Hakkari'de terör saldırısı: 1 şehit, 3 yaralı

HAKKARİ

Hakkari Valiliğinden yapılan açıklamada, Şemdinli ilçesine bağlı Güzelkonak köyü civarında güvenlik güçlerinin yol emniyeti aldığı sırada terör örgütü PKK‘nın yola tuzakladığı el yapımı patlayıcının infilak ettirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Patlama sonucu 1 güvenlik korucusu şehit olmuştur, 1 askeri personel ve 2 güvenlik korucusu yaralanmıştır. Yaralıların tedavisi sevk edildikleri Şemdinli Devlet Hastanesinde devam etmektedir. Konu ile ilgili adli tahkikat devam etmektedir.”

Terör saldırısında "ihmalli davranışa" 20 yıl hapis istemi

ADANA – NEŞET KARADAĞ 

Otoparka park edilen bomba yüklü aracın 24 Kasım 2016’da uzaktan kumandayla infilak ettirilmesiyle ilgili sürdürülen soruşturmada, aracın otoparka konulması sırasında güvenlik noktasında görevli tutuksuz yargılanan polis memurları C.O. ve İ.Ç. ile valilik çalışanı F.K. ile ilgili evrak ayrıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı, patlayıcı yüklü aracın hiçbir şekilde kontrol edilmeden terör örgütü PKK üyesi kadın tarafından otoparka bırakılması, daha sonra da uzaktan kumandayla infilak ettirilmesinde kasta varan ağır ihmalleri bulunduğu iddiasıyla 2 polis memuru ile valilik görevlisi hakkında “ihmalli davranışla kasten adam öldürme” suçundan iddianame hazırladı.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanıklar hakkında 20’şer yıl hapis cezası istendi.

Güvenlik kamerası yok

İddianamede, valilik otopark girişinde araçların kontrolü görevinin F.K’ya ait olduğu, sanığın olay tarihinde saat 07.50 ya da 07.55’te işe geldiği belirtildi.

Emniyet Müdürlüğünün görevlendirme belgelerine göre, 4 numaralı noktada çalışan polis memuru C.O’nun saat 19.00’dan olay günü saat 08.00, diğer polis memuru İ.Ç’nin ise olay tarihinde saat 08.00’den aynı gün 19.00’a kadar nöbetçi olduklarının, olay tarihinde saat 07.50’de de nöbet devri yaptıklarının tespit edildiği iddianamede yer aldı.

İddianamede, otopark girişinde güvenlik kamera sistemi olmadığı belirtilerek, bundan dolayı patlayıcı yüklü aracın hangi saat ve dakikada giriş yaptığının net görüntülenmediği bildirildi.

“Aracı kontrol etmemiş sulama yapmış”

Patlamanın saat 08.04 ya da 08.05 sıralarında meydana geldiği dikkate alındığında aracın, sanıkların orada bulundukları sırada otoparka giriş yaptığı hususunda tereddüt olmadığı vurgulanan iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Uzun süreden bu yana otopark girişinde giren araçların kontrolünü yapmakla görevli F.K’nin görevlendirme belgesinde bu husus yazılı olmasına rağmen otoparka giren araçları kontrol etmediği, sulama işiyle meşgul olduğu belirlenmiştir. 4 numaralı çevre koruma noktasında görevli polislerin de terör saldırısı olma ihtimali yüksek olmasına ve bu durum daha önce kendilerine bildirilmesine rağmen bu tehdidi hiçe sayarak gerekli kontrolleri yapmakta ve tedbirleri almakta ağır ihmalde bulunmaktadır. Görevli polisler, verilen görev talimatlarında da terör saldırıları karşısında alınacak tedbirler hususunda bilgilendirilmiştir.”

İddianamede, sanıkların görevlerini tam ve eksiksiz yapmaları halinde patlayıcı yüklü aracın otoparka girişinin engelleneceğine işaret edilerek, “Şüphelilerin olayın meydana gelmesinde kasta varan kusurlarının olduğu, valilik 4 numaralı koruma noktası talimatının 4. maddesinde ‘nokta görevlileri korudukları yerlere her an saldırı olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, her şahıs ve araçtan şüphelenecek, buna göre daha dikkatli, duyarlı olacaktır.’ ibaresinin bulunduğu ve koruma noktasında bu uyarının yer aldığı belirlenmiştir.” ifadesi kullanıldı.

“Bariyer sabahları açık oluyordu”

İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri tarafından hazırlanan rapora da iddianamede yer verildi.

Raporda, Adana Valiliği otoparkında patlayıcı yüklü aracın infilak ettirilmesi suretiyle meydana gelen terör saldırısında kullanılan aracın, valilik personel açık otoparkına, personel ve araç kimlik kartı bulunmamasına rağmen girmesine izin verildiği, patlamada 2 kamu görevlisinin hayatını kaybetmesi, 33 kamu görevlisinin de yaralanmasına neden olunduğu anımsatıldı.

Adana İl Emniyet Müdürlüğünün, terör olayı öncesinde çeşitli tarihlerde, kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalara yönelik intihar eylemlerinin gerçekleştirileceği şeklinde istihbari bilgiler aldığı belirtilen raporda, bu bilgilerin hassas bölgeleri korumakla görevli personelle paylaşıldığı, şüpheli araç, paket, kişilere karşı içinde bulunulan günlerin hassasiyeti açısından daha dikkatli ve duyarlı olunmasının istendiği, denetim yapan amirlerden de muhtemel saldırılara karşı dikkatli olmaları istenilerek denetleme defterlerinde bu uyarıların yapıldığı anlatıldı.

Raporda, bilgisine başvurulan H.Ş, E.Ç, D.M, M.E.S, A.U, M.B, A.K, M.F. ve S.Ç’nin terör olayının olduğu gün personel otoparkına giriş sağlayan 4 numaralı nokta girişine ait demir kapı ve bariyerin açık olduğunu, sabah saatlerinde sürekli benzer durumun yaşandığını, görevlilerin bunu alışkanlık haline getirerek güvenlik açığı oluşturduğunu söyledikleri aktarıldı.

“Otopark girişi yol geçen hanı gibi kullanılıyor”

İddianamede, tutuksuz sanıkların savunmalarına da yer verildi.

Valilik otopark görevlisi F.K, iddianamede yer alan ifadesinde, her gün saat 07.55’te işe geldiğini, otoparka giriş yapan araçlardan görev kartı veya kimlik belgesi sorduğunu, bazen kendisine “Sen kimsin?” diye diklenenlerin olduğunu ileri sürdü.

Daha önce defalarca otopark girişine kamera sistemi ve kontrol cihazı konulmasını talep ettiklerini belirten F.K, “Ancak hiçbir gelişme olmadı. Yayalar da araçların girdiği yerden rahatça girebilmekte ve herhangi bir kimlik kontrolü yapılmamaktadır. Bu şahısların üzerinde silah ya da patlayıcı olup olmadığını tespite yarar bir cihaz da yoktur. Ben 21 yıldır otopark girişinde çalışırım. Görev yaptığım otopark girişinin tabiri caiz ise yol geçen hanı gibi kullanıldığını söyleyebilirim. Bu konuda gerekli hiçbir tedbir alınmamıştır.” şeklindeki iddialarını paylaştı.

F.K, görev yerine geldiğinde otoparkta birçok aracın park halinde bulunduğunu, saldırıda kullanılan aracın otoparkta olup olmadığına dikkat etmediğini vurguladı.

Temizliğe başladıktan 5 dakika sonra patlama olduğunu bildiren F.K, “Ben geldikten sonra kartlı olan 6 aracı içeri almıştım. Patlayan aracın otoparka ne zaman bırakıldığını bilmiyorum. Oradaki görevim bahçe kısmının bakımı ve temizliğini yapmaktır. Benim kalmam ve oturmam için ayrı bir yerim yoktur. Polislere ait kulübede zaman geçiririm. Bir araç girmek istediğinde ben bariyerin yanına gidip kontrolümü yapmaktayım. Olayda ihmalim yoktur.” ifadelerini kullandı.

“Valiliğe gelen şahısların kontrolü görevi bize ait değil”

Polis memuru İ.Ç. de çevre güvenliğiyle görevli olduğunu, bariyeri açmanın ise F.K’nin sorumluluğunda bulunduğunu savundu.

Kendilerinin, F.K’ya zorluk çıkaran kişi olursa yardımcı olduklarını belirten İ.Ç, şu bilgileri verdi:

“F.K. olmadığı zaman bariyeri açıp kapama görevi belgesi ya da giriş kartı kontrolü görevini biz yapıyoruz. Mesai saatlerinde otopark girişinden valiliğe gelen şahısların kontrolü görevi bize ait değildir. Olay günü ben sivil kıyafetlerimi değiştirip resmi kıyafetlerimi giyerken F.K. geldi. İçeriden kumanda cihazını alıp dışarı çıktı. Yolun tozlanmaması için hortumla sulamaya başladı. O sırada C.O. da görev yerinden ayrıldı. Bu zaman saat 07.55 olabilir. Çelik yeleğimi giymiştim, devir defterini çekmeceye koymak için hareket etmiştim o sırada patlama oldu. Patlama saat 08.04-08.05 de olmuş olabilir. Bulunduğumuz yer patlayan aracın bulunduğu yeri görmemektedir. Çünkü, otoparkta bu görüşü engelleyecek araçlar var. Yoğun bir araç trafiği vardı. Patlayan aracın o sırada mı girip girmediğini bilmiyorum.”

Diğer sanık polis memuru C.O. ise patlamadan önce görevini devrettiğine dikkati çekerek, savunmasında şu ifadelere yer verdi:

“F.K. gelinceye kadar araçlara bariyer açma kapama ve giriş kartı kontrol işini biz yaparız. Patlayan araba benim görev yaptığım sırada otoparka giriş yapmadı. Ben nöbeti devrettikten sonra öğrendiğime göre saat 07.57’de otoparka giriş yapmış. Benim girişine izin verdiğim araçlar içerisinde patlayan araç yoktur.”

Mersin'de bombalı saldırı girişimi önlendi

MERSİN

Mersin‘in merkez Yenişehir ilçesinde polis merkezine bombalı saldırı hazırlığındaki terörist etkisiz hale getirildi.

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50. Yıl Polis Merkezine saldırı hazırlığındaki bir “canlı bombanın” emniyet güçlerinin başarılı çalışmaları sonucu etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Olay yerine gittiğini belirten Ercan, “Teröristin DEAŞ üyesi olduğu ihtimali üzerinde duruyoruz. Kısa sürede detaylı açıklamayı yapacağız. Polis ekiplerimizin başarılı çalışmasıyla önemli bir saldırı engellendi. Teröristin üzerinde canlı bomba yeleği ele geçirildi.” ifadelerini kullandı.

Teröristi polis merkezi yakınlarında etkisiz hale getiren güvenlik güçlerinin incelemesi sürüyor.

Muhabir: Sezgin Pancar, Anıl Bağrık

Hakkari'de terör saldırısı: 1 şehit

HAKKARİ

Hakkari’nin Çukurca ilçesinde PKK’lı teröristlerce gerçekleştirilen saldırıda bir asker şehit oldu.

Valilikten yapılan açıklamada, Çukurca ilçesi Güven Dağı batısındaki Kovan Tepe bölgesinde sınırın Irak tarafından bölücü terör örgütü mensuplarınca roketli saldırı düzenlendiği belirtildi.

Saldırıda bir askerin ağır yaralandığı kaydedilen açıklamada, “Yaralı askeri personel sevk edildiği Hakkari Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.” denildi.

Bölgede teröristlere yönelik operasyon sürüyor.

İstanbul'daki terör operasyonunda 10 tutuklama

İSTANBUL

İstanbul’da, sosyal medyada terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, bir hafta önce terör örgütü PKK/KCK’nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik gerçekleştirdiği operasyonda gözaltına alınan 10 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

“Sosyal medyada terör örgütünün propagandasını yaptıkları” iddiasıyla adliyeye sevk edilen 10 şüphelinin tutuklanmasına karar verildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 24 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda, sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK/KCK’nın propagandasını yaptıkları öne sürülen 20 şüphelinin yakalanması amacıyla 13 ilçede 20 adrese baskın yapılmış, 10 kişi gözaltına alınmış, söz konusu adreslerde yapılan aramalarda örgütsel doküman ve dijital malzemeler ele geçirilmişti.

İstanbul'daki terör operasyonunda 7 kişi yakalandı

İSTANBUL

İstanbul‘un 3 ilçesinde, terör örgütü PKK/KCK’nın gençlik yapılanması YDGH adına araç kundaklama ve el yapımı patlayıcı atma eylemleri gerçekleştirdiği öne sürülen 7 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sultangazi, Arnavutköy ve Şişli’de araç kundaklama ve el yapımı patlayıcı atma eylemleri gerçekleştiren kişilere yönelik çalışma başlattı.

Kimlikleri belirlenen zanlıların yakalanması için adreslerine operasyon düzenlendi.

Özel Harekat Şube Müdürlüğü polislerinin de destek verdiği operasyonda, biri 18 yaşından küçük 7 kişi yakalandı.

Eylemlere katıldıkları öne sürülen 4 kişinin arandığı, 7 şüphelinin ise işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi.

İstanbul'da DEAŞ'a bir yılda 117 operasyon

İSTANBUL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte terör olaylarının engellenmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.1

AA muhabirinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince terör örgütü DEAŞ’a yönelik 15 Ağustos 2016 ile 15 Ağustos 2017 tarihleri arasında 117 operasyon düzenlendi.

Bu operasyonlarda 648 kişi yakalanırken, işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen şüphelilerden 282’si tutuklandı, 144’ü adli kontrol kararıyla, 155’i ise savcılık tarafından serbest bırakıldı. Operasyonlarda gözaltına alınan ve başka suçlardan arandıkları belirlenen 67 kişi de diğer şubelere teslim edildi. Güvenlik güçlerine silahlı direniş gösteren 1 kişi ise etkisiz hale getirildi.

Risk Analiz Grubunun çalışmaları

Aynı tarihlerde Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile otogarda “yabancı terörist savaşçılar”ın yakalanması amacıyla görev yapan Risk Analiz Grubu çok sayıda kişinin kontrolünü gerçekleştirdi.

Atatürk Havalimanı’nda 14 bin 555 kişi, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 13 bin 53 kişi, otogarda ise 15 bin 442 şüpheli yolcunun polisler tarafından kontrolü yapıldı. Bu kontrollerde 940 kişinin “deport” edilerek sınır dışı edildiği bildirildi.

Engellenen terör eylemleri

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda terör örgütü DEAŞ üyelerinin yakalanmasıyla birçok terör eylemi de engellendi.

Sancaktepe’de 20 Kasım 2016’da düzenlenen operasyonda yakalanan DEAŞ’lı terörist S.S’nin TBMM ve Caferi camilerinde keşif yaptığı, eylem hazırlığında olduğu belirlendi.

Güngören’de 27 Ağustos 2016’da gözaltına alınan terör örgütü DEAŞ üyesi H.B’nin, Hristiyanlıkla ilgili kitap satan bir kitabevi, Vatan Partisi binası ve İstiklal Caddesi’ndeki polis noktasına eylem hazırlığında olduğu tespit edildi.

Kadıköy’de 23 Mart’ta yakalanan H.U’nun da arasında bulunduğu DEAŞ’lı 6 teröristin, “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Ünlü’ye ait adreslerde eylem yapmak amacıyla keşif yaptığı bildirildi.

Pendik’te 17 Eylül 2016’da gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan Tacikistan uyruklu 4 kişinin, terör örgütü DEAŞ adına Adana ve Konya’daki NATO üslerine saldırı hazırlığında olduğu ortaya çıkarıldı.

İstanbul’a DEAŞ adına eylem yapmak amacıyla gelen Tacikistan uyruklu A.S. ile B.F.K, bazı kritik noktalara saldırı hazırlığındayken yakalandı.

Fatih’te 15 Ağustos’ta düzenlenen operasyonda, terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla İnterpol tarafından aranan DEAŞ üyesi M.A. ve A.Z. gözaltına alındı.

Muhabir: Arif Yakıcı, Halil Demir

Üç ilde 7 terörist etkisiz hale getirildi

ANKARA

İçişleri Bakanlığınca düzenlenen operasyonlarda 7 bölücü terör örgütü üyesinin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bölücü terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen mücadele kapsamında Van, Muş ve Erzincan’da operasyonlar düzenlendiği ifade edildi.

Açıklamaya göre, operasyonlarda Van’ın Başkale ilçesi Tahıl Mahallesi kırsalı bölgesinde 4, Muş’un Merkez ilçesi Zovank Yaylası bölgesinde 2 ve Erzincan’ın Kemah ilçesi Kurugöl Sırt bölgesinde bir bölücü terör örgütü mensubu güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Etkisiz hale getirilen bölücü terör örgütü mensuplarından birinin sözde Orta Saha Amed Eyaleti Şenyayla Gücü Halkla İlişkiler Sorumlusu, Muş’un merkez ilçe nüfusuna kayıtlı Sidar kod adlı Rıdvan Yalçın (23) olduğu tespit edildi.

Operasyonda bir M-16 piyade tüfeği ve bir AK-47 kalaşnikov piyade tüfeğide ele geçirildi.

Yol yapımında çalışan işçi terör saldırısında yaralandı

HAKKARİ

Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında iş makinesiyle yol yapım çalışması yürüten işçilere, PKK’lı teröristlerce Irak’ın kuzeyinden roketatarlı saldırı düzenlenmesi sonucu bir kişi yaralandı, saldırının ardından düzenlenen operasyonda bir terörist etkisiz hale getirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Üzümlü köyü yakınlarında iş makineleriyle yol yapım çalışması yürüten işçilere, PKK’lı teröristlerce Irak’ın kuzeyinden roketatarlı saldırı düzenlendi. 

Saldırıda, bir işçi şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu yaralandı. Yaralı işçi, Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 

Valilik’ten yapılan açıklamada, sınırın Irak tarafından bölücü terör örgütü mensuplarınca 3 roketli saldırı gerçekleştirildiği belirtilerek, “Yapılan saldırı neticesinde bir işçi şarapnel yaralanmasına maruz kalmıştır. Saldırının gerçekleştirildiği bölge yoğun ateş altına alınmış, yapılan telsiz konuşmalarından bir bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale geldiği anlaşılmıştır. Konuyla ilgili adli tahkikat devam etmektedir.” ifadesine yer verildi.

Saldırı hazırlığındaki terörist tutuklandı

MARDİN

Mardin‘in Midyat ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda, saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen ve gözaltına alınan bir terörist tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Suriye’de PYD/YPG terör örgütü içerisinde faaliyet yürüten ve Nusaybin ilçesinde 11 Ağustos 2015’te terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda etkisiz hale getirilen “Mahir” kod adlı Hafzullah D’nin kardeşi Fahrettin D’nin saldırı hazırlığında olduğunu tespit etti.

Terörle Mücadele ve Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Fahrettin D’yi Midyat ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde oturduğu evde gözaltına aldı.

Evde yapılan aramada, çok sayıda av tüfeği fişeğinden kesilerek elde edilmiş bilye ve barut tozu, çok sayıda torpil patlayıcı, 2 ayrı noktada pet şişeler içerisinde hazırlanmış yaklaşık 15 kilogram çivi ve vidalar, yarım çuval gübre, değişik ebatlarda piller, izole ve elektrikçi bantları ele geçirildi.

Gözaltına alınan Fahrettin D. ve kendisine yardım ve yataklık ettiği ileri sürülen Ercan A’nın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Mahkemeye sevk edilen Fahrettin D. tutuklandı, Ercan A. ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

1 2 3 11