Kastamonu'daki FETÖ davasında hapis cezası

KASTAMONU

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi olmak, terör propagandası yapmak ve tüzel kişi faaliyeti çerçevesinde terörizmin finansmanını sağlamak” iddiasıyla tutuklu yargılanan, kapatılan dershanenin çalışanı Mustafa Sevinç ile esnaf olan tutuksuz sanıklar Hakan Kılıç, Mustafa Fazıl Kökyay ve Murat Karagüllü katıldı.

Sanık Sevinç, hakkındaki iddiaları reddederek tahliyesini istedi.

Terör örgütü üyeliğinin çok ağır bir suçlama olduğunu ifade eden Sevinç, “ByLock kullandığım söyleniyor. Ben bu programı kullanmadım. Herhangi bir örgütle bağım yok. Ben sadece dershanede işimi yaptım.” dedi.

Cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasında sanıkların “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Sevinç’e 9 yıl, Kılıç, Kökyay ve Karagüllü’ye de 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Muhabir: Özgür Alantor

Adıyaman'daki FETÖ/PDY davasında karar

ADIYAMAN

Adıyaman‘da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik davada karar açıklandı.

Adıyaman 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütüne üye olduğu” iddiasıyla yargılanan akademisyen Tarık Çetin ve avukatı katıldı.

Son sözü sorulan tutuklu sanık Çetin, “Tahliyemi ve beraatimi talep ederim. Ayrıca ben Kakao Talk’ı kullanmadım. Bu hususun araştırılmasını istiyorum. Ayrıca ihraç edilene kadar Eğitim Bir-Sen’e üyeydim. Benim bu yapı ile ilgim yoktur. Ben ülkemin sevdalısıyım.” dedi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanık Tarık Çetin’e silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 9 yıl hapis cezası verdi.

Muhabir: Kemal Karagöz

FETÖ sanığı müdür terör olaylarından önce kentten ayrılmış

GAZİANTEP  – ADSIZ GÜNEBAKAN

Gaziantep’te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında dava açılan eski emniyet müdürü Selçuk Zengin hakkında kabul edilen iddianamede, sanığın birçok terör olayından önce kentten ayrılmasının şüpheli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ankara’da örgütün “mahrem imamlar” yapılanmasına yönelik operasyonda ele geçirilen dijital materyaller sonucu, “sadakati ve bağlılığı en üst seviyede olan kişileri” temsil edenlerin yer aldığı “A5” kategorisinde bulunduğu belirlenen tutuklu sanık Selçuk Zengin hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame, 8. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

Zengin’in, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’un kullanıcısı olduğu belirtilen iddianamede, sanığın çocuklarını da FETÖ ile iltisaklı okullara gönderdiği ifade edildi.

Eylemden sonra terfi

İddianamede, Zengin hakkındaki bir telefon ihbarına da yer verildi.

İhbarcı, sanığın yaklaşık 5-6 yıl önce Şehitkamil İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yaptığını ancak emniyet binasına terör örgütü PKK’nın bombalı eylem gerçekleştirmesinden sonra il emniyet müdür yardımcısı olarak atandığını” kaydetti.

Zengin’in Şehitkamil’deki sohbet toplantılarına katıldığını, örgütün üst düzey sorumlularından olduğunu, ilçe genelinde düzenlenen bombalı eylem ve ayaklanmaların şehir dışına çıktığı zamanlarda gerçekleştiğini ifade eden ihbarcı, bu durumun şüphe oluşturduğuna dikkati çekti.

ABD’de de çalışan ve 2013-2014 yıllarında 11 kişilik ekiple Suudi Arabistan’da eğitime katılan Zengin’e emekli olduktan sonra Birleşmiş Milletler’den (BM) görev teklif edildiğini ancak kendisinin “Paraya ihtiyacım yok.” diyerek geri çevirdiğini anlatan ihbarcı, sanığın teklifi FETÖ ile bağlantısı olduğunu düşündüğü emekli emniyet müdürü arkadaşına yönlendirdiğini öne sürdü.

İhbarcı, sanığın eşinin de 15 Temmuz darbe girişimi öncesi devlet büyükleri hakkında “Lahey’de yargılanacaklar.” şeklinde sözler sarf ettiği iddiasında bulundu.

Zonguldak merkezli 'kripto' FETÖ/PDY operasyonu

ZONGULDAK

Zonguldak merkezli 6 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu “kripto” askerlere yönelik operasyonda, 9’u muvazzaf 11 asker gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY mensubu “kripto” askerlere yönelik, ardışık telefon aramaları ile maskelenen ve randevu sistemi ile buluşarak 2013-2016 yılları içerisinde örgütsel faaliyetlerde bulunduğu öne sürülen muvazzaf ve ihraç edilen askerler hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, Zonguldak, İzmir, Bursa, İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda, daha önce meslekten ihraç edilen E.T. ve M.K. ile muvazzaf askerler F.O, A.Z, S.D, B.K, G.K, M.E, K.D, Y.K. ve A.E. gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünün ardından İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda bulunan bilgisayar ve dokümanlara el konuldu.

Muhabir: Ferdi Akıllı

Antalya'daki FETÖ/PDY soruşturmasında 11 tutuklama

ANTALYA

Antalya’da Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) “mahrem askeri yapılanmasına” yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 19 şüpheliden 11’i tutuklandı.

Aralarında “askeri imam” olduğu öne sürelen S.T’nin de bulunduğu 11 zanlı, çıkarıldığı mahkemece “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan tutuklandı, 8’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Operasyon kapsamında yakalanan diğer şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerince, haklarında yakalama kararı bulunan ve aralarında muvazzaf astsubay, astsubay, teğmen, askeri ve polis akademisi ile ilişiği kesilen öğrencilerin de bulunduğu 62 şüpheli, 13 Aralık’ta gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 62 şüpheliden 19’u dün adliyeye sevk edilmişti.

Muhabir: Gülsem Adam

FETÖ sanığı eski vali yardımcısına 9 yıl hapis

ADANA

Adana’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin davada tutuklu yargılanan eski Adana Vali Yardımcısı Ahmet Beyoğlu, 9 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya meslekten ihraç edilen sanık Beyoğlu, tutuklu bulunduğu Kayseri 1 No’lu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan getirildi.

Beyoğlu’nun avukatının da katıldığı duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasında sanığın “silahlı terör örgütü üyesi olma” suçundan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamını talep etti.

Beyoğlu, son savunmasında 20 Aralık’taki duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevindeki Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nin (SEGBİS) arızalı olması nedeniyle katılamadığını belirterek, mahkeme heyetine, duruşmaya getirilmesini sağlamaları dolayısıyla “Savunma hakkımı kısıtlamadığınız için teşekkür ediyorum.” dedi.

Sanık Beyoğlu, telefonuna ByLock yüklemediğini ve kullanmadığını savunarak, şöyle devam etti:

“Ben ByLock ve örgütün savunucusu değilim. Diğer ByLock kullanıcılarıyla irtibatımın olmadığı ortaya çıktı. 2006’da üretilen bir telefona ByLock yüklenmesi imkansız, bu yöndeki raporu kabul etmiyorum. Hatay ve Silifke’de olduğum sıralarda internet trafiği Adana gözüküyor. Hatta valilik makamında bulunduğum sırada da yine Çukurova ilçesinde görüldüğü belirtiliyor. Bu, imkansız, maddi gerçeğin araştırılması gerekir.”

Mahkeme heyeti, sanığı “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 9 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Cezada indirim uygulamayan heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Muhabir: Neşet Karadağ

Kocaeli'deki FETÖ/PDY soruşturmasında 6 tutuklama

KOCAELİ

Kocaeli’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması‘nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 şüpheli tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, örgütün TSK’daki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandıkları tespit edilen ve askeri personelden sorumlu “mahrem abi” oldukları değerlendirilen, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de de bulunduğu farklı meslek gruplarından 6 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler, savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Muhabir: Metin Girgin

Eski hakim çifte FETÖ'den hapis cezası

SAMSUN

Samsun’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ilişkin davada yargılanan eski hakim çifte, 6 yıl 3’er ay hapis cezası verildi.

Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, meslekten ihraç edilen Çorum hakimi Ömer Faruk Kurşun, Bolu’da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz yargılanan eski Çorum hakimi Fatma Kurşun ve avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Sanık çift, son savunmalarında, suçsuz olduklarını belirterek, beraat talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıklara “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Heyet, tutukluluk süresini göz önünde bulundurarak sanık Ömer Faruk Kurşun’u tahliye etti.

Muhabir: Recep Bilek

Erzincan'da FETÖ/PDY operasyonu: 7 gözaltı

ERZİNCAN

Erzincan’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması‘na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda, “ByLock” kullanıcısı oldukları iddiasıyla 7 şüpheli gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ/PDY’nin faaliyetlerinin deşifre edilmesine ve örgüt üyelerinin yakalanmasına yönelik kentte operasyon düzenledi.

Operasyonda ekipler, “ByLock” kullanıcısı oldukları öne sürülen 3’ü kadın 7 zanlıyı gözaltına aldı. Bu kişilerin bazılarının daha önceden kanun hükmünde kararname ile görevlerinden ihraç edildiği, bazılarının halen kamuda aktif görevde bulunduğu, bazılarının ise özel sektörde çalıştığı belirtildi.

Şüpheliler, hastanedeki sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Operasyonda 2 şüphelinin ise arandığı belirtildi.

Muhabir: Kemal Özdemir

Kırıkkale'de FETÖ sanıklarına hapis cezası

KIRIKKALE

Kırıkkale’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında haklarında dava açılan ve aralarında rütbelilerin de bulunduğu 18’i tutuklu 19 eski polisin yargılandığı davada 18 sanığa 1 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında hapis cezası verildi.

Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü kurma ve “ilahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından yargılanan tutuklu sanıklardan Ahmet Özdemir Kayseri’den, Adem Şimşek, İsa Öztaş, Salih Akay Çorum’dan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Diğer tutuklular Ahmet İnanç, Ahmet Tirli, Ali Ramazan Elgün, Hasan Sivri, Mehmet Yanıkoğlu, Tamer Köksal, Eyüp Kaya, Abdullah Genç, Hasan Akpınar, Hasan Karakoç, Savaş Şanlı, Tamer Bulcun, Rahim Aksay, Mehmet İsmail Debbağ ve tutuksuz sanık Seyfettin Atlı ile avukatları salonda hazır bulundu.

Tutuklu sanık Akpınar, savunmasında, terör örgütü üyeliğini kabul etmediğini 18 yıl devlete ve millete şerefiyle görev yaptığını söyledi.

Asılsız ve mesnetsiz belgelerle kendisine suç atılmak istendiğini iddia eden Akpınar, “ByLock programı ben tutuklanıp iddianamem hazırlandıktan sonra çıktı. Bu işte bir yanlışlık var. Ben bu yapının toplantılarına katılmadım, çocuklarımı okullarına göndermedim, bankalarında para transferim yok. Gazete ve dergilerine üyeliğim yok. Bu yapıya himmet adı altında bağış yapmadım. Suçsuzum tahliyemi talep ediyorum.” diye konuştu.

Karakoç ise kendisinin hayatı boyunca başta FETÖ olmak üzere hiçbir terör örgütüne üye olmadığını savundu. 15 Temmuz hain darbe gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanlara indiğini belirten Karakoç, şöyle devam etti:

“Ben yurt dışında hizmet hareketinin okullarında görev yaptım. O zamanlarda bakanlar ve bürokratlar okullara gelir ziyaret ederlerdi. Bizlere teşekkür ederlerdi. 2014 yılında bu yapıdan ayrıldım. Örgütte asıl suçlular yurt dışına kaçtı. Bizlerin evleri dahil arandı hiçbir belgeye rastlanılmadı. Zaten FETÖ’den mağdurduk, bir de bu yapıya üye olduğumuzdan dolayı dava açıldı. Ben suçsuzum beraatımı talep ediyorum.”

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan Mehmet İsmail Debbağ’a 8 yıl 9 ay, Hasan Karakoç’a 8 yıl 5 ay 7 gün, Mehmet Yanıkoğlu, Tamer Köksal, Hasan Akpınar, Savaş Şanlı ve Tamer Bulcun 8 yıl 4 ay, Ahmet İnanç’a 7 yıl 4 ay 22 gün, Ali Ramazan Elgün, Eyüp Kaya ve Rahim Aksay’a 7 yıl 4 ay 22 gün, Abdullah Genç ve Ahmet Özdemir’e 7 yıl 2 ay 22 gün, Hasan Sivri, Adem Şimşek, İsa Öztaş ve Salih Akay’a da 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Tutuksuz yargılanan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Seyfettin Atlı ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılarak hükmün açıklanması geri bırakıldı. Tutuklu sanıklardan Ahmet Tirli’nin dosyası da tefrik edilerek Kayseri’ye gönderildi.

Öte yandan bir önceki duruşmanın müzakere arasında adliyeden ayrılan ve aranan O.A’nın Yunanistan’a kaçmak isterken yakalandığı ve cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Muhabir: Zekeriya Karadavut

1 2