Eski yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına devam edildi

ANKARA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay Genel Kurul Salonu’nda görülen duruşmada, Kahramanmaraş’ta saklandığı babasına ait bağ evinde yakalanan eski Danıştay üyesi Yunus Çetin hakim karşısına çıktı.

İddianamede, sanığın örgütün içerisinde yer aldığı, örgüt talimatıyla Danıştay üyeliğine seçildiği, örgütün çeşitli adlar altında düzenlediği toplantılarına katıldığı, örgüt talimatıyla kararlar verdiği, örgütün sivil kanadından gelen talimatları alt hücrelere aktardığı ve ByLock kullandığı belirtildi. Çetin’in, böylelikle örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu, stratejisi ve amaçları doğrultusunda sıkı bir disiplinle hareket ettiği ve “yönetici” konumunda bulunduğu savunuldu.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Yunus Çetin, 25 yıllık meslek hayatının ardından hiçbir somut delil ve gerekçe gösterilmeden tutuklandığını, usulsüz ve dayanaksız soruşturma yürütülerek tutuklama kararı verildiğini ve temel haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü.

Örgüt talimatıyla üye seçildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını öne süren Çetin, idari yargıda yaptığı görevlerin ardından 1999’da Danıştay tetkik hakimliğine atandığını, Danıştay 10. Dairesinde 12 yıl tetkik hakimliği görevinde bulunduktan sonra 2011’de üye seçildiğini anlattı. Çetin, meslek hayatı boyunca terfilerinin yüksek derecelerde olduğunu, Danıştay üyesi seçilmek için gereken şartları taşıdığını iddia etti.

Üye seçildikten sonra iş yükü fazlalığı gerekçesiyle yeni kurulan Danıştay 15. Dairesinde görevlendirildiğini belirten sanık Çetin, “Yargılama faaliyetim sırasında hak ve adaletten ayrılmadım. Kimsenin lehine veya aleyhine değil, hukuk kuralları çerçevesinde, bağımsız ve tarafsız karar verdim. Hiçbir örgütle irtibatım, bağım, iltisakım yoktur.” savunmasını yaptı. 

“Gülen’in yurt dışına kaçmadan önce son kaldığı yere gezi”

İddianamede ifadesine yer verilen eski Danıştay üyesi Vahit Bektaş’ın, “2013 yılında Danıştay’da görev yapan FETÖ yapılanması içinde bulunan kişilerle İstanbul’a geziye gittikleri, burada toplantılar yaptıkları, örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in yurt dışına kaçmadan önce son kaldığı yerin de kendilerine gezdirildiği” şeklindeki beyanını da kabul etmeyen Çetin, böyle bir geziye gitmediğini, o yıllara ait telefon kayıtlarına bakılması halinde bunun ortaya çıkacağını savundu. Diğer tanık beyanlarını da kabul etmeyen Çetin, bu kişilerle yüzleşmek istediğini söyledi.

ByLock tespitini de reddetti

Örgütün gizli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu belirtilerek, bu program üzerinde yüksek yargının sivil imamı olduğu tespit edilen kişilerle yaptıkları yazışmalara da yer verilen Çetin, bu iddiaları da kabul etmedi.

“Kesinlikle ByLock kullanmadım, indirmedim, kullanmayı da bilmiyorum, teknoloji özürlüyüm.” diyen Çetin, yazıştığı iddia edilen sivil kişileri de tanımadığını ileri sürdü. Sanık Çetin, kullandığı telefon ile başkasına ait telefonun ID numaralarının karıştırıldığını, bu nedenle ByLock üzerinden yazışmış gibi yanlış tespit yapıldığını savundu.

Fatih Üniversitesi Hastanesi ile ilgili dava

Kapatılan Fatih Üniversitesi Hastanesinin Sosyal Güvenlik Kurumuyla (SGK) sözleşmesinin feshedilmesi ve MEDULA’dan (reçete onay sistemi) çıkarılmasıyla ilgili davada örgüt talimatıyla yürütmeyi durdurma kararı vermekle de suçlanan Çetin, bu suçlamayı da reddetti.

Sanık Çetin, “Hastanede tedavi gören hastaların durumu düşünülerek, sağlık hizmetlerinin aksamaması için verilen bir karardı. Zaten Danıştay 10. Dairesinin, ‘SGK kendisine başvuran sağlık hizmet sunucuları arasında ayrım yapamaz’ şeklinde içtihatı vardı. Sonradan ilgili yönetmelikte bu konuda değişiklik yapıldı. Bu nedenle bizim kararımız ilgili mevzuat hükümlerine uygundu” savunmasını yaptı.

Çetin, örgüt üyeliği ve yöneticiliği suçlamasını kabul etmediğini belirterek, tahliyesine karar verilmesini istedi.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Buna göre, sanığın tahliye talebi reddedilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Sanık hakkında ifade veren eski Danıştay üyeleri Hamza Eyidemir, Vahit Bektaş, eski HSYK üyesi İbrahim Okur ve eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem ile Ankara İdare Mahkemesi Başkanı Abdullah Şahin’in tanık olarak dinlenmesi, duruşmanın 28 Mayıs’a bırakılması kararlaştırıldı.

Muhabir: Aylin Sırıklı

Darbeciler yaralı vatandaşı tekmelemiş

ANKARA

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Etimesgut Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 52 sanığın yargılandığı davada, tanık beyanları alındı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmada, hakim karşısına tanık sıfatıyla çıkan gazi Necmettin Utuş, 15 Temmuz’da yaşadıklarını anlattı.

Utuş, emekli polis memuru olduğunu, 35 yıllık görevi boyunca iki defa yaralandığını, birçok kez ölüm tehlikesi atlattığını söyledi. Televizyonda darbe girişimine ilişkin haberleri gördükten sonra AK Parti Genel Merkezi’ne gittiğini belirten Utuş, burada binlerce kişinin toplandığını ifade etti.

“Mürettebatı ikna etmeye çalıştık”

Darbecilere karşı direneceklerine dair karar aldıklarını anlatan Utuş, bu sırada iki tankın hızlı şekilde parti binasına doğru geldiğini fark etmeleri üzerine yola çıktıklarını kaydetti. Kalabalığın, zırhlı araçların yolunu keserek ilerlemelerine engel olduğunu anlatan Utuş, kendisinin de aralarında bulunduğu bir gurubun tankın üzerine çıkarak, mürettebatı ikna etmeye çalıştıklarını aktardı.

Nöbetçi subay kolluğu takan bir yüzbaşıya, “Bu devirde darbe mi olur? Bu, ABD’nin ve FETÖ’nün oyunudur, ülkeyi işgal girişimidir.” dediğini aktaran Utuş, bu sırada söz konusu yüzbaşının cevap vermediğini, tabancasını çıkarmaya yeltendiğini savundu. Bu sırada tankın hızlı şekilde etrafından dönmeye başladığını, üzerindeki birçok kişinin düştüğünü belirten Utuş, tankın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru ilerlemeye başladığını söyledi.

“İki bacağımdan ve kolumdan beni vurdu”

Utuş şöyle devam etti:

“Külliyenin alt kapısının yakınlarında tank durdu. İkna çabalarımız karşılık bulmayınca, kolluklu yüzbaşıyı tanktan çıkarmayı düşündüm. Tankın üzerindeki vatandaşlarla yüzbaşıyı tanktan çıkarıp aşağı attık, polisler aldı. Bunun üzerine tank ilerlemeye başladı. Süratli bir şekilde gidiyordu. Birilerine zarar verir endişesiyle tankın içine girip şoförüyle konuşmak istedim. Tankın içine atladım, oradaki askerle karşı karşıya kaldım. Sonradan öğrendim ki nişancıymış. Onu tutmaya çalıştığımda iki bacağımdan ve kolumdan beni vurdu. Üç kez çok yakın mesafeden vurulunca can havliyle tankın kulesinden çıkarak, üzerine yattım. Bu şekilde Etimesgut Zırhlı Birliklere kadar gittik.”

Tankın üzerindeki sivillerin yaralı olduğunu söylemelerine rağmen askerlerin aracı durdurmadığını belirten Utuş, hızlı hareket etmesi nedeniyle zırhlı aracın üzerindeki sivillerin atladığını, bunlardan birinin ise başını yere çarpması sonucu şehit olduğunu bildirdi.

Zırhlı birliklerin nizamiyesine geldiklerinde kanamasının devam ettiğini ifade eden Utuş, “Beni tankın üzerinden indirdikleri an içlerinden biri, ‘Tankın üzerinde ne işin var?’ diyerek beni tekmeledi. Sonra iki asker beni ambulansa götürdü. Hava Hastanesine oradan da GATA’ya götürüldüm, akşama kadar kenarda öyle beklettiler.” dedi.

Kendisini yaralayan uzman çavuş ile tankı kullanan sürücünün tutuksuz olarak yargılandığını, bu durumun kendisini üzdüğünü belirten Utuş, dava dosyasında müşteki olarak yer alması gerektiğini belirtti. Utuş, sanıklardan şikayetçi oldu.

Muhabir: Tanju Özkaya

'2 milyon insanın ölmeye gittiğini idrak edemiyorlar'

SİNOP

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında tankın önüne yatan Metin Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında pek çok vatansever insanla tanıştığını, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ülkesi ve milleti için yapacağı bir şeyler bulunabileceğini, kendisinin de ölmeden bunu gerçekleştirme fırsatı yakaladığı için gururlu olduğunu söyledi. 

Hain darbe girişiminin ülkenin geleceğine vurulmuş bir hançer olduğuna işaret eden Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 Temmuz’la ilgili tartışmaları komik olarak görüyorum. İnsanlar, benim ikinci tankın altında öldüğümü sandı. Yerden kalktığımda etrafımda 10-12 kişi oldu. Zaman geçtikçe sayı arttı. Sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine 2 milyon insan ölmek için koşarak oraya geldi. 15 Temmuz’a ‘oyun’ diyenler, emir değil, çağrı üzerine 2 milyon insanın ölmeye gittiğini idrak edemiyor. Bu tip yorumlar 250 şehit vermiş bir toplum olarak bizleri üzüyor.”

Halkın üzerine gerçek mermiler, uçaklar ve tanklarla saldırılmasının dünyanın hiçbir yerinde “oyun” diye nitelendirilemeyeceğini aktaran Doğan, Gezi Parkı odaklı olaylara “gerçek” diyen aynı insanların 15 Temmuz gibi bir destana “oyun” demesinin şaşırtıcı olduğunu kaydetti.

Ülkesi ve milleti için her zaman aynı özveriyi göstermeye hazır olduğunun altını çizen Doğan, “15 Temmuz’a ‘oyun’ demek küstahlıktır. Allah göstermesin ama bu ülke gelecekte yine böyle bir durumla karşılaşırsa aynı özveride bulunmaya hazırım. Şunu iyi bilsinler ki öyle bedavaya canımı vermem. Sonuna kadar savaşır, ne yapmak gerekiyorsa onu yaparım.” ifadesini kullandı.

Doğan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a büyük sevgi ve saygı duyduğunu çünkü dünyanın her yerindeki mazlum ve yardıma muhtaç insanların sesi olduğunu kaydetti.

FETÖ'nün kamudaki 'fişleme' çetelesi

İSTANBUL – Murat Paksoy/Murat Kaya

FETÖ‘nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgal edilmesine ilişkin hükme bağlanan davanın gerekçeli kararında, “Kamuda Hareket Stratejisi” adı altında yer verilen değerlendirmede, kamu kurumlarında çalışanlara yönelik, örgüt jargonunda “Çetele” olarak adlandırılan ve 1’den 5’e kadar yapılan puanlama esası üzerine fişleme sistemi kurduğuna yer verildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Kasım’da görülen duruşmada açıkladığı kararında, darbe girişimi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ele geçirmeye çalıştıkları gerekçesiyle yargılanan sanıklardan 8’ine ağırlaştırılmış müebbet, 20 sanığa da müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme, söz konusu hükümle ilgili hazırladığı 130 sayfalık gerekçeli kararında ayrıca, FETÖ ile ilgili birçok tespite yer verdi.

Gerekçeli kararda, “FETÖ/PDY’nin Kadrolaşma ve Kamuda Hareket Stratejisi” başlığı altında yer verilen değerlendirmede, terör örgütünün bir taraftan siyasal iktidarlarla iyi geçinme stratejisinin sonucu olarak iktidar imkanlarından yararlanarak devlet kurumlarında kadrolaşırken, diğer taraftan da kamu kurumlarına gizlice yerleştirdiği örgüt üyeleri üzerinden ÖSS, YDS, DGS, ALES, YÖS, ÜDS, KPDS, TUS, KPSS, askeri okullara giriş sınavı, polislik sınavı, hakim adaylığı sınavı başta olmak üzere, birçok sınav sorularını hukuka aykırı yollarla ele geçirerek, kendi mensuplarına verip, mensuplarının kamu kurumlarına yerleştirilmesini sağladığı anlatıldı.

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in, amaca ulaşmak için örgüt üyelerine bütün anayasal müesseselerdeki güç dengesini lehlerine çevirinceye dek “esnek olma”, “iki yanlı olma”, “sivrilmeden can damarları içinde dolanma”, “gizlenme”, “varlığını fark ettirmeme” şeklinde tanımladığı “Tedbir” stratejisini uygulamalarını, buna aykırı davranışın ihanet olacağını vurgulayarak, örgütün kamuda görev yapan üyelerinin hareket stratejisini belirlediği anlatıldı.

“Fişleme çetelesi”

FETÖ’nün kamu kurumlarında fişleme yaptığına yer verilen gerekçeli kararda, bu fişlemenin örgüt jargonunda “Çetele” olarak adlandırılan ve 1’den 5’e kadar yapılan puanlama esası üzerine kurulu bir sisteme göre yapıldığı vurgulandı.

Buna göre, söz konusu fişleme sisteminin işleyiş şekli şöyle sıralandı:

” Örgütü düşman olarak gören kamu personeli (1) ile, dini inancı olup, inancına göre yaşamayan, güvenilmez, örgütün yanında olmayan, değerlendirilmeyecek, kullanılmayacak, görev verilmeyecek kamu personeli (2) ile, örgüte mensup olmamakla birlikte dini yönü ağır basan, görüşüldüğü zaman örgüte kazanılması mümkün olan kamu personeli (3) ile, örgüte mensup olmakla birlikte ketum olmamaları nedeniyle kendilerine tam olarak güven duyulmayan, bu nedenle özel görev (mahrem imamlık) verilmeyecek kamu personeli (4) ile, Fetullah Gülen Terör Örgütü’nün her türlü emirleri, talimatlarına, kayıtsız şartsız, yargılamadan, sorgulamadan, mutlak itaat ederek yerine getiren kamu personeli de (5) ile numaralandırılmıştır.”

“Örgüte bağlılık derecelendirmesi ”

Gerekçeli kararda, örgüt üyelerinin bir üst katmana yükseldikleri takdirde yine kendi içinde örgüte bağlılık derecelerinin ölçüldüğü yeni bir “5’lik sistem”e tabi tutulduklarına dikkati çekilerek, bu puanlamanın da yine bir üst sorumlu tarafından yapıldığı anlatıldı.

Bu yöntemle örgütün kendi mensuplarını dahi örgüte maddi katkısı, örgütün verdiği görevlerdeki performansı gibi kritere göre fişlediği, mensuplarını yakından takip edip değerlendirdiği ve örgüt mensuplarının gelişimini izlediğine yer verilen gerekçeli kararda, “Kısaca; devletin resmi makamlarında bulunan her türlü gizlilik içeren bilgi, belge ve kayıtlar ve kamu personelleri hakkında yapılan fişlemeler, o kurumda çalışan örgüt üyeleri tarafından, örgütün birim ve bölge sorumlularına ulaştırılmakta, örgütün bilgi havuzunda toplanan bu tür veriler,, örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda kullanılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Kararda, terör örgütünün “tedbir” adı altında istihbarat servislerince uygulanan “İstihbarata Karşı Koyma (İKK)” olarak adlandırılan koruyucu güvenlik tedbirlerini uyguladığına vurgu yapılarak, kamu kurum ve kuruluşlarına sızan örgüt üyelerinin, yine istihbarat literatüründe espiyonaj (ülkenin hükümetlerine, sivil ve asker bürokrasisine, stratejik kuruluşlarına ve diğer hedeflere sızan ajanların kapalı kaynaklardan temin ettikleri gizli bilgileri derleyerek, bağlı oldukları örgüte aktarma faaliyeti) ve kontraespiyonaj (kamu kurum ve kuruluşlarına sızan ajanların, karşıdaki gücü aldatmak amacıyla yanlış bilgi verme ve dezenformasyon faaliyetleri yürütme) olarak tanımlanan teknikleri kullandıkları belirtildi.

“Zarrab Davası üzerinden Türkiye aleyhine operasyon”

Kararda, kullanılan söz konusu teknikler göz önüne alındığında ortadaki örgütün, bir dini cemaat olmayıp, bir istihbarat servisi olduğunun açık kanıtı olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Nitekim; FETÖ/PDY’nin, emniyet teşkilatına sızan örgüt üyeleri üzerinden yolsuzluk kılıfı altında yürüttüğü 17/25 Aralık siyasi darbe girişimine ait sahte/montajlanmış ses kaydı, görüntü, bilgi ve belgelerin, örgüt üyeleri tarafından ABD’ye kaçırılarak, Zarrab davası üzerinden Türkiye aleyhine bir operasyona dönüştürülmesi, ortadaki suç organizasyonunun, hangi uluslararası istihbarat servislerinin taşeronu olarak faaliyet gösterdiğini de açıkça ortaya koymuştur.”

“Diğer terör örgütlerine her türlü destek sağlanmıştır”

“Terör örgütünün nitelendirilmesi” başlığıyla yer verilen değerlendirmede, bir terör örgütünün varlığının kabul edilebilmesi için, örgütlü bağlılık, üyeler arasında görev bölüşümü, kod isimleri, bir hiyerarşi ve bu örgütün ideolojisini savunan insanların olması gerektiği anlatıldı.

Kararda, FETÖ/PDY elebaşının kendi icat ettiği karmaşık bir söylem metodu etrafında “Kur’an-ı Kerim’in bir sırlar kitabı olduğu ve liderin de içinde yaşadığımız dönem için bunun ifşasıyla görevlendirildiği” bu nedenle de “mehdi, mesih, kainat imamı” olduğu inancı etrafında şekillenen, sadece liderin bilip (rüyalar yoluyla) erişebildiği tartışılmaz yasaların varlığına inanılan, kendine özgü bir inanç ve ideolojisinin bulunduğu ifade edildi.

Hücre tipi yapılanma modeline göre faaliyet gösterdiği, üyeleri arasında “mutlak sadakat ve itaat” anlayışı üzerine kurgulanmış, “alttan yukarıya doğru rapor, yukarıdan aşağıya doğru talimat verme” şeklinde işleyen, katı bir hiyerarşi ve üyeler arasında sıkı bir işbirliği bulunan bu örgütün, devleti ve kendisine karşı duranları hasım ve karşı cephe olarak gördüğü, hasımlarını saf dışı etmek için de her türlü baskı, şantaj ve yasa dışı faaliyetleri gerçekleştirdiği belirtildi.

Gerekçeli kararda, tüm yapısıyla açık ve şeffaf olması gerekirken bir istihbarat örgütü gibi kod isimler, özel haberleşme kanalları, kaynağı bilinmeyen paralar kullanan FETÖ’nün yönetim kadrosunun, örgütün faaliyetlerini yurt dışından idare ettiği, yönetici ve mensuplarının çeşitli yabancı misyon temsilcileriyle mahiyeti bilinmeyen görüşmeler yaptıkları anlatılarak, diğer terör örgütleriyle temas kuran FETÖ’nün, bu örgütlere istihbarat, lojistik, eylem tarzı türü destek sağladıkları vurgulandı.

'Taciz eden F16'larla defalarca iletişim kurmaya çalıştık'

İSTANBUL – Murat Kaya 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında Atatürk Havalimanı’nın ele geçirilmeye çalışılması ve burada çıkan olaylarda 2 kişinin şehit edilmesine ilişkin 95’i tutuklu 159 şüpheli askerle ilgili hazırlanan iddianamede, olay yerinde bulunan, aralarında polis ve hava trafik kontrolörlerinin de bulunduğu 128 tanığın beyanı yer aldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, olay yerinde bulunan polisler, hava trafik kontrolörleri, vatandaşlar ve havalimanı görevlilerinin de aralarında bulunduğu 128 kişinin tanık olarak alınan beyanlarındaki ayrıntılar dikkat çekti.

Havalimanı ana kontrol noktasında komiser yardımcısı olarak görev yapan Dursun Ali Gül, tanık olarak verdiği ifadesinde, E-5 tarafından bir zırhlı araç, bir de personel taşıyıcının ana yol kontrol noktası önüne geldiğinde bir subayın araçtan inerek “yönetime el koyduk” dediğini belirterek nöbetçi müdürlerinin de bu subayla konuştuğunu söyledi.

“Zırhlı araç hareket ederek vatandaşı ezmeye çalıştı”

Kontrol noktasına gelen şube müdürlerinin subayla konuşması ve halkın yoğun şekilde tepki göstermeye başlaması üzerine tankın geri dönerek gitmeye başladığı bilgisini veren Gül, şunları kaydetti:

“Bu sırada da şube müdürümüzün, ‘kuleye koşun’ talimatına istinaden kuleye doğru görevlilerimiz ve halk ile koştuk, kule girişinde gerekli tedbirleri aldık. Bir süre sonra 2 adet zırhlı askeri araç geldi. Vatandaşlar araçların üzerine çıkmaya ve askeri personele müdahale etmeye başladı. Bu sırada zırhlı araç hareket ederek vatandaşı ezmeye çalıştı. Vatandaşların birisi minibüs tarzı bir aracını, zırhlı aracın önüne koydu. Zırhlı araç da üzerine çıkıp aracı ezdi, daha sonra oradan ayrıldı.”

Gül, burada kalan bir zırhlı aracın özel harekat polislerince üzerine çıkılarak içindeki askerleri silahlarıyla birlikte aldığını dile getirerek, iç hatlar geliş geliş katında da bir grup askerin, görevliler ve halk tarafından bir büfede etraflarının çevrildiğini söyledi.

Askerleri çeviren halkın arasından askerleri gözaltına alarak linç edilmesini engellemek için terminal içerisinde güvenli bir yere aldıklarını anlatan Gül, ifadesinde şunları anlattı:

“Daha sonra cumhurbaşkanımızın limanımıza geleceği bilgisi halka verilerek halkın terminalden gitmesini sağladık. Terminalin sakinleşmesiyle birlikte kuleye döndük. Orada askerler silahlarıyla birlikte gözaltına alınmıştı. Sonra telefonların toplanması talimatı verdik. Bu askerlerin halkın arasından linç girişimine uğramadan nasıl çıkarabileceğimi düşündük. Yaklaşık 10-15 dakika sonrada F16’lar alçak uçuş yapmaya başladılar. Apron kısmına bir araç geldi ve askeri personeli araçla yolladık.”

“Saat 22.30’da plansız uçan askeri kargo uçağı: Puma 21”

Uçak teknisyeni olan tanıklardan Sezai Oğuz Sarı da askeri araçların E-5 karayolu tarafından havalimanı girişine doğru gittiğini gördüğü ve beraber çalıştığı Erdem Karaz isimli arkadaşının, “acil olarak başbakanın uçağını uçuşa hazır hale getireceklerini” söylediğini aktararak, “Ben de ivedilikle üniformamı giyindim ve uçağın bulunduğu yere gittim. Konuşmalardan önemli bir durum olduğunu anladım, haberlere baktığımda bir darbe girişimi olduğunu öğrendim. Anons üzerine herkes gibi hangara geçtim. Silah sesi duydum. Çıkmak isteyen sivil vatandaşları B kapısına yönlendirdim. Daha sonra November park alanına doğru kalabalığın olduğu yere doğru gittim ve yaklaştığım esnada tekrar insanların üzerine doğru ateş açıldı. İki vatandaşın vurulmuş olduğunu gördüm. Orada bulunan TGS yer hizmetleri bagaj taşıma aracının üstüne 2 vatandaşı yatırdık ve araç sürücüsüne şirketimizin revirine götürmesini söyledim.” ifadelerini kullandı.

İddianamede, hava trafik kontrolörü olarak görev yapan tanık İsa Boztemir’in plansız uçma için motor çalıştırma izni isteyen askeri kargo uçağı pilotuyla ilgili bilgilere yer veridi.

Havalimanında saat 21.30’da görevi aldığında herhangi bir sıkıntının olmadığını ve saat 22.00 sıralarında askeri aprondan Puma 21 Cagn isimli CN35 tipindeki askeri kargo uçağının pilotunun plansız bir şekilde kendisinden motor çalıştırma izni istediğini belirten Bozdemir, şunları söyledi:

“Bu pilot izin isterken ve sonraki yapmış olduğumuz turna konuşmalarda ismini vermedi. Zaten normal uçuşlarda dahi hiçbir pilotun ismini bilmeyiz. Askeri, polis, VIP acil durum olarak belirttiğinde plansız uçuş gerçekleşebiliyor. Puma 21 isimli kargo uçağı izin istediğinde planının olmadığını ihtar ettim ve şefim Enver Yavuz’ a bilgi verdiğimde acil durum olup olmadığını sormamı istedi. Puma 21 ile irtibata geçip, ‘Acil durum mutabık mıyız?’ şeklinde sorduğumuzda, ‘evet’ yanıtı gelince, manuel olarak uçuş planı yaparken, ‘gidiş istikametini havada bildireceğini’ söyledi ve piste gidiş için izin istedi. İzni verdikten sonra halen piste gitmediğini sorduğumda, hala park halinde olduğunu söyledi. Yeniden izin istediğinde kule olarak ben izin verdim ancak sonrasında park halinde olduğunu söyledi. Bu bir kaç defa oldu. Bu, anormal bir durum değildir. Bu kargo tipi uçak 22.30 sıralarında verdiğim izin sonrasında uçuş yaptı. “

Bozdemir, bu uçuş sırasında ülkede ve havalimanında terör faaliyetleri yönünden tedbir olduğunu internetten ve diğer kanallardan duyduklarını ancak kendilerine bu konuda kimsenin resmi bir bilgi vermediğini anlatarak, “Sonrasında darbe olduğunu öğrendik. Darbe olduğunu öğrendikten 10-15 dakika sonra devlet konukevinden TRK20 Cagn isimli VN- Türkiye Cumhuriyeti sivil VIP uçağı plansız olarak, ‘acilen kalkmam gerek’ diye birkaç defa söyleyerek motor çalıştırma izni istedi. Manuel olarak motor çalışma iznini doldurdum.” ifadelerini kullandı.

Pistte uçuş için tüm Türkiye’deki hava yollarının Brüksel merkezli Avrupa havacılık örgütü (Euro Control) tarafından kullanılan sistemden nereye gideceği bilgisinin düştüğünü anlatan Bozdemir, yaşanan olaylardan dolayı bunu kontrol edemediğini ve uçuş yapan kişinin kim olduğunu bilmediğini söyledi.

Tanık İsa Bozdemir, normal şartlarda kimin uçuş yaptığının bildirildiğini ancak darbe olduğu için bu bilgiyi aramadıklarını ifade ederek, söz konusu uçağın saat 23.00 sıralarında kalktığını belirtti.

“Taciz eden F16 ‘larla defalarca iletişim kurmaya çalıştık”

Hava trafik kontrolörlerinden tanık Metin Çelebi ise hava kontrol kulesinin özel harekat ekiplerinin operasyonuyla askerlerden alındıktan sonra iki F16 uçağının sürekli olarak alçak uçuş yapıp havalimanı üzerinde sonik patlama yaparak taciz ettiğini anlattı.

Bu uçaklardan birinin Transponder (F16 olduğunu ve gitmiş olduğu yönü gösteren sistem) açık şekilde gezdiğini belirten Çelebi, şunları kaydetti:

“Nereye gittiği belli oluyordu. Transponderdan açık olan uçak Ankara ili sınırlarına girdikten soma monitörden kayboldu. Bu Ankara iline iniş yapmış da olabilir ve ya burada transponden kapatmış da olabilir. Bu konuda bilgim yoktur. Biz kule olarak bu uçaklarla radyotelefon (uçakla kule arası iletişim kuran sistem) ile defalarca iletişim kurmaya çalıştık ancak bu uçaklardan hiçbir cevap alamadık. Bir helikopter saat 07.00 sıralarında cumhurbaşkanının ve halkın bulunduğu devlet konuk evi üzerinde yaklaşık 3 dakika sorti yaparak taciz etti. Yine iletişim kurmaya çalıştık ancak herhangi bir cevap veren olmadı.”

“Arayan asker tanımsız helikopter ve içinde VIP olan uçak sordu”

İddianamede, hava trafik kontrolörü tanıklardan Duygu Özgür Durlu’nun da, saat 22.30 sıralarında Kütahya’dan kendilerini arayan bir askerin “Tanımsız helikopter takip edip etmediğimizi” sorduğunu aktararak, şu beyanlarda bulundu:

“O sırada takip etmiyorduk, ben de bu şekilde cevap verdim. Daha sonra yanlış hatırlamıyorsam Kütahya’dan asker aradı ve ‘o an havada olan bir uçağın içinde VIP olup olmadığını’ sordu. Ben de, ‘VIP Kod 9 var’ dedim. VIP Kod 9’un kime ait olduğunu bilmem. Daha sonra darbe olduğunu arkadaşlarımdan ve sosyal medyadan öğrendim. Ben havaalanında asker görmedim ama arkadaşlar gelebileceğini söyledi. Saat 23.30 sıralarında askerlerin havaalanına geldiğini vatandaşlar ve polisin daha sonra askerleri etkisiz hale getirdiğini ve teslim aldığını öğrendim. Saat 02.00 sıralarında jetler alçak uçuş yapmaya başladı ve biz tedirgin olduk. Sabah saat 08.30 sıralarında görevimi devrederek ayrıldım.”

Baş döndüren hava trafiği devri

Kontrolör olan tanıklardan Dilek Eralp Daştan da, darbe girişi saatlerinde smart kulede yaklaşma kontrol ofisinde olduğunu ve darbe haberlerini saat 22.30 gibi televizyondan öğrendiğini belirterek, “Saat 02.00 sıralarında iki jet havalimanı üzerinde uçmaya başladı alçak uçuş yaparak bomba olarak düşündüğümüz çok şiddetli sesler çıkardı. Bu uçuşlar bir süre devam etti. Sabah saatlerinde ise 2 adet Skorsky helikopter bilgisini kule haber verdi, helikopterlerin kimliğinin belirsiz olduğunu ve tespit edemediklerini söyledi. Bunun üzerine uçuşlar bir süre daha durduruldu. Yanlış hatırlamıyorsam Balıkesir’den jetler gelerek kule ile irtibatlı halde bu helikopterleri kovaladı sonrasında uçuşlar normale döndü.” şeklinde beyanda bulundu.

İddianameye, tanık olarak bilgisine başvurulan hava trafik kontrolörü Elvin Bahçecik, darbe girişimi gecesi İstanbul ve Ankara arasında hava trafiğinin devredilmesiyle ilgili bilgiler verdi.

Bahçecik, saat 23.45 sıralarında kule şefi Enver Yavuz’un arayıp “kuleye askerlerin geldiğini ve kalkışların durdurulduğunu” söylediğini aktararak, iniş uçaklarını indirmeye devam ettiklerini anlattı.

Yaklaşık bir saat sonra tekrar kule şefinin arayarak iç hat uçuşlarının kesildiğini yalnızca dış hatların kabul edileceğini söylediğini ifade eden Bahçecik, “Ben de, ‘yakındaki uçakları alabilir miyiz?’ diye sordum, ‘olmaz’ dediler, gelişleri İstanbul dışına yönlendirdim. Ankara ACC’ye (Türkiye Hava Trafik Kontrol Merkezi) haber verdim, onlarda gerekli işlemleri yaptılar. 00.50 civarında smart binası önündeki halk kalabalığı çoğaldı ben de trafiği Ankara’ya devrettim. Bir müddet böyle bekledik. Saat 02.10 civarında Ankara, ‘hava sahasının karıştığını’ söyledi, trafik kontrolünü geri devrettiler. Bu sefer 03.30 sıralarında havalimanında patlama sesi tarzında bir ses duyduk ancak bunun daha sonra jetlerin çıkarttığı sesler olduğunu anladık. Hava trafiğini bombalı saldırı olabilir gerekçesiyle tekrar Ankara’ya devrettik. 05.10’da durumun yatışması ve kontrol altına alınması nedeniyle tekrar kontrolü Ankara’dan geri aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağı

Elvin Bahçecik, baş müdür yardımcıları Kemal Alataş’ın, “THY 8456 Dalaman İzmir plan doldurmuş G5 tipi bir uçağın İstanbul Atatürk Havalimanına, eğer müsait değilse Sabiha Gökçen Havalimanına inişe kabul edileceğini” belirttiğine dikkati çekerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul’a getiren uçakla ilgili şunları anlattı:

“Kuleyle yapılan koordine sonunda, ‘apronda kontrolsüz gruplar olduğu, inişin güvenli olmayacağı’ söylendi, bu bilgiler Ankara tarafından Biga üzerinde bekleme yapmakta olan uçağa bildirildi, içerisinde de VIP olduğu söylendi. Bir süre sonra kule tekrar aradı, ’35 sol pistinin temizlendiği, ilgili uçağın güvenlik içerisinde indirilebileceği’ söylendi. Bu bilgiler ilgili uçağa iletildi. Türk Hava Yolları 8456 frekansımıza çıktı, kendisine, ’35 sol pistine inebileceği, V apronuna park edeceği, ayrıca Akıncı meydanından kalkıp hava trafik otoriteleri ile hiç temas kurmadan İstanbul kuzeyinde dolaşan F16’nın bilgisi de verildi. THY 8456 kaptanı, Atatürk’e iniş kararı verdi, 03.18’de indi. Bu inen uçağın cumhurbaşkanımıza ait olduğunu öğrendik. Sabah 06.50’de kule, ‘2 tane askeri helikopterin meydan civarında kontrolsüzce dolaştığını, meydanın uçuşlara kapandığını’ bildirdi. Bir süre sonra Ankara’dan kalkan bir F16’nın helikopterleri vurmak üzere İstanbul’a geldiği ve kendisine destek olunması bilgisi verildi. İlk askerlerin geldiğinin görülmesi esnasında ışıkları kapattık, kapılara dolap ile bariyer yaptık, tedbirler almaya çalıştık, yukarıda anlattıklarımdan sonra ilerleyen saatlerde havalimanı emniyet açısından kontrol altına alınmasından sonra bulunduğumuz yerden saat 08.30 sıralarında çıktık diğer ekibe görevimizi devrettik.”

Vatandaşın ikna çabası sonuç vermedi

İddianamede, darbe girişimini duyduktan sonra havalanına gitmeye çalışan ve bu sırada yolda karşılaştığı askerlerle yaşadıklarını anlatan tanıkların beyanları da dikkat çekti.

Tanık Mücahit Çiğdem, saat 23.00 civarında haberlerde başbakanın “ülkede darbe girişiminde bulunulduğu” ifadesi ve akabinde spikerlerin, “Atatürk Havaalanı’nda 4- 5 tankın olduğu” yönünde beyanlarından sonra Başakşehir’deki evinden havaalanına doğru yola çıktığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Basın Ekspres Yolunda Havaalanına 2-3 kilometre kala yolda hareket halinde bir tankı gördüm. Hemen aracımı tankın önüne çekerek durdum ve tankın da durması üzerine konuşmak üzere tanka doğru gittim. Tank üzerindeki subaya ve erlere hitaben, ‘yaptıklarının anayasa ve kanunlara aykırı olduğunu, suç teşkil ettiğini, meşru hükümete karşı darbe girişiminin olduğunu’ ifade ettim. Onlarsa ‘üstten gelen emirlerini yerine getireceklerini’ beyan ederek bana hakaretlerde bulunup gitmemi istediler. Ayrıca, ‘havaalanında daha çok tank bulunduğunu’ beyan etmeleri üzerine ben aracımla havaalanına doğru gittim. Havaalanına vardığımda burada çok tank vardı. Her bir tankın üzerinde ve yanında askerler ile subaylar bulunuyordu. Askerlerin her biri ile tek tek konuşmaya çalıştım ve ‘yaptıklarının yanlış olduğunu, kanunsuz emir olduğunu, suç teşkil ettiğini, yaptıklarının bir darbe olduğunu’ beyan ettim. Ancak hem erler hem de subaylar çok kararlı bir şekilde ve ne yaptıklarını bilerek, ‘kendilerinin doğru olduğu, darbe yaptıklarını, sıkıyönetim ilan edildiğini, benim uzaklaşmam gerektiğini’ ifade ettiler. Bir kaç saatlik mücadele sonucunda bu er ve subaylar tankları doğrudan halkın üzerine sürerek yanımda bazı insanları ezdiler.

Tankların içerisinde bulunan erlerle subayların tüm uyarılarıma rağmen bilerek ve isteyerek darbe teşebbüsüne katıldığını belirten Çiğdem, “Özellikle erlerin tatbikat amacıyla değil en baştan bu yana bir darbe girişimin içerisinde olduklarını düşünüyorum. Çünkü benim muhatap olduğum bütün erler, olaydan haberdar ve ne yaptıklarının bilincinde olan kişilerdi. Bu kişiler, sevk ve idarelerindeki tankları insanların üzerine sürmüşler, insanları bilerek ve isteyerek ezmişler, insanlara ateş ederek darbenin gerçekleşmesi için halk üzerinde korku oluşmasını sağlamışlardır.” şeklinde beyanda bulundu.

Çevik Kuvvet'i işgal girişimi davası sanıklarına müebbet

İSTANBUL

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ‘nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Müdürlüğü‘nü işgal ettikleri ve bu sırada bir kişinin ölümüne, 15 kişinin de yaralanmasına neden oldukları gerekçesiyle yargılanan 18 sanıktan 2’si ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, biri ağırlaştırılmış müebbet, 15’i de müebbet ve çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşısındaki binada yer alan salonda İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen duruşmada karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, sanıklar Yusuf Sari, Kadir Yıldız ve Kurtuluş Kara’yı “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak, pişmanlık sergilemedikleri için takdiri indirim uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.

Mahkeme, 15 sanığı “Anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırarak, cezalarını müebbet hapis cezasına indirdi. 

40 tutuksuz sanığa beraat

Sanıklar Yusuf Sari ve Kadir Yıldız’ın Ümit Yolcu’yu şehit etmeleri suçu sabit olduğundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar veren mahkeme, sanık Yıldız’a 9 kişiyi “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “yaralama” suçlarından toplam 100 yıl, Yusuf Sari’ya da aynı suçlardan 84 yıl hapis cezası verdi.

“Geçitli suç” 

Sanık Yusuf Boz’u da “yaralama” suçundan ayrıca 1 yıl 10 ay hapse mahkum eden mahkeme, 18 sanık hakkında “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek”, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlarından dava açılmış ise de “anayasayı ihlal” suçundan mahkumiyet kararı verildiğinden, bahsedilen suçlar “geçitli suç” kuralları çerçevesinde olduğu için bu suçlardan ayrı ayrı karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. 

Mahkeme heyeti, tutuksuz 40 sanığın suç işleme kasıtları olmadığından ayrı ayrı beraatlerine karar vererek, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamını kararlaştırdı. 

Muhabir: Murat Paksoy, Melike Gallenkuş

'2019'da bir reform gerçekleştireceğiz'

TRABZON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maçka ilçesi kırsalında 11 Ağustos’ta bölücü terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temas sırasında şehit olan Eren Bülbül‘ün ailesini ziyaretinin ardından vatandaşlara hitap etti.

#CumhurbaşkanıErdoğan, Trabzon’un Maçka ilçesinde halka hitap ediyor https://t.co/E979WNOk8l

— AA Canlı (@AACanli) 19 Kasım 2017

Şehit Eren Bülbül’ün ailesini ziyaret etme sözü verdiğini ve bunu yerine getirdiğini ifade eden Erdoğan, “Buralar hep şehit toprağı ve şehitlerimizin en yoğun olduğu yerler buralar. Bu şehadetler, ‘Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyerek bu yolda yürüdük ve yürüyoruz. Rabbim inşallah bizlere de bu makamı lütfetsin.” diye konuştu.

Erdoğan, alandakilere, “Biz sizi sevdik, biliyorum ki siz de bizi bu yola çıktığımızdan beri çok sevdiniz. Sizler bizi hiç yalnız koymadınız ve bu yolda beraber yürüdüğümüz sürece de Allah’ın izniyle kimse bu ülkenin bileğini bükemeyecek.” sözleriyle seslenerek, “Hiç endişeniz olmasın, şuradan şöyle bir ses gelmiş, acaba şu ülke, bu kuruluş ne der, hiç kafanızı buna takmayın. Şuna bakın, Allah ne der.” dedi.

“Bir an önce bu işi bitirmesi lazım”

Erdoğan, gelişmeyi bölge halkının çok yakından yaşadığını, gördüğünü vurgulayarak, bugünkü konuşmaları sırasında bir müjdeyi açıkladığını anımsattı. Alandakilere “Neydi o müjde biliyor musunuz?” diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir vatandaşın “doğalgaz” yanıtı üzerine, “Zaten doğalgaz gelmediyse biz yanmışız. Hemen gelecek?” dedi. Çalışmaların başladığını belirten Erdoğan, “Ama bu bile geç, onun için damada da söyleyeceğiz, hemşehriniz. Bir an önce bu işi bitirmesi lazım.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“İnşallah bu yolda 2019 unutmayın bir kırılma noktasıdır. Mart 2019’da belediye seçimlerini yapacağız, Kasım 2019’da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle bir reform, inşallah bunu gerçekleştireceğiz. Artık her şey eskisi gibi olmayacak, daha değişik bir sürecin içerisine gireceğiz ve bu sürece damgayı şu karşımdaki topluluk vuracak. Ben sizde bunu görüyorum.

Eren bizim kalbimizde, bütün şehitler bizim kalbimizde. Şehitlerimizle beraber yaşıyoruz, beraber yaşayacağız ama ben siz kardeşlerime diyorum ki bütün kardeşlerime, şurada 16 ayımız var, kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Her yere AK Parti’nin şu ana kadar icraatlarını anlatmaya var mıyız? Biz birliğin partisiyiz, beraberliğin partisiyiz, kardeşliğin partisiyiz, ayrılığın gayrılığın değil.

Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.”

Notlar

Halka hitabın gerçekleştiği, şehit Eren Bülbül’ün ailesinin evinin de bulunduğu sokaktaki binalarda “Kalbimizde yaşayacaksın, iyi ki varsın Eren”, “Eren Bülbül Maçka seni unutmayacak”, “Tüm şehitlerimizin mekanı cennet olsun”, “Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Maçka’mıza hoş geldiniz” şeklindeki pankartlar dikkati çekti.

Maçka ziyaretinde, Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Çiğdem Karaaslan, Ravza Kavakçı Kan, milletvekilleri, Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve belediye başkanları eşlik etti.

Muhabir: Enes Kaplan-Sarp Özer-Tuğba Yardımcı