Emine Erdoğan'dan Sıfır Atık Projesi'ne destek çağrısı

ANKARA – SİNAN USLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 2017’nin Eylül ayında başlatılan ve kendisinin himayesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek vermeleri amacıyla milletvekillerine mektup gönderdi.

Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi kapsamında 2017’nin Eylül ayında başlatılan Sıfır Atık Projesi’ne destek çağrısında bulundu.

Erdoğan, kendisinin himayesinde Çevre ve Şehir Bakanlığınca yürütülen projeye ilişkin milletvekillerine mektup gönderdi.

Mektubuna “Ülkemizin geleceği adına önemine yürekten inandığım Sıfır Atık Projesi’ne dair bu mektup vesilesiyle kalbi selamlarımı sunuyorum.” diyerek başlayan Erdoğan, projenin Eylül 2017’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde seçkin bir davetli topluluğunun katıldığı toplantıyla kamuoyuna tanıtıldığını hatırlattı.

Atıkların sürdürülebilir kalkınma ilkeleri kapsamında kontrol altına alınması ve gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye bırakılması hedefi doğrultusunda sıfır atık yönetimi eylem planı hazırlandığını belirten Erdoğan, bu kapsamda öncelikli olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası’nda başlatılan proje doğrultusunda önemli sonuçlar elde edildiğini aktardı.

“980 ağacın kesilmesi önlendi”

Projenin başladığı günden bu yana 58 ton kağıt, 14 ton plastik, 3 ton cam, 1,5 ton metal olmak üzere yaklaşık 77 ton değerlendirilebilir atığın toplanarak ekonomiye kazandırıldığını bildiren Erdoğan, bu uygulamada yalnızca alışkanlıkların değiştirilmesiyle 980 ağacın kesilmesinin önlendiğini, 11 ton sera gazı salınımının azaltıldığını ve 6 ton cevher kullanımının engellendiğini ifade etti.

Erdoğan, ayrıca, sebze, meyve ve bahçe atıkları gibi organik atıklardan elde edilen kompostun Bakanlığın ve Ankara’daki okulların yeşil alanlarında kullanıldığını dile getirdi.

“Bakanlığımız bilgi paylaşımı ve iş birliği için hazır”

Dünyada birçok ülkenin başlıca sorunu olan atık yönetiminin, Türkiye’de kamu ve özel sektör iş birliğiyle en iyi şekilde gerçekleştirileceğine inandığına işaret eden Erdoğan, mektubunda şunları kaydetti:

“Öncelikli olarak kamu binalarında başlatılan projenin kısa zamanda tüm Türkiye’ye yayılması, projenin öncelikli hedeflerindendir. Türkiye’nin önde gelen kamu kurumlarını, belediyeleri, üniversiteleri, sanayi kuruluşlarını, medyayı, ilgili sektörleri ve tüm vatandaşlarımızı bu iş birliğine davet ediyor, sizlerin de bu kampanyaya destek vereceğinize gönülden inanıyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan ve sıfır atık uygulamasının yönetiminin de yapıldığı Atık Yönetimi Daire Başkanlığı, projenin işleyişine dair her türlü bilgi paylaşımı ve iş birliği için hazırdır. Nesillerimizin geleceği adına konuya ilgi ve alakanızı bekler, selam ve saygılarımı sunarım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde yürütülen proje, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de uygulanmaya başlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kut'ül Amare' dizisinin tanıtımına katıldı

ANKARA

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi‘nde gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile katıldığı “Kut’ül Amaredizisinin tanıtımında, dizinin ilk bölümünün gösterimi gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dizinin ilk bölümünün gösteriminin ardından eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile dizinin yapımcı ve oyuncularıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Basına kapalı gerçekleşen tanıtıma Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ve Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ile Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı da katıldı.

Muhabir: Enes Kaplan

Asgari ücrette zam pazarlığı başlıyor

ANKARA – Özcan Yıldırım

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2018’de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri, yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.

Türk-İş teklifini TÜİK’in rakamından sonra paylaşacak

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konfederasyonlarının uzun yılardır Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçileri temsil ettiğini söyledi.

Atalay, “1983, 1984, 1993, 2008 ve 2012 yıllarında işçi, işveren ve hükümet, asgari ücret rakamında mutabık kaldı. Gönlümüzden geçen yeni asgari ücretin bu yıl oy birliğiyle belirlenmesi ama maalesef bu son 35 yılda sadece beş kere gerçekleşti.” dedi.

İşveren tarafından yapılan açıklamaların mutabakatın sağlanmayacağı yönünde olduğunu belirten Atalay, asgari ücretteki artış tekliflerini TÜİK’in bir işçi için belirleyeceği “asgari geçim tutarı”nın ardından kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Yarın toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonunda Türk-İş’i temsil edecek heyeti belirlediklerini ifade eden Atalay, heyetin TEKSİF Sendikası Genel Başkanı Nazmi Irgat, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak, Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye Nazlım, Tarım-İş Sendikası Genel Başkanı İlhami Polat ve Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı’dan oluştuğunu kaydetti.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.


Mevcut asgari ücret net bin 404 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 777 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 404 lira 6 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 510 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 88 lira 56 kuruşu (işverene maliyet tutarında sosyal güvenlik primindeki yüzde 5 oranındaki indirim dikkate alınmış ve 100 lira/ay teşvik indirimi hariç) buluyor. Bunun bin 777 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 275 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 35 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefonda görüştü

ANTALYA 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı.

Çavuşoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı Tillerson ile telefon görüşmesine ilişkin “İlişkilerimizi etkileyen iki unsuru tekrarladım. Bir FETÖ’nün terörist başının Amerika’da olması, bir de YPG’ye verilen silahlar.” dedi. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi binası açılışı, Eğitim Fakültesi binasının temelinin atımı ve 2017-2018 akademik yıl açılışı toplu töreninin ardından, Mühendislik Fakültesi’nde 2017-2018 akademik yılının ilk dersini verdi. 

Bakan Çavuşoğlu, dış politikada, Avrupa’ya da Afrika ülkelerine de, Karayip adalarına da, Asya-Pasifik’teki ülkelere de aynı şekilde baktıklarını ve ilişki kurduklarını söyledi. Ülkeler arasındaki vizeleri kaldırmaya çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, vizelerin kalktığı Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 30 artış olduğunu dile getirdi. 

Çavuşoğlu, girişimci bir dış politika yürüttükleri kadar insani bir dış politika da yürüttüklerinin altını çizerek, “Herkes senin sadece kendi çıkarın için değil, kazan kazan formülüyle yanaştığını görecek. O zaman saygın olursun, o zaman engelleri aşarsın.” dedi. 

Türk insanının insani yanının, vicdanlı oluşunun dünyada eşi benzerinin bulunmadığının vurgulayan Çavuşoğlu, “İnsani yardımlarda 2016 yılında ABD’nin hemen arkasında ikinci olduk. ABD 6,3 milyar dolar harcamış, biz ise 6 milyar dolar. Biz dünyanın 17. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisiyiz. Ama insani o dış politikayı uygulamak istiyorsanız, kuru kuru lafla olmaz. Bu sene herhalde yardımda ABD’yi geçeceğiz. Ama milli gelire göre açık ara birinciyiz.” dedi. 

Çavuşoğlu, tüm ülkelerle ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini, ancak herkesle ilişkilerin her zaman iyi olmasının da beklenmemesi gerektiğini dile getirerek, tartışma da olsa kavga da olsa ilişkileri iyileştirme hedefinden hiçbir zaman sapılmaması gerektiğini belirtti. 

Soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, dersin sonunda öğrencilerle özçekim yaptı.

“YPG eşittir PKK”

Çavuşoğlu daha sonra Alanya’da internet üzerinde yayın yapan Dim Tv’deki bir programın canlı yayının konuğu oldu. Çavuşoğlu, programda turizm sektörünün Türkiye için önemine de değinerek AK Parti’nin turizme hep önem verdiğini kaydetti. Tatil süresinin uzatılması ve otel kalitesinin yükselmesini istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, geçen yıl terör ve darbeden dolayı Avrupa turizminde düşüş olduğunu anlattı. Çavuşoğlu, “Almanya biraz kampanya yaptı ama gelecek sene, son 2 yılda terör ve darbe girişimden dolayı Türkiye’ye gelmekte çekimser olan turistin yüzde 90’ı geri gelecek ve yeniler de gelecek. Hepsi o kadar pişman ki başka ülkelerde soyuluyorlar. Otel kötü, hizmet berbat, yiyecek içecek kötü, o yüzden hepsi gelmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Rusya ile ilişkilerin düzeldiğini ve Rus turist sayısında patlama olduğunu belirtti. Körfez bölgesi, Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine özel önem verdiklerini, İskandinav ülkelerini tekrar Türkiye’ye getirmeleri gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, “İskandinav ülkelerinde biraz azalma var ama başaracağız, karamsar olmamak lazım. Hedef önemli. 3 Kasım’da iktidara geldiğimizde Antalya’ya 3 milyon, Türkiye’ye 13 milyon turist geliyordu. 2014 yılında Antalya 13 milyona, Türkiye 35 milyona ulaştı. Bu rakama bu yıl tekrar ulaşacağız. 2 yıl bizi yavaşlattı ama ne gerekiyorsa da yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Rusya ile yaşanan domates sorunun da ortadan kalktığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Rusya’nın domates üretimi belli. Yaz aylarında bile üretim iç tüketimi karşılamıyor. Açığı kapatmak için de ‘Bize öncelik verin dedik ve onlar da bunu uygun buldular anlaştık. Bir kaç firmaya çalışmak istediler. Standartları kim karşılıyorsa önüne engel çıkarmıyorlar. Artık her görüşmemizde Putin, doğrudan domatesten bahsediyor.” dedi.

Çavuşoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bugün telefonla görüştüğünü belirtti. Çavuşoğlu, “New York’taki terör saldırısı için başsağlığı diledim. O da bize diledi, PKK saldırılarını. PKK’ya karşı tedbir almamız gerekir. Çünkü onların bize vaatleri var ve son adımları görmek istiyoruz. İlişkilerimizi etkileyen iki unsuru tekrarladım. Bir FETÖ’nün terörist başının Amerika’da olması, bir de YPG’ye verilen silahlar. Yani YPG eşittir PKK ve Rakka’daki görüntü. Tillerson iş dünyasından gelen bir arkadaş. Sorunları çok çabuk kavradı. Açık açık, samimi konuşan bir arkadaş, ben de öyle. Samimi ve açık bir telefon görüşmesi yaptık.” dedi.

Çavuşoğlu, ardından Türkiye ve Rusya’nın Geçmişi, Bugünü ve Geleceği, Turizm ve Ticarette İkili İlişkilerin Sürekliliği konulu çalıştayın bir restorandaki gala yemeğine katıldı ve Rus konuklarla sohbet etti. Bakan Çavuşoğlu Ruslara katılım sertifikalarını dağıttı.