Yargıda SEGBİS yaygınlaştırılacak

ANKARA – KEMAL KARADAĞ

Adalet Bakanlığı, ifade ve savunmalar sırasında ses ve görüntü alabilen ve duruşmaların kaydedilmesini sağlayan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kullanılan yerlerin 2018 yılında yaygınlaştırılması için çalışma başlattı.

Bakanlığın, SEGBİS‘in bütün adalet teşkilatında yaygınlaştırılması hedefi, hükümetin 2018 programında yer aldı.

Bu doğrultuda çalışma başlatan bakanlık, SEGBİS kullanımı için bazı bölgelerde altyapı çalışmaları yapacak.

Yapılan projelendirmelerin ardından 2018 yılı içerisinde yargıda SEGBİS kullanılan yerlerin sayısı artırılacak.

Bugüne kadar ceza ve hukuk mahkemelerinde 2 bin 541, cumhuriyet savcılıklarında 273, bölge adliye mahkemelerinde 56 yerde SEGBİS kuruldu. Ülke genelindeki 222 ceza infaz kurumunda da 543 SEGBİS kullanıma sunuldu.

Fazla tuz tüketimi gece tuvalet ihtiyacını artırıyor

Fazla tuz tüketimi gece tuvalet ihtiyacını artırıyor

ANKARA

BBC‘nin haberine göre, gece aşırı idrara çıkma anlamına gelen “noktüri” sorunu, tuz tüketimi fazla olan kişilerde daha sık görülüyor.

Nagasaki Üniversitesinden araştırmacıların, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Avrupa Üroloji Derneği kongresinde sundukları çalışmaya 300’den fazla gönüllü katıldı.

Araştırmacılar, tuzu azaltan katılımcıların, gece daha az tuvalete kalkmaya başladığını belirledi.

Çalışmanın lideri Dr. Matsuo Tomohiro, tuzu fazla tüketen ve uyku sorunu yaşayan hastaları üç ay boyunca takip ettiklerini ve tuzu azaltmalarını tavsiye ettiklerini söyledi.

Tomohiro, gece ikiden fazla tuvalete kalkan hastaların tuz tüketimini azaltarak gece bir kez tuvalete gitmeye başladığını ifade etti.

Japon bilim adamı, tuzu normalden fazla tüketen 98 hastanın ise gece daha fazla tuvalete kalktığına işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü, günlük tuz tüketiminin yetişkinlerde 5 gramı, 7 yaşından küçük çocuklarda da 2 gramı geçmemesi uyarısında bulunuyor.