Kastamonu'daki FETÖ davasında hapis cezası

KASTAMONU

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyesi olmak, terör propagandası yapmak ve tüzel kişi faaliyeti çerçevesinde terörizmin finansmanını sağlamak” iddiasıyla tutuklu yargılanan, kapatılan dershanenin çalışanı Mustafa Sevinç ile esnaf olan tutuksuz sanıklar Hakan Kılıç, Mustafa Fazıl Kökyay ve Murat Karagüllü katıldı.

Sanık Sevinç, hakkındaki iddiaları reddederek tahliyesini istedi.

Terör örgütü üyeliğinin çok ağır bir suçlama olduğunu ifade eden Sevinç, “ByLock kullandığım söyleniyor. Ben bu programı kullanmadım. Herhangi bir örgütle bağım yok. Ben sadece dershanede işimi yaptım.” dedi.

Cumhuriyet savcısı esasa ilişkin mütalaasında sanıkların “silahlı terör örgütü üyesi olduğu” gerekçesiyle cezalandırılmalarını talep etti.

Mahkeme heyeti, sanık Sevinç’e 9 yıl, Kılıç, Kökyay ve Karagüllü’ye de 6 yıl 3’er ay hapis cezası verdi.

Muhabir: Özgür Alantor

KKK personeline ilişkin darbe girişimi davasında ara karar

ANKARA

FETÖ‘nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 150 kişinin yargılandığı davada ara kararını açıklayan mahkeme, 10 sanığın tahliyesine karar verdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıkların yanı sıra taraf avukatları katıldı.

Daha sonra söz verilen Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve TBMM avukatları, davaya katılma talebinde bulundu.

Duruşma savcısı da verdiği mütalaada katılma talebi bulunan avukatların talebinin kabulünü, tutuklu sanıkların tutukluluklarının devamını istedi.

Sanık avukatlarının ve bazı sanıkların taleplere karşı beyanda bulunmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, TBMM, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığının suçtan zarar görmeleri ihtimaline binaen davaya “katılan” sıfatıyla kabulüne karar verdi.

Mahkeme sanıklardan Fehmi Atuk, Altuğ Kayışoğlu, Ayhan Kaykaç, Ahmet Erdoğan, Ali Gürcan, Volkan Önal, Murat Kül, Mevlüt Özyurt, Mustafa Kundakçı ve Bahri Bayrak’ın da tahliyesine hükmetti.

Duruşma 19 Mart 2018’e ertelendi.

Muhabir: Ertuğrul Subaşı

Washington Adalet Müşavirliğine atama

ANKARA

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Faris Karak, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği bünyesindeki Adalet Müşavirliği görevine getirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Karak, 2016 Ağustos ayından bu yana boş olan Washington Adalet Müşavirliği görevine atandı. Karak’ın 27 Kasım 2017’de yeni görevine başlayacağı öğrenildi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun olan Karak, hakimlik mesleğine Manisa’nın Köprübaşı ilçesinde başladı. 11 yıldır hakimlik yapan Karak, daha sonra Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tetkik hakimliği görevine getirildi.

Aynı genel müdürlük bünyesinde 2012 yılında daire başkanlığına atanan Karak, önceki yıl Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığına getirildi.

Muhabir: Enes Duran

'Somali'de 343 kişi hayatını kaybetti'

İSTANBUL

Somali’de yıl başından bu yana 343 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan kolera virüsünün yayılmasında kuraklığın etkili olduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü‘nden (DSÖ) yapılan yazılı açıklamada, Somali’de virüsün yayıldığı bölgelerde 2017 yılı başından bu yana 13 bin kişinin koleraya yakalandığı, 343 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Sayının geçen yıl aynı döneme oranla 5 kat arttığı ifade edilen açıklamada, verilere Somali Sağlık Bakanlığından ulaşıldığı kaydedilerek, bakanlığın DSÖ’nün desteğiyle koleranın yayılma hacmini tespit için Bay bölgesine bir ekip gönderdiği aktarıldı.

Açıklamada, “Söz konusu ekip şu ana kadar Bay’da kolera tedavisi verilen 12 kliniği ziyaret etti. Ekip, koleranın yayılma sebeplerinin başında su ve gıda yoksunluğu geldiğini aynı zamanda virüsün bulaşmasını önleyici tedbirlerin yeteri kadar alınmadığını tespit etti. DSÖ, Bay’da 20’den fazla sağlık görevlisine, virüsten korunma ve hastalıkla mücadele eğitimleri verdi.” denildi.

Somali’de yaklaşık 6,2 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğu bunlardan 3 milyonunun ciddi gıda yoksunluğu çektiği vurgulanan açıklamada, “Kuraklık, çoğunluğu kadınlar ve 5 yaşından küçük çocuklara etki eden suyla bulaşan hastalıklara neden oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Somali’de kuraklık nedeniyle “Ulusal felaket” ilan edilmişti

Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, ülke genelinde etkili olmaya başlayan kuraklığın yol açtığı insani krizle mücadele için “ulusal felaket” ilan etmişti. Fermacu, Somali’de yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçilebilmesi ve kuraklıktan etkilenen ailelere yardım ulaştırılabilmesi için uluslararası kamuoyunun desteğini istemişti.

Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada ise ülkedeki aşırı kuraklık sebebiyle 6,2 milyon kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmiş, krizin çözümü için uluslararası topluma acilen harekete geçme çağrısı yapılmıştı.

Muhabir: Muhammed es-Seyyid,Zeynep Hilal Karyağdı