Şehit çocukları 'devlet şefkati' ile hayallerine kavuşacak

ORDU – EYÜP ELEVÜLÜ

Ordu Valisi Seddar Yavuz, yüzlerini güldürmek istediği şehit ve gazi çocukları ile il genelinde belirledikleri yetim çocuklara isteklerini kendisiyle paylaşmaları için mektup gönderdi.

Çocukların mektuplarında kaleme aldığı, babaları hayatta olsaydı yapmak istedikleri aktivitelerden teknolojik ürünlere kadar çeşitli taleplerini inceleyen Vali Yavuz, tüm mektupların gelmesiyle istekleri yerine getirecek.

Vali Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin ve hükümetin temsilcisi sıfatıyla özellikle vatan uğruna canlarını feda eden şehitler ile kahraman gazilerin ailelerine önem verdiklerini söyledi.

Şehit ve gazi ile ahirete intikal etmiş ailelerin çocuklarının devletin şefkatine emanet edildiğini vurgulayan Yavuz, “Acaba bu kardeşlerimizin gönlünü nasıl alırız, dedik. ‘Bu kardeşlerimizin babası olsaydı neyi gerçekleştirmek isterlerdi, hayalleri neydi, bugün acaba biz onlara ne yaparsak mutlu edebiliriz’ diye şehit, gazi çocuklarımıza ve yetimlerimize birer mektup yazdık.” dedi.

Söz konusu çocuklara yönelik “Yapmak istediğiniz hayallerinizi bizimle paylaşın ve vali amcanız bu hayallerinizi sizin için gerçekleştirsin” şeklinde mektup hazırladıklarını anlatan Yavuz, “Mektuplarımız çok şükür bahsettiğimiz kesimlere ulaştı. Şu anda dönüşleri başladı. Gruplandırıp kategorize edeceğiz. Dolayısıyla bu istekleri en güzel şekilde karşılayıp kardeşlerimizi mutlu etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Yavuz, bu çalışmanın, toplumsal kucaklaşmayı daha da arttıracağını ümit ettiğini belirterek, “İnanıyorum ki bütün insanların yüzünde tebessüme sebep olmak gibi bir güzelliği de barındıracak. Mektup yazan, güzel dileklerini paylaşan kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Babalarıyla yapmayı hayal ettiklerini vali ile yapmak istiyorlar

İlginç ve güzel mektuplar gelmeye başladığına işaret eden Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gelen mektuplar içerisinde özellikle şehit çocuklarımızın bir kısmının, hayatta olsaydı babasıyla yapmak istediği aktiviteleri bizimle yapmak istediği yönünde düşünceleri oldu. Ayrıca televizyon kanallarında terörle mücadele ile ilgili dizilerin setlerine gitmek isteyen, oyuncularıyla tanışmak isteyen ve babalarını oradaki kahramanlarla özdeşleştiren çocuklarımız oldu. Bunun dışında Vali Konağını milletin konağı haline dönüştürmemiz vesilesiyle gelen çok sayıda şehit eşi, bu çalışmaların devamı yönündeki mutluluklarını ifade ediyor. Bir şey istemeyip ‘Sadece yanımızda olmaya lütfen devam edin, çok mutluyuz’ diyen kardeşlerimiz var.”

Mektupların gelmeye devam ettiğini ve başka ihtiyaçlar da çıkabileceğini aktaran Yavuz, mektupların dönüşü tamamlandığında hayalleri gerçekleştirmek için faaliyete geçeceklerini kaydetti.

Yavuz, bir çocuğun, araba şeklinde yatak istediğini de belirterek, “Çocuğumuz, ‘Araba şeklinde yataklar var, bana ondan alabilir misin’ dedi. Onun talebini de inşallah en kısa sürede yerine getireceğiz.” dedi.

Suriyeli 120 kişilik grup ülkesine döndü

KİLİS

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye‘ye sığınan bazı Suriyelilerin, Fırat Kalkanı Harekatı sonrası güvenli hale gelen bölgelere dönüşleri devam ediyor.

Ülkelerine dönmek isteyen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 120 Suriyeli, Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında, Kilis’teki Öncüpınar Konaklama Tesisleri girişinde yapılan işlemlerinin ardından minibüslerle ülkelerine gönderildi.

Ülkesine dönen Suriyelilerden Hüseyin Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek İstanbul’a yerleştiğini belirtti.

Fırat Kalkanı Harekatı sonrası huzur ve istikrarın sağlandığı Azez’deki ailesinin yanına dönmenin sevincini yaşadığını ifade eden Muhammed, “Türk milletine teşekkür ederim. Bizi misafir olarak kabul etti. Beş yıldır burada kalıyoruz. İş verdiler, aş verdiler, sağ olsunlar ama şimdi artık vatanımıza dönmek istiyoruz. Vatanımı, ailemi, köyümü her şeyi özledim.” diye konuştu.

Remziye Basmacı da yaklaşık beş yıldır Türkiye’de yaşadığını ve hiçbir sıkıntı çekmediğini belirterek, “Burada her şey çok güzel. Suriye gibi burası da vatanımız oldu ama çocuklarım orada olduğu için geri dönmeye karar verdim.” dedi.

Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan 1 Ocak 2015’ten bu yana Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında yaklaşık 62 bin Suriyeli ülkesine döndü.

Muhabir: İzzet Mazı

Suriye sınırına askeri sevkiyat

GAZİANTEP

Gaziantep‘teki bazı askeri araçlar ve personel, Kilis’teki Suriye sınırına sevk edildi.

Gaziantep’te konuşlu bulunan 5. Zırhlı Tugay Komutanlığından bazı askeri araçlar ve personel, nizamiyeden çıkarak eskort eşliğinde 6 araçlık konvoyla Kilis’e doğru hareket etti.

Askeri personeli taşıyan araçların Kilis’teki Suriye sınırına konuşlanan birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Muhabir: Kerem Kocalar

Türk Kızılayının Suriyelilere yardımları sürüyor

ANKARA

Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, Suriye‘de rejim güçlerinin İdlib‘in güneyinde sürdürdüğü askeri hareketlilik nedeniyle göç eden ailelere konaklamaları için çadır kent kuran Türk Kızılayı ekipleri, ailelerin acil ihtiyaçlarını da karşılıyor. 

Bölgedeki yardım çalışmalarını sürdüren ekipler, güvenli bölgelere ulaşan Suriyelilerin başta gıda ve içecek olmak üzere barınma, kıyafet ve sağlık ihtiyaçlarını gideriyor. Suriyelilere ayrıca konserve, ekmek, bisküvi, gofret ve su bulunan gıda poşetleri hazırlayan Türk Kızılayı ekipleri, fırınlara un gönderimi de yaparak ekmek üretimini artırdı. Bölgede yaşanan gelişmeler ve olası insani yardım gereklilikleri, Türk Kızılayı Suriye Krizi Ülke Alan Koordinatörlüğü tarafından yakından takip ediliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, İdlib’in güneyindeki Astana çatışmasızlık hattının rejim güçleri tarafından ihlal edildiğini ve binlerce Suriyeli’nin kuzeye yöneldiğini belirtti.

Bu göç hareketinin İdlib’in kuzeyindeki şartları ağırlaştıracağını kaydeden Kınık, “5 bin aile yaşadıkları yerden, evlerinden tahliyeye zorlandılar. İdlib’in güneyindeki çatışma bölgelerindeki evlerinden ayrılarak kuzeye sığındılar. Yeni gelenlere çadır kurup insani destek veriyoruz ama kış şartlarında ağır bir durum. Elimizden geldiğince bu soğukta kimseyi açıkta bırakmamak için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Merve Yıldızalp

AA çalışanlarından Kerim bebeğe destek

ANKARA

Anadolu Ajansı (AA) personeli, Ankara’daki Genel Müdürlük binası önünde bir araya gelerek rejim ablukasındaki Doğu Guta’nın simgesi haline gelen Kerim bebek ve bölgedeki sivillerle dayanışma sergiledi.

Doğu Gutalı Kerim bebek için destek büyüyorDoğu Gutalı öksüz bebeğin mucizevi direnişi sürüyor

İki aylık Kerim bebeğe ait büyük bir resmi tutan kurum çalışanları, sol gözlerini kapattı.

<br class=”k-br” />

Esed rejiminin Doğu Guta’ya yönelik saldırısına bir ay önce sokakta annesiyle yakalanan Kerim bebek, sol gözünü kaybetmiş, başından ağır yaralanmıştı. 

Kerim, mucizevi şekilde yaşama tutunurken annesi hayatını kaybetmişti.

Bebeğin fotoğrafının AA tarafından paylaşılmasının ardından Türkiye ve dünyadan çok sayıda kişi, sosyal medyada dayanışma mesajları paylaşmıştı.

Kerim bebek ve Doğu Guta halkına destek kampanyası genişleyerek devam ediyor. 

Rejim güçleri minik Şeyma'yı karanlığa hapsetti

GAZİANTEP – Özkan Beyer

Suriye‘nin Halep ketinden yaklaşık 2 yıl önce Türkiye’ye geldikleri sırada, rejim güçlerinin araçlarına roketle saldırması sonucu Tafili ailesinden 10 yaşındaki Abdulvahap olay yerinde hayatını kaybetti, 7 yaşındaki kardeşi Şeyma ise başına isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle görme yetisini kaybetti.

Saldırının ardından anne Beraim tarafından Kilis’e, ardından da Gaziantep’e getirilen Şeyma, o “kara günden” bu yana Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi görüyor.

Görme yetisini kaybetmesine rağmen hayat dolu duruşuyla dikkati çeken Şeyma, en çok okulunu ve arkadaşlarıyla oyun oynamayı özlüyor.

Elinden eksik etmediği oyuncak stetoskopuyla doktor olmanın hayalini kuran Şeyma, kendisi gibi hastalara şifa dağıtmak istiyor.

Anne Beraim Tafili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaştan önce Halep’te yaşadıklarını ve çok mutlu bir hayatlarının olduğunu belirtti.

Şeyma’nın Gaziantep ve Kilis’te ameliyat olduğunu dile getiren Tafili, şunları anlattı:

“Saldırıda başı zarar görmüştü, iyileşti ancak ‘Gözleri için yapılacak bir şeyin olmadığı, Türkiye’de şu anda bir tedavinin olmadığı’ söylendi. Çocuğumun yurt dışında tedavi görmesi gerekiyor. ABD ve Kanada’daki yakınlarımız aracılığıyla birkaç hastaneye başvurduk, tetkiklerini gönderdik. Oradaki doktorlar iyileşme ihtimali olduğunu ama Şeyma’yı muayene etmeleri gerektiğini söylediler. Bu konuda Türk halkından ve hükümetinden kızım için yardım bekliyoruz. Kendim için kimseden yardım istemiyorum, sadece kızımın gözleri açılsın yeter. Kızım görmek istiyor. En çok da okula gitmeyi özlüyor. Arkadaşlarıyla beraber oyun oynamak istiyor. Onun koşup, yüzünün güldüğünü, mutlu olduğunu görmek istiyorum.”

Küçük Şeyma da gözlerini kaybettiği için çok üzgün olduğunu söyledi.

Artık görmek istediğini belirten Şeyma Tafili, “Arkadaşlarımla oyun oynamak istiyorum. En büyük hayalim, doktor olmak. Benim gibi hastaları iyileştirmek istiyorum.” dedi.