ByLock'u muhbirlerle görüşmek için kullanmış

DENİZLİ

Denizli’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) emniyet örgütlenmesine yönelik davada 10’u tutuklu, biri firari 17 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki salonda görülen davanın duruşmasına 10’u tutuklu 16 sanık ile yakınları ve avukatları katıldı.

Duruşmada, ByLock içerikleri gelen sanıkların tutanakları okundu, ByLock’a giriş tarihleri ile adresleri teyit edildi.

İddia makamı, esas hakkında verdiği mütalaada tutuksuz yargılanan 2 kişinin beraatını, diğer sanıkların terör örgütüne üye olmaktan cezalandırılmasını talep etti.

Sanıklardan bazıları savunmalarında ByLock programını kullanmadıklarını iddia etti.

Tutuklu sanık eski emniyet amiri Mustafa Taç, dünyada 1 milyon kişinin ByLock kullandığını, bunu kullanmanın suç olmadığını iddia ederek, “Ben bu programı muhbirlerle görüşmek için kullandım. Asayiş konularında muhbirlerimle görüştüm. Üç çocuğum var, eşim ev hanımı tutuksuz yargılanmak istiyorum.” dedi.

Tutulu sanık Mümtaz Macit ise HTS kayıtlarını ve ByLock kullandığı iddialarını kabul etmediğini belirterek, “IP çakışması ya da mor beyin uygulaması olabilir. Bankadan kredi çekmiştim. 2014’ün temmuz ya da ağustos ayında kalan 15 ayın kredi borçlarının tamamını peşin olarak yatırdım. Talimatla hesap açtırmadım. Kesinlikle kaçma şüphem yoktur. Üç çocuğum var, tutuksuz yargılanmayı talep ediyorum.” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu

Mehmetçik hamile kadının imdadına 'Skorsky' ile yetişti

AĞRI

Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki bir mezrada sancılanan hamile kadın, yolun kardan dolayı kapanması nedeniyle “Skorsky” tipi helikopter ile mezraya ulaşan Mehmetçik tarafından Doğubayazıt’a ulaştırıldı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, ilçenin Dedebulak köyüne bağlı Şahinbey mezrasında yaşayan hamile bir kadının yakınları, Ağrı 112 Acil Servisi telefonla arayarak sancılanan kadının düşük yaptığını belirterek, hastaneye götürülmesi için yardım istedi.

Sağlık ekiplerinin yolu kar nedeniyle kapanan mezraya ulaşamamaları üzerine durum İl Jandarma Komutanlığına bildirildi.

Olaydan haberdar edilen Ağrı Valisi Süleyman Elban da kadının hastaneye götürülmesi için jandarmanın helikopter ile bölgeye ulaşması talimatı verdi.

Mehmetçik, talimat üzerine Doğubayazıt ilçesinde konuşlu İl Jandarma Komutanlığına ait “Skorsky” tipi helikopter ile kadını mezradan alarak Doğubayazıt’a getirdi.

Jandarma ekiplerince 112 acil servis ekiplerine teslim edilen kadın ambulans ile Doğubayazıt Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Tedavisi süren 3 aylık hamile kadının hayati tehlikesi bulunmadığı ancak bebeğinin kurtarılamadığı kaydedildi.

Muhabir: Cemil Karip

Suriye sınırına askeri sevkiyat devam ediyor

KİLİS 

Çeşitli birliklerden gönderilen zırhlı personel taşıyıcı ve kirpi yüklü tırlardan oluşan 20 araçlık konvoy Kilis’e vardı.

Kilis kent merkezinden geniş güvenlik önlemleri altında geçerek Suriye sınır hattı istikametine doğru sevk edilen araçların, Suriye sınırındaki birliklere takviye amaçlı konuşlandırılacağı öğrenildi.

Muhabir: İzzet Mazi, Rıdvan Korkulutaş

Trabzon hayranı büyükelçiden 'Kalbim 61 olarak atmaya başladı'

TRABZON

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ile Trabzon’u ziyaret eden Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Svend Olling, kente hayran kaldığını ifade ederek, “Kalbim 61 olarak atmaya başladı. Danimarka ile Trabzonspor daha da yakınlaştı. Dün Trabzonspor Danimarkalı bir oyuncu transfer etti. Danimarka ile Trabzon artık daha yakın.” dedi.

Malkoç, büyükelçiler Olling ve Sybiha ile Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Malkoç ve beraberindeki büyükelçiler, Vali Yavuz ile bir süre görüştü.

Malkoç, burada yaptığı açıklamada, Türkiye’nin turizm potansiyeli hakkında bilgilendirmede bulunarak, Rusya’dan gelen turistlerin Antalya’ya, Suudi Arabistanlı turistlerin de Trabzon’a yoğun ilgi gösterdiklerini ifade etti.

Trabzon’a 500 bine yakın Suudi Arabistan’dan turist geldiğini aktaran Malkoç, bu durumdan memnun olduklarını vurguladı.

Uzungöl başta olmak üzere diğer turistik mekanlar hakkında da bilgilendirmede bulunan Malkoç, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin önemine değindi.

Malkoç, Türkiye genelinde hem Danimarka hem de Ukrayna ile ticaret hacminin gayet iyi olduğunu kaydetti.

“Danimarka ile Trabzon artık daha yakın”

Trabzon’u çok beğendiğini dile getiren Büyükelçi Olling ise kentin plaka numarasına işaret ederek, “Kalbim 61 olarak atmaya başladı” ifadesini kullandı.

Trabzonsporun, Danimarka’nın Midtjylland Kulübünde oynayan Çekyalı futbolcu Filip Novak’ı renklerine bağlamasına işaret eden Olling, “Danimarka ile Trabzonspor daha da yakınlaştı. Dün Trabzonspor Danimarkalı bir oyuncu transfer etti. Danimarka ile Trabzon artık daha yakın.” şeklinde konuştu.

Olling, Danimarka’nın Ukrayna’dan daha uzak ve daha küçük bir ülke olduğunu işaret ederek, “İşbirliğini geliştireceğimiz iki alan olduğunu düşünüyoruz. Karadeniz Teknik Üniversitesi çok önemli, çok iyi bir üniversite. O üniversiteyle ilgili potansiyel iş birliği alanlarını geliştirmek ve incelemek isterim. Uzungöl’e gittiğimde oraya hemen hemen hiç Avrupalı turist gelmediğini görmek beni çok şaşırttı ve üzdü. Bu güzelliği Avrupalılardan saklamamalıyız, daha çok Avrupalı turist gelmesi için elimizden geleni yapmalıyız.”

“Ukrayna-Türkiye ilişkileri iyi bir konumda”

Sybiha da Trabzon’da kendini çok iyi hissettiğini dile getirerek, “Bizim bir atasözümüz var; ‘7 kere duymaktan bir kere görmek daha iyidir.’ ve özellikle bugün buna bir daha emin oldum.” ifadesini kullandı.

Ukrayna halkı ile Türk halkının birbirlerine yakın olduğunu vurgulayan Sybiha, “Bugün çok güzel bir ortamda yemek yerken onu hissettim. Ukrayna’da hamsi, ‘hamsa’ olarak adlandırılır ve Ukrayna dilinde 3 binden fazla Türk kökenli kelime bulunmaktadır. Fakat hamsinin balık olup olmadığını ilk defa burada düşünmeye başladım.” dedi.

Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin iyi bir konumda olduğunu da anlatan Sybiha, şöyle devam etti:

“Bu bağlamda bölgeler arası iş birliğini geliştirmekte fayda var. Bizim bu stratejik ortaklığımız, cumhurbaşkanlarımızın dostane ilişkileri ve iki ülke arasında var olan ekonomik ilişkinin güzel bir şekilde gelişmesiyle desteklenmektedir. Geçen sene ticari hacmimiz yüzde 16’lık bir artış gösterdi. Fakat bunlar kesinlikle ve kesinlikle iki ülkenin sahip olduğu potansiyeli karşılamamaktadır. Buraya belli tekliflerle geldim, bütün bunları Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanına sunmak isterim.”

Sybiha, ikili ilişkilerin çok önemli olduğunu aktararak, “Hükümetlerarası düzeyde değil, insanlar arası düzeyde de ilişkiler gelişmekte. Geçen sene Ukrayna’dan Türkiye’ye 1 milyon 250 bin civarında turist geldi. Bugün Ukraynalı turist bu bölgeyi yeterince keşfedemedi. O yüzden bu bölgeyi keşfetmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Vali Yavuz da Trabzon’un Karadeniz’de yer alan doğal güzellikleri ve her türlü potansiyeliyle Türkiye’nin önde gelen illerinden birisi olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Malkoç ve beraberindeki heyet, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu ziyaret etti.

Gümrükçüoğlu, burada heyete Trabzon hakkında detaylı bilgilendirmede bulunarak, ziyaretin anısına heyete telkariden hediye takdim etti.

Malkoç ve beraberindeki heyet, daha sonra Ayasofya Camisi ve Müzesi, Medical Park Stadı, Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı Kültürevi ile Trabzon Şehir Müzesini de ziyaret ederek ilgililerden bilgi aldı.

Malkoç ve büyükelçilere Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Genel Sekreteri İbrahim Kılınç da eşlik etti. 

Muhabir: Meltem Yılmaz

Akıncı Üssü davasında 29 tahliye

ANKARA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü‘ndeki eylemlere ilişkin 486 kişinin yargılandığı davada 29 tutuklu sanık tahliye edildi. Duruşma, 12 Şubat’a ertelendi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü‘ndeki salonda görülen duruşmaya sanıklar, avukatları, müştekiler ile gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, duruşmaya verilen aranın ardından ara kararı açıkladı.

Mahkeme, sanıklar Ahmet Özçetin, Akın Öztürk, Bilal Akyüz, Gökhan Şahin Sönmezateş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Mehmet Dişli, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Muzaffer Düzenli, Ömer Faruk Harmancık, Turgay Sökmen ve Adnan Arıkan hakkındaki dava dosyalarının tefriki ve Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinin birleştirme talebini kabul etti.

Kayseri’den kalkış yapıp Akıncı’ya inen iki “Gören” uçağına mühimmat ya da askeri malzeme yüklenip yüklenmediğine yönelik Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, dosyanın sanıkları yönünden örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock listesi temini için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına, mevcut ByLock listesinde yer alan sanıklar yönünden ise belirtilen telefon hattı ile IMEİ numaralarıyla kullanılan cep telefonlarının ve internet trafiğinin tespiti konusunda BTK’ya müzekkere yazılmasına hükmetti.

Mahkeme, tutuklu sanıklar İsmail Hakkı Özveren, Burcu Doğan, İbrahim Çalışkan, Metin Keleş, Yasin Çetin, İbrahim Yılmaz, Zafer Şinik, Sinan Sarı, Cumali Ünal, Abdullah Bingöl, Aydın Uyan, Faruk Altınok, Ümit Özdemir, Raif Fakı, Ümit İnce, Fatih Zeki Sungur, Mehmet Ateş, Erdal Ertural, Nuri Özcan, Hüseyin Görgülü, Serkan Alkaç, Mesut Üstüncan, Ali Kahrıman, Mehmet Özkul, Faruk Yayabaş, Murat Taşan, Ramazan Aytekin, İsrafil Bilir ve Faruk Yusufoğlu’nun adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verdi.

Duruşmaya, sanık savunmalarıyla devam edilmek üzere 12 Şubat’a kadar ara verildi.

Muhabir: Ertuğrul Subaşı, Cemil Murat Budak

'Afrin operasyonunu gerçekleştirmek durumundayız'

BURSA

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde, “Merkez İlçeler Mahalle Başkanları Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, son birkaç yıl içerisinde Türkiye’nin başına gelenlerin, ülkenin başına örülmek istenen çorabın, planlanan tezgahların ve tuzakların milletle birlikte ortadan kaldırıldığını söyledi.

Türkiye’nin çok önemli bir süreçten ve kader çizgisinden geçtiğini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye, son 40 yılını terörle mücadeleye verdi. Binlerce vatandaş, masum asker, gencecik fidanlar, toprağa düştü. Bunlar, taşeron örgüt tarafından yapılan ama ipleri başka yerlerde olan örgütler marifetiyle oldu. Türkiye, özellikle 15 Temmuz’dan sonra hainlerin devlet kademelerinden ve kurumlardan temizlenmesinden sonra verdiğimiz mücadele, bugün terör noktasında ortaya çıkan başarıyı gözler önüne seriyor.” diye konuştu.

Teröristlere adım attırılmadığını, onların inlerinde bulunduklarını ve onlara hareket kabiliyeti bırakılmadığını aktaran Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Yurt içinde bir mücadele veriyoruz ama yurt dışından aynı terör örgütleri marifetiyle tehdit ve riskler altında işimize devam edemeyiz. Son birkaç yıldır Türkiye’nin güneyi, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmaya çalışıyorlar. Terör koridoru oluşturmak suretiyle, Türkiye’nin güneyini kuşatmak, Hicaz bölgesiyle bağını koparmak ve ilerleyen süreçte ülkemizin huzuruna kastetmek, ülkede ‘oldu bitti’lere fırsat kollayacak bir anlayışla orada terör gruplarını destekliyorlar. Terör gruplarıyla ilgili bir oluşum, icraat söz konusu olmaya başladı. Biz, bunlara gözümüzü mü yumacağız? Türkiye, terörle yurt içinde nasıl mücadele ediyorsa sınır güvenliğini, güvenlik alanlarında muhafaza etmek için terör unsurları gerekirse Suriye’nin, Afrin’in içindeyse gidecek, vuracak, gereğini yapacak Allah’ın izniyle.”

“Önemli bir zaman diliminden geçiyoruz”

Çavuşoğlu, PKK’lı teröristlerin PYD’nin içinde yuvalandığını bildiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bugün Afrin’den, Hatay’ın Amanos Dağı’ndan sızmak suretiyle Türkiye’de operasyon gerçekleştirmek isteyen teröristlerin olduğunu biliyoruz. Buna göz mü yumacağız? Teröristler, Afrin’den gelmek suretiyle Amanos üzerinden geçerek, Türkiye’de terör eylemlerinde bulunmaya tevessül ediyorsa biz de o işi kaynağında bitirmek için bu Afrin ise Afrin’de ortaya koymak için gereğini yapmayacak mıyız? Yapacağız, yapmak zorundayız. Çünkü biz, bu ülkenin bugünkü görevlileriyiz, yöneticileriyiz ama çocuklar için bu hükümetin, devletin emanetçisiyiz. Gelecek nesillere sorunlu bir Türkiye bırakamayız.”

PYD/PKK’nın, güneyde bir ‘oldu bitti’ ile terör koridoru oluşturmaya çalışmasına göz yumulmayacağını belirten Çavuşoğlu, “Bu örgüt, oradaki Kürt kardeşlerimize de kasteden, ağırlıkla onlara da soykırım uygulayan, onları da yerinden yurdundan eden bir anlayışla orada yer edinmeye çalışıyor. Soykırım uyguluyor. Kürt kardeşlerimizin çocuklarını alarak, onları zorunlu kendilerine asker yapmak istiyor.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, yapılanlara ve yapılacaklara göz yumamayacaklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Hala bugün Afrin bölgesinden Türkiye’ye taciz atışları geliyorsa bunun gereğini yapmak zorundayız. Önemli bir dönemden, zaman diliminden geçiyoruz. Bu, milli bir konu. Kenetlenmemiz gerekiyor. Bugün Afrin’de ortaya çıkan durum, Türkiye’nin bir beka, varoluş sorunudur. Biz, müdahale etmezsek tarih, bizi yargılar. Ne olursa olsun Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak ve o bölgeden gelecek terör unsurlarını bertaraf etmek için bu operasyonu gerçekleştirmek durumundayız.”

Çavuşoğlu, kimsenin Türkiye’nin itibarıyla oynamasına müsaade edemeyeceklerine işaret ederek, “Birkaç terör unsurunun, grubunun bir araya gelerek, bu ülkeye ayar vereceğini zannedenler ve onları taşeron olarak kullananlar, bilsinler ki bu ülkenin geleneği, çok kadim bir devlet geleneğidir.” dedi.

Muhabir: Büşra Nur Özcan,Sinan Balcıkoca

Kastamonu'daki FETÖ davasında hapis cezası

KASTAMONU

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi olmak, terör propagandası yapmak ve tüzel kişi faaliyeti çerçevesinde terörizmin finansmanını sağlamak” iddiasıyla tutuklu yargılanan, kapatılan dershanenin çalışanı Mustafa Sevinç ile esnaf olan tutuksuz sanıklar Hakan Kılıç, Mustafa Fazıl Kökyay ve Murat Karagüllü katıldı.

Sanık Sevinç, hakkındaki iddiaları reddederek tahliyesini istedi.

Terör örgütü üyeliğinin çok ağır bir suçlama olduğunu ifade eden Sevinç, “ByLock kullandığım söyleniyor. Ben bu programı kullanmadım. Herhangi bir örgütle bağım yok. Ben sadece dershanede işimi yaptım.” dedi.

Cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasında sanıkların “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Sevinç’e 9 yıl, Kılıç, Kökyay ve Karagüllü’ye de 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Muhabir: Özgür Alantor

ByLock'tan yargılanan 33 polis tahliye edildi

İSTANBUL

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları iddia edilen 87’si tutuklu 144 polisin yargılandığı davada, mahkeme, analizi yapılan kayıtlar ışığında 33 sanığın tahliyesine karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Alibey Spor Salonu‘nda yapılan duruşmaya 84 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanları alınan sanıklar ve avukatları, tahliye talebinde bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, bir kısım sanıklar yönünden BTK’ya yazılan yazıların cevabının beklenmesine ve yakalama kararı bulunan sanıkların yakalanmasının beklenmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, 33 tutuklu sanığın BTK’dan gelen ve İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından analizi yapılan kayıtlar ışığında haklarındaki suç vasfının ve hukuki durumlarının lehe yönde değişme ihtimali bulunduğundan tutuklu kaldıkları süreyi göz önüne alarak, tutuklu bulundukları suçtan tahliyelerine karar vererek, haklarında yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına hükmetti.

Tutuklu 54 sanığın tutukluluk hallerinin devamını kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 11 Nisan’a erteledi.

Mahkemenin üye hakimi, tahliye kararına muhalefet şerhi koydu. Şerhde “Sanıkların ByLock kullanıcısı olması, mevcut delil durumu, kaçma şüphelerinin bulunması dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına muhalefet şerhi yönünde oy kullanmıştır.” denildi.

Savcılığın mütalaası

Cumhuriyet savcısının önceki celsede mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında,106 sanığın “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapislerini, 15 sanığın ‘ByLock’ bağlantı tarihleri ve bağlantı sayılarının belirlenebilmesi için yazılan müzekkerelere cevap alınamadığı gerekçesiyle dosyalarının ayrılmasını ve savunmaları alınamayan, haklarında yakalama kararı bulunan 21 sanığın da dosyasının ayrılması istemişti.

Savcı, tutuklu sanıklar Ali Şirin ve Deniz Ercan’ın etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması noktasında kararı mahkemenin takdirine bırakarak, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etmişti. 

Muhabir: Melike Gallenkuş

Pistten çıkan uçağın kaldırılması çalışmaları sürüyor

TRABZON

Trabzon Havalimanına indikten sonra pistten çıkan Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağının kaldırılması amacıyla Devlet Hava Meydanları İşletmesine bağlı Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Birimi ekiplerince çalışmalar devam ediyor.

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, uçağın olduğu alanda incelemelerde bulundu, yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amiri Numan Hatipoğlu da Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığına ait botla kaza bölgesinde incelemelerde bulundu.

300 ve 500 tonluk iki vinç çalışacak

Uçağın, yarın 300 ve 500 tonluk iki vinç yardımıyla bulunduğu yerden güvenli sahaya alınmasına ilişkin çalışma gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Muhabir: Tuğba Yardımcı

1 2 3 4