklediklerini ifade etti.

Muhabir: Ömer Ural, Ufuk Ertop

TÜBİTAK'tan Gaziantep'e fıstık işleme tesisi

GAZİANTEP

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, kente TÜBİTAK ile ortaklaşa fıstık işleme tesisi kurulacağını bildirdi.

Tiryakioğlu, borsa salonunda makarna üreticisi meslek grubu üyelerine yönelik düzenlenen istişare toplantısında, yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi.

Borsanın, Gümrük ve Ticaret Bakanlığından aldığı yetki ile 2015 yılında ELÜS Platformu için teknolojik altyapısını oluşturarak hizmet vermeye başladığını anımsatan Tiryakioğlu, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin farklı şehirlerinde kurulu 12 lisanslı depo ile karşılıklı sözleşme imzaladık. Şubelerle birlikte anlaşma yaptığımız lisanslı depo sayısı 16’ya ulaştı. 2016 yılının son 4 ayı içerisinde platformumuzda 150 bin ton buğday ve mısır, elektronik ortamda işlem gördü. Bu rakam bu sene haziran ayı itibarıyla 121 bin ton seviyelerinde. Yeni hasat sezonun da başlamasıyla yıl sonuna kadar ELÜS Platformu’nda 2017 yılı içerisinde 1 milyon ton ürünün işlem görmesini hedefliyoruz. Amacımız, ülkemizde elektronik ortamda en fazla işlem gören borsa olmak. Bu bağlamda Türkiye’nin neresinde olursa olsun yetkili lisanslı depolarla sözleşme imzalamaya devam ediyoruz.”

TÜBİTAK ile fıstık işleme tesisi kurulacak

GTB’nin vizyon projelerinden biri olan Hububat Emtia Merkezi için de artık sona gelindiğini belirten Tiryakioğlu, “855 bin metrekare alan üzerinde kurulacak olan emtia merkezi sadece şehrimizi için değil, tüm bölge için bir cazibe merkezi olacak. Gıda sektörünü yakından ilgilendiren bu merkezde 300 bin ton kapasiteli lisanslı depoların yanı sıra elektronik satış salonları, akredite laboratuvarlar ve üyelerimizin kullanımlarına yönelik ofisler yer alacak.” açıklamasında bulundu.

Antep fıstığını işlemek için de TÜBİTAK ile pilot tesis kuracaklarını anlatan Tiryakioğlu, şöyle devam etti:

“Büyük emeklerle ve binbir zahmetle yetiştirdiğimiz Antep fıstığını işleme noktasında bazı teknolojik eksikliklerimiz mevcut. Bu nedenle TÜBİTAK ve borsamız iş birliğiyle ve 2 milyon avroluk bütçeyle Gaziantep’te fıstık işleme tesisi kuruyoruz. TÜBİTAK ile temmuz ayı içerisinde resmi sözleşmeyi imzalayacağız. Kurulacak tesisin yeri ve binası borsamız tarafından tahsis edilecek. Borsa olarak coğrafi işaretli ürünler için de çalışmaları sürdürüyoruz. Antep bulguru, Antep firiği, Antep tırnaklı pidesi ve Antep peyniri gibi Gaziantep’e özgü 16 farklı ürünün coğrafi işaretini almak için çalışma yapıyoruz.”

Muhabir: Feride Pelin İnal

Hükümlülerin el emeği ürünleri satışa sunuldu

ADANA

Türkiye genelindeki 20 cezaevinde hükümlülerin ürettiği yüzlerce ürün Adalet Bakanlığınca Adana’da yaptırılan mağazada satışa sunuldu.

Adana Adliyesi Medya İletişim Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, cezaevlerinde hükümlülerin ürettiği ürünler yine hükümlülerin inşaatında çalıştığı Adana Göltepe Eğitim Tesislerindeki İşyurtları Kurumu Adana Satış Mağazası’nda satışa çıkarıldı.

Adana, Osmaniye, Niğde, Edirne, Diyarbakır, Çanakkale, Elazığ, Gaziantep gibi çeşitli kentlerdeki 20 ceza infaz kurumundaki hükümlülerin yörelerine özgü ürettiği et ve süt ürünleri, deri mont ve çanta, gömlek, temizlik malzemeleri, çini, ceviz, baharat, oltu taşı, hediyelik eşya, el yapımı ahşap oyma ve bakır kaplamadan oluşan 276 parça ürün mağazada piyasa değerinin altında fiyatlarla raflardaki yerlerini aldı.

Çukurova ilçesi Güzelyalı Mahallesi’nde bulunan 230 metrekare büyüklüğüyle Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı bünyesindeki Türkiye’nin en büyük satış mağazası olan Adana mağazasından hem adliye çalışanlarına hem de vatandaşlara alışveriş imkanı sunuldu.

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da hükümlülerin, tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve meslek edinmeleri amacıyla çeşitli iş kollarında istihdam edildiklerini ve bu sayede üreterek topluma yararlı hale geldiğini ifade etti.

Muhabir: Yusuf Koyun