Tunceli Valiliğinden belediyenin ekonomik durumuna ilişkin açıklama

TUNCELİ

Tunceli Valiliğince, Tunceli Belediyesinin ekonomik durumuna ilişkin, “Tunceli Belediyesinin 18 Kasım 2016’da KHK ile devralındığı dönemde borcu 18 milyon 345 bin 296 liraydı ve kasasında da 17 milyon 374 bin 904 lira vardı. Belediyenin borcu şu anda 14 milyon 902 bin 512 liraya düşmüştür ve kasasında da 17 milyon 699 bin 107 lira bulunmaktadır.” bilgisi verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Tunceli Belediyesinin 18 Kasım 2016’da KHK ile devralındığı dönem ile mevcut dönemdeki ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Belediye devralındığında 18 milyon 345 bin 296 lira borcunun bulunduğu ve kasasında da 17 milyon 374 bin 904 lira olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Belediyenin borcu şu anda 14 milyon 902 bin 512 liraya düşmüştür ve kasasında da 17 milyon 699 bin 107 lira bulunmaktadır. ‘Kayyuma 17 milyon bıraktık.’ diyenler niye 18 milyon liralık borcu söylemezler? 30 Haziran 2017’den bu yana yaklaşık maliyeti 47 milyon lira olan işler program dahilinde bitirilmiştir. Kısa sürede bitirdiğimiz 47 milyon liralık işleri görmekte neden güçlük çekerler? Tunceli’mize ve yöremizin güzel insanlarına yıllardır konuşulan fakat yapılamayan projeleri gerçekleştiriyoruz. Hayırlı olsun.”

Tunceli Belediyesinde görevlendirme

16 Kasım 2016’da Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’un da bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Bul’un, sevk edildiği hakimlikçe “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanması üzerine 17 Kasım 2016’da Tunceli Belediye Başkanlığına dönemin Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner, 17 Ocak 2017’de ise dönemin Tunceli Valisi Osman Kaymak İçişleri Bakanlığınca vekaleten atanmıştı.

13 Haziran 2017 tarihinde 2017/10458 sayılı kararname ile Tuncay Sonel, Tunceli Valiliğine atanmış ve Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişti.

Muhabir: Haydar Toprakçı

Macaristan Büyükelçiliğinden 'Macar Kış Harikalar Diyarı' etkinliği

ANKARA 

Macaristan‘ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss’in ev sahipliğinde büyükelçilik rezidansında “Macar Kış Harikalar Diyarı” başlıklı etkinlik düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Kiss, büyükelçilik rezidansının eski ve güzel bir bina olduğunu belirterek, “Burası ancak sevdiğimiz dostları davet edince güzel oluyor, esas işlevini görüyor ve canlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik kapsamında geleneksel ve modern Macar giysilerini tanıtan bir defile düzenleneceğini dile getiren Kiss, “Bununla ortak tarihi köklerimize atıfta bulunmak istiyoruz.” dedi.

Kiss, giydiği ceketin Osmanlı dönemine ait ve “dolaman” ismiyle anılan bir ceket olduğunu belirterek, “Bu, özellikle resmi programlarda giyilen tarihi, şık bir Macar kıyafetidir. Macar süvarileri de bu ceketi giyerdi. Ama aslında bu ceket Osmanlı kaftanının kısaltılmış halinden başka bir şey değildir.”dedi.

İki ülke arasındaki ortak tarih hakkında da Kiss, “Tarihteki ortak yaşanmışlığımızdan dolayı sadece bir alanda değil birçok alanda izler görüyoruz.” diye konuştu.

Kiss, defilede Macar kıyafet tasarımcısı Katalin Hampel’in koleksiyonunun tanıtılacağı bilgisini paylaşarak, defilenin yanı sıra Budapeşte Tiyatrosu sanatçısı ve solist Monika Safar’ın küçük bir konser vereceğini, besteci ve çello sanatçısı Kalmus Felician’ın da müzik dinletisi sunacağını söyledi.

Macar kıyafet tasarımcısı Hampel’in koleksiyonuna ait kıyafetlerin tanıtıldığı defileyle devam eden etkinlikte, konuklara ünlü Macar aşçıların hazırladığı Macaristan’a ait yöresel yemekler ikram edildi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlik Macar besteci ve çello sanatçısı Felician’ın sunduğu müzik dinletisiyle son buldu.

Muhabir: Uğur Çil

Manisa'da trafik kazası: 1 ölü, 24 yaralı

MANİSA

Manisa‘nın Salihli ilçesinde, tarım işçilerini taşıyan park halindeki servis minibüsüne tırın arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, Sarıgöl ilçesindeki tarım işletmelerine işçi taşıyan Aga Kaçmaz yönetimindeki 45 SC 8939 plakalı servis minibüsü, alışveriş için E-96 Karayolu Valeks Kavşağı yakınlarındaki bir büfenin yanına park etti.

Bu sırada, İzmir’den Ankara yönüne gitmekte olan Kemalettin Çogu yönetimindeki 26 LF 727 plakalı tır, park halindeki tarım işçilerini taşıyan servis minibüsüne, minibüs ise park halindeki bir otomobile çarparak devrildi.

Kazada, servis minibüsündeki Fatma Demirtaş (27) olay yerinde hayatını kaybederken, aralarında servis sürücü Kaçmaz ve tır sürücüsü Çogu’nun da bulunduğu 24 kişi yaralandı.

Yaralılar, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Salihli Devlet Hastanesi ve ilçedeki özel hastanelerde tedavi altına alındı.

Durumu ağır olan yaralılardan birisinin Manisa Devlet Hastanesine sevk edildiği bildirildi.

Öte yandan, kaza nedeniyle büfe ve büfenin yanındaki bir evin dış cephesinde maddi hasar meydana geldi.

Olay anı güvenlik kamerasında

Sabaha karşı meydana gelen trafik kazasında tırın park halindeki minibüse çarpma anı, bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi. Görüntülerde, park etmiş minibüse tırın hızla çarptığı görülüyor.

Servis minibüsünden alışveriş için inmiş bazı kadınların kazanın ardından korku içinde birbirlerine sarılmaları da görüntülerde yer alıyor.