Terör örgütü PKK zanlısı havalimanında yakalandı

ADANA 

Adana’da, terör örgütü PKK/KCK’nın gençlik yapılanması üyesi olduğu iddiasıyla aranan zanlı, havalimanında sahte kimlikle yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü üyesi Sipan S’nin (20) Irak’ın kuzeyinde askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra Adana’ya geldiğini belirledi.

Polis ekipleri, istihbari çalışmalar sonucu zanlıyı Adana Havalimanı’nda sahte kimlikle yakaladı.

Yurt dışına kaçmaya çalıştığı belirlenen zanlı emniyete götürüldü.

Adana’da korsan gösterileri organize eden ve bu eylemlere de katıldığı ileri sürülen Sipan S, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Muhabir: Eren Bozkurt 

Şanlıurfa'da terör operasyonu: 10 gözaltı

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da sosyal medyadan terör örgütü PKK/KCK‘nın propagandasını yapan ve eylem hazırlığında oldukları değerlendirilen 10 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ve Siber Suçlar Şubesi ekipleri, kent merkezindeki bazı kişilerin sosyal medya hesaplarından terör örgütünün propagandasını yaptığını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiklerini belirledi.

Ekiplerce tespit edilen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen 10 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda, 3 tabanca, tabancaya dönüştürülmüş 3 kuru sıkı tabanca, 126 mermi, bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen demir bilyeler, terör örgütü FETÖ’ye ait sızıntı dergileri, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a ait fotoğraf, örgüt üyelerinin giydiği giysiler, çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi.

Ekiplerin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Ardahan'da terör örgütü propagandasına 5 tutuklama

ARDAHAN

Ardahan’da terör örgütü PKK/KCK‘ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, ihbar üzerine kent merkezindeki farklı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, terör örgütü PKK/KCK adına faaliyet yürüttükleri iddiasıyla 5 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan zanlılar, Ardahan Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi.

Zanlılar, savcılıktaki ifadelerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandı.

İstanbul'da terör operasyonu: 4 tutuklama

İSTANBUL

İstanbul’da terör örgütü PKK/KCK‘ya yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalar kapsamında, Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’nde bulunan bazı esnaf ile akrabalarının, bölge esnafına örgüt adına zorla davetiye verdiklerini belirledi. Şüphelilerin, esnafı, bunun karşılığında değişik miktarlarda para vermeye zorladıkları tespit edildi.

Bu şahıslara ait ikametleri terör örgütünün dağ kadrosunda yer alan bazı kişilerin ziyaret ettiği, burada toplantılar yaparak, olası eylemler hakkında görüş alışverişinde bulundukları ve bunlara öncülük ettikleri, örgütün dağ kadrosuna katılmak üzere eleman topladıkları, bazı şahısları Eyn-el Arap (Kobane) bölgesine götürdükleri bilgisi edinildi.

Bu kapsamda, bahse konu şahısların yakalanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden biri, emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Adliyeye sevk edilen diğer 5 şüpheliden 4’ü tutuklanırken, 1’i yurt dışı yasağı konularak, adli kontrol şartıyla salıverildi.

Güvenpark'taki terör saldırısı davası başladı

ANKARA

Başkentte, 13 Mart 2016’da Kızılay‘daki Güvenpark otobüs duraklarında bomba yüklü otomobille düzenlenen, 36 kişinin öldüğü, 349 kişinin yaralandığı intihar saldırısıyla ilgili, aralarında terör örgütü PKK/KCK’nın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 9’u tutuklu 55 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar, avukatları ve yakınları ile patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatları katıldı.

Kimlik tespiti sırasında, saldırıda hayatını kaybedenlerden biri kişinin annesi, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’a “Başkanım, sanıklar biraz yüksek sesle konuşsun, katillerimizi tanımak istiyoruz.” dedi.

Sanıkların bir çoğunun, eğitim durumları sorulduğunda üniversite mezunu ya da üniversite öğrencisi olduğunu dile getirmesi üzerine müşteki yakınları tepki gösterdi. Ayrıca sanıklardan Azamettin Karakoç, aylık gelirinin 15-20 bin arasında olduğunu bildirdi.

Kimlik tespiti sırasında sanık avukatının, müştekilerin sanıklara yönelik sataşma ve hakaretlerde bulunduğunu iddia etmesi üzerine duruşma salonunda kısa süreli gerginlik yaşandı.

Mahkeme Başkanı Giray, taraflar arasındaki durumun devam etmesi halinde duruşmaya ara vereceğini belirtti. Salondakilerin sakinleşmesinin ardından kimlik tespiti tamamlandı.

Mahkeme Başkanı Giray’ın, iddianamenin özetini okumasıyla yargılamaya başlandı.

Duruşmadan önce, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarının oluşturduğu 13 Mart Platformu adına yapılan açıklamada, “Bizler, katledilen yakınlarımızın adaletini arıyoruz. Bu adalet, ancak her kim olursa olsun ihmal ve kusurları bulunanların da tespit edilerek yargılanmalarıyla hasıl olur. Yoksa yargılama yarım kalır.” ifadeleri kullanıldı.

İstenen cezalar

Sanıklardan Vahit Ayçil, Mehmet Veysi Dolaşan, İbrahim Halil Demirer, Velat Cin ve Suphi Akbaş’ın “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan bir, 36 kişiyi öldürmekten 36 kez olmak üzere toplam 37’şer kez ağırlaştırılmış müebbetin yanı sıra “349 kişiyi öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli mala zarar vermek”, “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” suçlarından da toplam 7 bin 646’şar yıla kadar hapsi isteniliyor.

PKK/KCK yöneticisi konumundaki şüphelilerin, TCK’nın 220/5’teki, “Örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır” hükmü uyarınca aynı cezalara çarptırılması istenen iddianamede, şüphelilerden Uğur Ayçil, Sebahattin Karakoç, Azamettin Karakoç, Semih Yürek, Necati Utku Kiraz ve Rıdvan Tekin’in “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisleri talep ediliyor.

Vehbi Karakoç, Baran Ergin, Hüsamettin Atar, Hamza Yılmaz, Seydi Ayçil’in “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 15’er yıla kadar hapisleri istenirken, şüphelilerden Vehbi Karakoç, Azamettin Karakoç ve Sebahattin Karakoç için “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” suçundan ayrıca 24’er yıla kadar hapis talebinde bulunuluyor.

Şüphelilerden Neval Basut’un “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 5 yıla kadar hapsi talep edilen iddianamede, saldırıda kullanılan otomobilde bulunan Özgür Ünsal’ın annesi Gülsevim Kalay’ın, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Muhabir: Zafer Fatih Beyaz,Tanju Özkaya