Hatay'da FETÖ davasında hapis cezası

HATAY

Hatay‘da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan hakkında dava açılan sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mustafa Erdoğan ile avukatı katıldı.

Sanık, savunmasında ByLock kullanmadığını iddia etti.

Dershanede öğretmenlik yaptığını ve maaşı Bank Asya’ya yattığı gerekçesiyle söz konusu bankada hesap açtığını ileri süren Erdoğan, beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen sanığı 7 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti ve tahliyesine karar verdi.

Muhabir: Lale Köklü

'Afrin operasyonu bölge halkı tarafından olumlu görülüyor'

HATAY

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Hatay Devlet Hastanesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı’nda yaralanan 2 asker ile Suriye’nin Afrin bölgesini işgal eden terör örgütü PYD/PKK mensuplarının, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde sivilleri hedef alan roketli saldırısında yaralananları ziyareti sonrasında, gazetecilere açıklamada bulundu.

Başbakan Yardımcısı Akdağ, Kilis ve Hatay halkının Zeytin Dalı Harekatı’nda bir bütün olarak tamamen gönül birliği ettiğini söyledi.

Harekatın, bölge halkı tarafından olumlu görüldüğünü belirten Akdağ, şöyle devam etti:

“Zeytin Dalı Harekatı, Afrin operasyonu bütün bölge halkı tarafından çok olumlu görülüyor. Bunun sınırlarımızı korumak, güvenliğimizi muhafaza etmek, terörü bölgeden silip atmak için yapıldığını halkımız çok iyi biliyor. Zamanında Fransız işgali görmüş, Kurtuluş Savaşı geçirmiş beldeler olarak ve oralardan da yüzünün akıyla çıkmış beldeler olarak bugün aynı ruhu yaşatıyorlar. Bizim enerjimiz bir kez daha arttı. Onlar bize diyorlar ki ‘Allah sizi başımızdan eksik etmesin.’ Ama biz karşılığında Allah bu milleti başımızdan eksik etmesin diyoruz. Böyle bir milletle yola gitmek kolay. Bunu biz 15 Temmuz’da yaşadık. Şimdi Afrin operasyonu sırasında da yaşıyoruz.”

Akdağ, Zeytin Dalı Harekatı’nda görev alan herkese kolaylıklar diledi.

Muhabir: Salim Taş

Başbakan Yıldırım'dan başsağlığı telefonu

HATAY

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü PYD/PKK mensuplarınca Hatay’ın Kırıkhan ilçesine atılan havan mermisi sonucu hayatını kaybeden TEDAŞ işçisi Şahin Elitaş‘ın ailesine baş sağlığı diledi.

PYD/PKK Kırıkhan’a havan mermisi attı: 1 ölü, 2 yaralı

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın, Kırıkhan Devlet Hastanesi’nde aileyi ziyareti sırasında telefonda aileyle görüşen Başbakan Yıldırım, “Allah mekanını cennet etsin kardeşimizin. Acılarını paylaşıyoruz. Bu alçakların yanına bırakmayacağız. Allah inancınızı, metanetinizi daim etsin. Ülkemizin birliği ve teminatı için inşallah bu belaları defedeceğiz. Milletimize yönelen bu saldırıları tamamen ortadan kaldıracağız. Allah sağlık sıhhat versin, başınız sağ olsun. Tüm aile halkına selam ve saygılarımı iletiyorum.” diye konuştu.

“Gerekirse ben de annesi de gideriz”

Acılı baba Bostan Elitaş da Başbakan Yıldırım’a teşekkür ederek, “Sayın Başbakanım, benim 7 oğlum var. Gerekirse ben de annesi de gideriz.” dedi.

Anne Emine Elitaş ise “O askerlere taş taşırım. Her zaman arkanızdayız. Son nefesimize kadar arkanızdayız. Askerlerimizin, memleketimizin, bayrağımızın peşindeyiz, bırakmayacağım. Ben de gideceğim. Sizin için ben pazarda bile laf konuşturmadım. Konuşturmayacağım da ölene kadar.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette aileye başsağlığı dileklerini ileten Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Beni de götürün oğlum. Ekmek, pilav yaparım askerlerimize. Orada onlara hizmet ederim.” diyen anneye, “Sizin gibi anneler oldukça bu milletin sırtı yere gelmez.” diye karşılık verdi.

“Bu milletin sırtı yere gelmez”

Sınırın hemen yanı başına terör ordusunun yerleştirildiğine dikkati çeken Akdağ, şöyle devam etti:

“Omuz omuza vereceğiz, kol kola gireceğiz, bu mücadeleyi yapıp gideceğiz. Başka bir çaresi yok. Biz içeridekileri temizledik, onlar orada yetiştirdi. Ama Allah’ın izniyle Türk milletinin gücü, kudreti bunları bertaraf etmeye yetecek, hiç endişeniz olmasın. Hele başımızda böyle bir lider varken, Allah’a şükürler olsun. Biz kefenlerimizi giyip yola çıkmışız. Milletçe bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz. Bu milletin sırtı yere gelmez. İstemiyorlar, Türk milletinin, Türkiye’nin kuvvetli olmasından rahatsızlar ama onlar rahatsız diye biz kendi gücümüzü, kuvvetimizi yok edecek değiliz.”

Daha sonra Akdağ, operasyonda yaralanan ve aynı hastanede tedavi gören Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarına da geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Muhabir: Burak Milli

'Zeytin Dalı Harekatı 'Meşru Müdafaa Hakkı' çerçevesinde yürütülüyor'

ANKARA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Orgeneral Akar’a denetlemelerinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Denetlemeler sırasında, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekat hakkında bilgi alan Orgeneral Akar, değerlendirmelerde bulundu.

Harekatın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, “TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü, harekat esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini” ifade etti.

Faaliyetlerin, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini vurgulayan Orgeneral Akar, harekatın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğuna işaret etti.

Orgeneral Akar, harekat kapsamında gösterdiği kahramanlık ve fedakarlıklardan dolayı personelini kutladı ve başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Tosun

Hatay'da Zeytin Dalı Harekatı'na destek konvoyu

HATAY

Hatay‘ın merkez Antakya ilçesinde Zeytin Dalı Harekatı‘na destek amacıyla konvoy oluşturuldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’a yönelik harekata destek olmak amacıyla Atatürk Caddesi’nde araçlarıyla bir araya gelen grup, konvoy oluşturdu.

“Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atan, Türk bayraklarıyla Mehmetçik’e destek gösterisinde bulunan gruba, çevredekiler de alkışlarıyla eşlik etti.

Konvoydakiler, araçlarıyla ilçede tur attı.

Muhabir: Lale Köklü

Tanklar sıfır noktasına sevgi gösterileriyle uğurlandı

HATAY

Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK), hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, Hatay’daki birliklere konuşlandırılan çok sayıda tank, sıfır noktasındaki karakollara sevk edilmek üzere Reyhanlı’ya geldi. 

Sınıra yakın mahallelerde tırlardan indirilen tanklar, ellerinde Türk bayrağıyla bölgeye gelen mahalleliler tarafından alkışlar ve sloganlarla karşılandı.

Askerler de el sallayarak kendilerine sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları selamladı.

Tanklar alkışlar eşliğinde sınırın sıfır noktasına hareket etti.

Harekat kapsamında kente gelen 3 otobüs komando da sınır birliklerine sevk edildi.

Muhabir: Erdal Türkoğlu,Hilmi Tunahan Karakaya

TBMM'de bu hafta, Kanun Teklifi görüşülecek

TBMM – Coşkun Ergül

Meclis, Lokman Hekim Üniversitesi kurulmasını öngören ve Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyetinin üye yapısını yeniden belirleyen teklif için mesai yapacak.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Teklifle, sporculara yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerin gelir vergisi kesintisi oranlarının geçerlilik süresi, 31 Aralık 2017’den 31 Aralık 2019’a uzatılıyor.

“Ankara Güzel Sanatlar Üniversitesi”nin ismi, “Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi” olarak değiştiriliyor.

Ankara’da Sevgi Vakfı tarafından Lokman Hekim Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf üniversitesi kurulacak. Bu üniversite; tıp fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi, spor bilimleri fakültesi, meslek yüksekokulu ve sağlık bilimleri enstitüsünden oluşacak.

Sosyal Hizmetler Kanunu’nda değişiklik yapılarak, yaşlılar için de gündüz bakım merkezleri açılabilmesine olanak sağlanıyor. 

Yunus Emre Vakfının yönetim yapısı değişiyor

Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyeti ile Yönetim Kurulunun üye yapısı yeniden belirleniyor.

Buna göre; Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı ile Yunus Emre Enstitüsü Başkanı mütevelli heyetinin tabii üyeleri olacak.

Heyetin tabii üyeleri dışında; Cumhurbaşkanı tarafından seçilen dört kişi ve Türkiye Maarif Vakfı tarafından kendi mütevelli heyeti üyeleri arasından seçilen bir kişi, üç yıl süreyle Mütevelli Heyet üyeliğini yürütecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mütevelli Heyetin başkanı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı başkan vekili olacak. Mütevelli Heyet, başkanın ya da başkan vekilinin daveti üzerine üye tamsayısının yarısından bir fazlasının katılımıyla yılda en az iki defa toplanacak.

Yunus Emre Vakfı tarafından yurt dışına gönderilen vakıf personeline hizmet damgalı pasaport verilebilecek.

Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcü seçimleri 5 Aralık’ta yapılacak 

Başkanlık Divanı seçilmeyen TBMM ihtisas komisyonlarında; Başkan, Başkanvekili, Katip Üye ve Sözcü seçimleri 5 Aralık Salı günü yapılacak.

AK Parti, CHP, HDP ve MHP’nin grup toplantıları yapılacak. AK Parti Grup toplantısında bu hafta milletvekillerine, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan hitap edecek.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla, yarın TBMM Kabatepe Parkında, palamut toplama şenliği gerçekleştirilecek.

Bursa'da boya fabrikasında patlama

BURSA

Bursa‘nın Gürsu ilçesinde, bir boya fabrikasında meydana gelen patlamada, 3 işçi yaşamını yitirdi, 8 kişi yaralandı. 

Alınan bilgiye göre, Bursa-Ankara karayolu yakınlarındaki fabrikada, henüz belirlenemeyen nedenle buhar kazanı patladı. 

Bu esnada fabrikanın çatısında çökme meydana geldi. 

Patlamanın ardından bölgeye 112 Acil Servis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. 

Ekipler, enkaz altından 3 işçinin cesedini çıkardı. Yaralanan 8 kişi, hastanelere kaldırıldı.

Muhabir: Miraç Kaya, Haluk Yüksel