Polisler İstiklal Marşı'nı işaret diliyle okudu

TEKİRDAĞ

Tekirdağ’da “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında düzenlenen etkinlikte polisler İstiklal Marşı’işaret diliyle okudu.

Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli 10 polisten oluşan koro, işaret diliyle İstiklal Marşı’nı, ardından “Polis yanındadır” şiirini okudu.

Törende, Süleymanpaşa Belediyesi Engelsiz Yaşam Korosu da “Çanakkale” ve “Mağusa Limanı” türkülerini müzisyenler eşliğinde seslendirdi. Ayrıca Zihinsel Yetersiz Çocukları Koruma Vakfı’nın (ZİÇEV) halk oyunları ekibi de gösteri sundu.

Törene, protokol üyeleri, gaziler, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Muhabir: Mesut Karaduman,Ömer Ural

Bakan Kaya'dan darp edilen gazilere ziyaret

ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, darp edilen iki gazi ile ailesine olaydan derin üzüntü duyduğunu, her zaman iyi ve kötü günde şehit yakınları ile gazilerin yanında olduklarını belirterek, “Vatan sevgisi, millet sevgisi, şehitlik ve gazilik makamını ve bu rütbelerin ne demek olduğunu bilmeyen kişilermiş. Milletimiz sizin değerinizi biliyor. Sizler, başımızın tacısınız. Şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi emanet olarak görüyoruz. Her zaman hizmetinizdeyiz.” dedi.

Bakan Kaya, önceki gün ailesiyle seyahat ederken trafikte taciz edilen ve sığındıkları benzin istasyonunda darp edilen gaziler Muzaffer Oktay ve İbrahim Kızılkaş’ı tedavi gördükleri Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziler Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ziyaret etti.

Ziyareti kapsamında gazi ve aileleriyle bir araya gelen Kaya, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Oktay ve Kızılkaş’ın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da gazi olduklarını anımsattı.

Uzman Çavuş gazi İbrahim Kızılkaş ve eşi Seda Kızılkaş ile görüşen Kaya, kendilerine geçmiş olsun dileğinde bulundu. Kaya, devletin her zaman şehit yakınlarının ve gazilerin yanında olduğunu vurguladı.

Olayın tüm milleti derinden üzdüğünü ve kendisine çok sayıda telefon geldiğini anlatan Kaya, “Vatan sevgisi, millet sevgisi, şehitlik ve gazilik makamını ve bu rütbelerin ne demek olduğunu bilmeyen kişilermiş. Bunu, birkaç kendini bilmezin yaptığı bir şey olarak görün. Milletimiz sizin değerinizi biliyor. Sizler, başımızın tacısınız. Şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi emanet olarak görüyoruz. Her zaman hizmetinizdeyiz.” diye konuştu.

Kaya, İstanbul’dan yeni geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Milletimiz için bu makamlar çok önemli, çok değerli. Bu vatan için can vermek, vatanın birliği ve beraberliği için gazi olmak ne demek milletimiz çok iyi biliyor. Birkaç kendini bilmez… Üzülmeyin lütfen. Biz sizinleyiz. Devletimiz her zaman sizlerle. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız her zaman sizinle. Size hizmet etmek bizim için büyük onur. İyi ve kötü gününüzde her zaman yanınızdayız.”

Gazi Oktay’ın erkek kardeşi Yunus Oktay’ı kucağına alan, babasıyla görüşen ve annesinin de ellerinden öpen Kaya, gazi Kızılkaş’ın eşi Seda Kızılkaş’tan olay sırasında yanlarında bulunan iki yaşındaki çocukları Nehir Ada Kızılkaş’ın sağlık durumuna ilişkin bilgi aldı. Nehir Ada’nın olaya tanık olduğu için psikolojik bir destek alıp almadığını soran Kaya, bununla da ilgilenileceğini söyledi. Kaya, olayın iki yaşındaki bir çocuk için büyük bir travma olduğunu söyledi.

Darp edenlerden iki kişinin tutuklandığının hatırlatılması üzerine Kaya, sürecin takipçisi olacaklarını bildirdi. 

Muhabir: Yeşim Sert Karaaslan

TÜRKÖK projesinde bağışçı sayısı 200 bini geçti

ORDU – Hayati Akçay

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Kızılay arasında imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) projesinin başarıyla sürdürüldüğünü belirtti.

2,5 yıl önce başlatılan projede hedeflenen rakamların teker teker aşıldığını dile getiren Kınık, “2014 yılının ağustos ayında başlayan bağışla birlikte veri tabanı sisteminde 202 bin 324 kişinin gönüllü kök hücre veri kaydı oluşturuldu.” dedi.

Hedeflenen rakamın üzerinde bağışçı sayısına ulaşıldı

Hedeflenen rakamın üzerindeki bağışçı sayısının sevindirici olduğunu vurgulayan Kınık, projenin başladığı ilk günden bu yana kendilerini yalnız bırakmayan bağışçılara teşekkür etti.

Kınık, TÜRKÖK projesinde gönüllü bağışçıların en çok erkeklerden oluştuğunu belirterek, “Tespitlerimize göre bağışçılarımızın yüzde 63’ünü erkek, yüzde 37’si ise kadınlar oluşturuyor. O nedenle kadınların bu konuya daha fazla hassasiyet göstermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

En çok bağış yapılan yaş aralığının yüzde 34,2’lik oranla 36-35 yaş arası olduğuna işaret eden Kınık, bağışçıların 31,9’unu 18-25, yüzde 27,3’ünü 36-45 ve yüzde 6,6’sını 46-50 yaş aralığının oluşturduğunu aktardı.