Format değişikliği RTÜK'ün gözünden kaçmadı

ANKARA – Burcu Çalık

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu‘nun (RTÜK) Üst Kurul toplantısında toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden yayınlar masaya yatırıldı.

Flash TV’de yayınlanan “Hayata Dair” isimli programı bir ay süresince titizlikle takip eden RTÜK, özellikle son günlerdeki yayınlarda programın formatında evlilik programına doğru değişiklik yapıldığını, programa eş arayan kişilerin de katıldığını tespit etti.

Üst Kurul, kanala reklam gelirinin yüzde 3’ü oranında ağırlaştırılmış idari para cezası verdi.

“Hadi İnşallah”a para cezası

RTÜK, Fox TV’de yayınlanan “Hadi İnşallah” isimli filmde ise çocuk ve gençleri olumsuz etkileyecek diyaloglara yer verildiğini tespit ederek, kanala idari para cezası uyguladı.

Üst Kurul ayrıca Fox TV’de yayınlanan “Kayıtdışı” isimli dizinin tanıtımında da Renault marka otomobillerin ürün yerleştirmesine yer verildiğini saptayarak, uyarı cezası verdi.

Halk TV’ye “gizli reklam” cezası

Halk TV’de yayınlanan “Canda Sağlık” isimli programda “Gold Termal” isimli ürünün gizli reklamının yapıldığını saptayan RTÜK, kanala idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Cinsel içerikli ürün reklamları yayınlandığı belirlenen Müzik Türk’e ise söz konusu yayınlardan dolayı 10 gün yayın durdurma cezası verildi.

RTÜK, özellikle 690 sayılı kanun hükmünde kararname (KHK) ile getirilen düzenlemeler kapsamında, evlilik programlarını yayınlayan ya da film, dizi, reklam gibi yayınlarda toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı yayınlar yapan, bitkisel gıda takviyesi, cinsel ürün arkadaşlık hattı, çekiliş gibi yayınlara devam eden kanallara yayın lisansı iptaline kadar varan üst sınırdan ağırlaştırılmış idari para cezaları ve program durdurma cezaları veriyor.

RTÜK'ten kurallara uymayan televizyonlara ceza

ANKARA

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun (RTÜK) bugün gerçekleştirilen Üst Kurul toplantısında, yayınlarında ensest tecavüz ve ensest ilişkiyi ekran vasıtasıyla topluma açık şekilde sunan kanallara cezalar verildi.

Kurul, Show TV‘de yayınlanan “Rüya” isimli dizide aile içi ensest tecavüze yer verilmesiyle, söz konusu yayının “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez.” hükmüne; Beyaz TV‘de yayınlanan “Ömür Varol’la Beyaz Gazete” isimli programda, Murat Başoğlu ve yeğeni arasında geçen ensest ilişkiyi konu alan haberlerde, her ne kadar eleştirel bir haber olsa da konu hakkında detaylı ve abartılı görüntü ve yorumlara yer verilmesi ve çarpık bir ilişkinin ekran vasıtasıyla topluma çok açık bir şekilde sunulması nedeniyle, söz konusu yayının “Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz.” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini değerlendirerek, reklam gelirlerinin yüzde üçü oranında ağırlaştırılmış idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Muhabir: Ferhat Demircan

RTÜK'ten 'evlilik programları' ile ilgili açıklama

KOCAELİ

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı Murat Ellialtı, televizyonlardaki evlilik programlarına ilişkin, “Yaz döneminde bütün yayıncılarımızla görüştük. Özellikle evlilik programı yayınlayan kanallarla. Yayıncılarımızla görüştüğümüz kadarıyla bu dönem evlilik programları olmayacak. Kendileri de bu tarz programlar yapmak istemediklerini, ekranda da bu tarz görüntülerin çirkin durduğunu belirttiler. Bu dönem farklı bir format olacaktır.” dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Erasmus + işbirliği, Basın İlan Kurumu (BİK) ve Türkiye Ulusal Ajansı işbirliği ile “Gençlerin Katılımı ile Yerel Basının Dijital Dönüşümü Ana Yapısal Diyalog Forumu” BİK Tatil Köyü’nde devam ediyor.

Foruma katılan RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkan Yardımcısı Ellialtı, bir katılımcının evlilik programlarının devam edip etmeyeceği yönündeki sorusunu cevapladı.

Ellialtı, bu tür programların canlı yayın olması ve içeriğinde özel hayatın ifşa edilmesi, kavga-dövüş, sunucuların kışkırtması veya medyatik tiplerin yer alması nedeniyle izleyiciler tarafından tercih edildiğini söyledi.

Bu dönem RTÜK’ün Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile getirilen yasal sorumlulukları uygulamakta kararlı olduğunu vurgulayan Ellialtı, şöyle konuştu:

“29 Nisan 2017 tarihinde 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. Bu kararname ile evlilik ve arkadaşlık bulma programlarında uygulanan müeyyidelerin ceza oranları ağırlaştırıldı. Daha önce bu tarz programlara yayıncıların brüt gelirlerinin yüzde 1’i veya 3’ü oranında ceza uygulanırken bugün yüzde 5’e kadar ceza uygulanabilmektedir. Bu ciddi rakamlara tekabül etmektedir. Ayrıca program durdurma cezası da uygulanabilmektedir. Buna rağmen evlilik programlarına eğer yapılırsa çok ciddi müeyyideler uygulayacağız.”

Evlilik programlarını yayınlayan televizyon kanalları ile görüştüklerini dile getiren Ellialtı, “Yaz döneminde bütün yayıncılarımızla görüştük. Özellikle evlilik programı yayınlayan kanallarla. Yayıncılarımızla görüştüğümüz kadarıyla bu dönem evlilik programları olmayacak. Kendileri de bu tarz programlar yapmak istemediklerini, ekranda da bu tarz görüntülerin çirkin durduğunu belirttiler. Bu dönem farklı bir format olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Mücahit Türetken

RTÜK'ten medya kuruluşlarına yönelik duyuru

ANKARA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yayımlanan duyuruda, hava araçlarının kaza kırıma uğramasının önlenmesi amacıyla oluşturulan Düşey Engel Veri Tabanı’nın (DEVT) güncellenmesi için karasal yayın yapan medya kuruluşlarından, radyo/televizyon vericisi, anten-radyolink direkleri ve kuleleri ile iletim hatlarına ilişkin “düşey engel” bilgilerini 7 Ağustos’a kadar kuruma bildirmeleri istendi.

RTÜK’ün internet sitesinde, 6112 sayılı Kanun’un geçici 4’üncü maddesi kapsamında karasal ortamdan yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, sahip oldukları düşey engel niteliğindeki radyo/televizyon vericisi, anten direkleri/kuleleri, radyolink direkleri ve varsa bunlara ait iletim hatlarıyla ilgili bilgilerin belirtilen sürede RTÜK’e bildirmelerine ilişkin tebligat niteliğinde duyuru yayımlandı.

Duyuruda Düşey Engel Veri Tabanı’nın, alçak irtifa uçuşu yapan hava araçlarının uçuş rotaları ve atma-bindirme harekat birliklerinin görevini engelleyecek nitelikteki (anten, TV vericisi, GSM kulesi, baca, kule, bina gibi ile enerji iletim ve dağıtım hatları, teleferik, telesiyej hatları gibi) düşey engel verilerinin tamamının saklandığı veri tabanı olduğu bilgisine yer verildi.

Bu veri tabanının, hava araçlarının kaza kırıma uğramaması ve can kayıplarının yaşanmaması amacıyla Harita Genel Komutanlığınca işletildiği, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla paylaşılan DEVT’in güncel tutulmasının hayati öneme sahip olduğu belirtildi.

Duyuruda, Resmi Gazete’de yayımlanan 691 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) göre, karasal ortamdan yayın yapan medya hizmet sağlayıcı kuruluşların kullanmakta oldukları, radyo, televizyon vericisi anten direkleri, kuleleri ile radyolink direkleri ve varsa bunlara ait iletim hatlarına ilişkin bilgileri, yayıncı kuruluş yetkilisi tarafından verilen bilgilerin doğru olduğuna dair kaşeli ve imzalı taahhüdü ile Harita Genel Komutanlığına iletilmek üzere en geç 7 Ağustos’a kadar RTÜK’e göndermeleri gerektiği vurgulandı.

Ayrıca duyuruda, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların Üst Kurul’a beyan ettikleri bilgilerin yanlışlığı veya zamanında bilgi verilmemesi nedeniyle doğabilecek her türlü hukuki sonucun beyanda bulunan medya hizmet sağlayıcı kuruluşa ait olacağı kaydedildi.

Muhabir: Zehra Aydın

TRT Genel Müdürlüğü için 56 aday başvurdu

ANKARA

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) TRT Genel Müdürlüğü için 56 adayın başvurduğunu bildirdi. 

RTÜK’ün internet sitesinde yer alan bilgilendirmede, 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile 2954 Sayılı Radyo ve Televizyon Kanunu’nun amir hükümleri gereğince 11 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla boşalan TRT Genel Müdürlüğüne aday olmak isteyenler için tanınan başvuru süresinin bugün saat 18.00’de sona erdiği ifade edildi.

Bilgilendirmeye göre, TRT Genel Müdürlüğü için 56 aday başvuruda bulundu.

Başvuruda bulunan adayların isimleri şu şekilde:

“TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, Bakan Başdanışmanı Fatih Öznur, TAPDK uzmanı Dr. İdris Özkul, TGRT Haber TV ve TGRT FM Radyo Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sait Eken, Gelir Uzmanı Fedli Dumlu, Basın İlan Kurumunda müdür Zeki Gümüş, Öğretmen Bahadır Kaya, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığında uzman Umut Çavuş, Mülkiye Başmüfettişi Dr. Özcan Erdoğan, Yapı ve Kredi Bankası Şube ve Açıkhava Reklamları Yöneticisi İsmail Hakkı Akduman, Araştırmacı Mustafa Çevik, Öğretmen Ümit Kurt, Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mehmet Habil Tecimen, Ali İhsan Gürer, Sosyolog Ali Selçuk Kapçı, Yapımcı-Yönetmen Mürşit Arslan, Prof. Dr. Nursulu Çetin, TRT-Ankara Radyosu Müdürlüğünde tekniker-yayıncı Kasım Gümüş, Başbakanlıktan emekli Metin Önsöz, Şube Müdürü Hüseyin Aktürk, Gazeteci – Medya Mühendisi İbrahim Saim Altunterim, Okul Müdürü Sadık Öztürk, Cevdet Tellioğlu, Şube Müdürü Ahmet Akın, Danışman Dr. İbrahim Öz, Başmüfettiş Mahmut Seydanlıoğlu.”

Başçavuş da var şoför de var

Öte yandan TRT Genel Müdürlüğü adaylık başvurusunda bulunan isimler arasında Jandarma Başçavuş Abdullah Sülçe, Antalya İl Sağlık Müdürlüğünde görevli şöför Eşref Ay, Röntgen Teknisyeni Turan Arslan ile Etnomüzikolog Halkbilim Uzmanı- Biyolog Azize Gürses de yer aldı.

Diğer başvuru yapanların isimleri şöyle:

“Öğretmen Ekrem Mustafa Çakır, Gazeteci Şerife Berkman Öz, Araştırmacı Şefik Şık, Yönetici Erkan Arslan, Uzman Öğretmen Cengiz Arsu, Okul Müdürü Mustafa Demir, Mühendis Canan Yücel, Basın İlan Kurumu İl Müdürü Şaban Kalafat, Fakülte Sekreteri Bekir Çiftçi, Prof. Dr. Erdoğan Pazarbaşı, Öğretim Görevlisi Vasfi Ufuk Güral, Basın Müşaviri Türker Aygündüz, Demir Kimya Sanayi Genel Müdürü İzzet Yılmaz Güvenilir, Öğretim Görevlisi Burhan Kul, Yapımcı-Yönetmen Ali Avcı, Yrd. Doç. Dr. Süleyman Erguner, Dr. Yusuf Karakaş, Doç. Dr. Mehmet Gökhan Genel, Bakanlık Müşaviri Cengiz Kesici, Yrd. Doç. Dr. Ramazan Topdemir, Mühendis Asuman Oğuz, RTÜK Başkanlık Müşaviri Dr. İrfan Barut, Avukat Veli Dündar, Okul Müdürü Fatih Gündeşli, Öğretim Görevlisi Ahmet Kutlu, RTÜK Üst Kurul Uzmanı Hüseyin Özgün.”

Bakanlar Kuruluna 3 isim sunulacak

RTÜK, söz konusu başvurularla ilgili incelemelerin tamamlanmasının ardından, 2954 Sayılı Yasanın 13’üncü Maddesi gereğince, üç adayı belirleyecek. Üç adayın isimleri Üst Kurul tarafından Bakanlar Kuruluna teklif edilecek.

Bakanlar Kurulu ise bu üç adaydan uygun bulduğu ismi onay için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu isme onay vermesi halinde TRT Genel Müdürlüğüne atama gerçekleşmiş olacak.

Muhabir: Burcu Çalık

TRT Genel Müdürlüğü için adaylık süreci başladı

ANKARA

TRT Genel Müdürlüğü için adaylık başvuruları başladı.

RTÜK‘ün internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Kurul tarafından, 11 Mayıs’ta boşalan TRT Genel Müdürlüğü için Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu’nun ilgili hükümleri kapsamında, adaylık süreci başlatıldı.

İlanın bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla başlayan süreç, 26 Mayıs saat 18.00’de sona erecek. Adaylık için gerekli şartları taşıyanlar, 10 gün içerisinde RTÜK’e postayla veya şahsen başvurabilecek.

Eksik ya da usulüne uygun hazırlanmayan belgeyle yapılan müracaatlar ile postada meydana gelen gecikmelerde başvurular dikkate alınmayacak. Başvuru tarihi olarak başvuru dilekçesi ve eklerinin üst kurul evrakına giriş tarihi esas alınacak.

Müracatta bulunacak adaylardan, başvuru dilekçesi, öz geçmiş, nüfus cüzdanı fotokopisi, diploma aslı veya kurumca onaylı sureti, sabıka kaydının bulunmadığına dair yazılı beyanı, son 3 yıl içerisinde herhangi bir siyasi partiye üye ya da herhangi bir siyasi partiden aday olmadıklarına dair yazılı beyan istenecek.

Muhabir: Sarp Özer