NATOPA Türk Grubundan ABD'nin Suriye planına ilişkin açıklama

ANKARA

NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar,ABD’nin taahhüt ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG’yle iş birliğinin sürdürülmesinin, bu çerçevede PYD/YPG komutasında sözde ‘Suriye Sınır Güvenlik Gücü’ oluşturulmasının ve aynı zamanda NATO’nun da sınırını oluşturan güneydoğu sınırlarımızın ötesinde hem ülkemizin ulusal güvenliğine hem de bu itibarla NATO’ya tehdit teşkil edeceği aşikardır.” ifadesini kullandı.

NATOPA Türk Grubu Başkanı Çonkar, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olan PYD/PKK güdümlü SDG’nin komutasında faaliyet gösterecek “Suriye sınır güvenliği gücü” oluşturulması amacıyla DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’nun (DMUK) son günlerde PYD/PKK ile çalıştığı yönündeki haberleri endişe ve esefle takip ettiklerini bildirdi.

Çonkar, “NATOPA Türk Delegasyonu olarak katıldığımız tüm toplantılarda ve ikili görüşmelerimizde ABD’li ve diğer müttefik ülkelerden muhataplarımıza PYD/YPG terör örgütüyle yapılan iş birliğinin büyük bir hata olduğunu ve bunun müttefik dayanışmasıyla asla bağdaşmadığını defalarca ilettik.” ifadesine yer verdi.

Terör örgütü PYD/PKK’ya verilen desteğin, NATO değerleriyle uyuşmadığını, bölgedeki terör ve istikrarsızlık ortamına çözüm olmayacağını ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne zarar vereceğini vurguladıklarını belirten Çonkar, şunları kaydetti:

“DMUK kararı olduğu belirtilmekle birlikte nasıl alındığı belli olmayan ve DMUK’un üyesi sıfatıyla Türkiye’yle danışılmayan bu kararla ABD’nin PKK uzantısı PYD/YPG’yi bölgede kalıcı hale getirmeyi amaçladığı anlaşılmaktadır. Bu durum, ABD’li muhataplarımızın bugüne kadar tarafımıza ilettiği ve mütemadiyen reddettiğimiz, terör örgütü PYD/YPG’yle iş birliğinin sadece DEAŞ’la mücadele kapsamında olduğu ve mücadele sonunda iş birliğinin sonlandırılacağı yönündeki söylemlerinin dahi samimi olmadığını ortaya koymaktadır.

ABD’nin taahhüt ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG’yle iş birliğinin sürdürülmesinin ve bu çerçevede PYD/YPG komutasında sözde ‘Suriye Sınır Güvenlik Gücü’ oluşturulmasının, aynı zamanda NATO’nun da sınırını oluşturan güneydoğu sınırlarımızın ötesinde hem ülkemizin ulusal güvenliğine hem de bu itibarla NATO’ya tehdit teşkil edeceği aşikardır.”

Çonkar, karar vericilere, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere tamiri mümkün olmayan zararlar vermeden bu adımdan derhal vazgeçme çağrısında bulunarak, Türkiye’nin, ulusal güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etme kararlılığının ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne bağlılığının altını bir kez daha altını çizdiklerini bildirdi.

Muhabir: Zuhal Demirci

Van merkezli DEAŞ operasyonunda 7 tutuklama

VAN 

Van merkezli 3 ilde terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonda gözaltına alınan 23 kişiden 7’si tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 28 Aralık 2017’de Van merkezli Diyarbakır ve Mardin’de terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgeleriyle bağlantılı şahıslara yönelik eş zamanlı düzenlenen operasyonda Van’da 13, Diyarbakır’da 9 ve Mardin’de bir olmak üzere 23 şüphelinin yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 23 şüpheliden 7’sinin tutuklandığı, 16’sının adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı kaydedildi.

Muhabir: Necat Hazar

İstanbul merkezli terör operasyonu: 43 gözaltı

İSTANBUL

İstanbul merkezli 7 ilde düzenlenen operasyonda, terör örgütü PKK adına faaliyette bulundukları ve kırsaldaki kamplarda eğitim verdikleri öne sürülen 43 kişi yakalandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü PKK adına faaliyette bulundukları, eylem ve basın açıklamalarına katıldıkları, kırsaldaki kamplarda örgüt üyelerine eğitim verdikleri iddia edilen şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

İstanbul merkezli 7 ilde eş zamanlı operasyon düzenleyen polis ekipleri, 43 zanlıyı gözaltına aldı.

Adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital malzeme ele geçirildi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Muhabir: Halil Demir

DEAŞ operasyonunda Gürcistan uyruklu karı koca yakalandı

TRABZON

Trabzon‘da terör örgütü DEAŞ‘a yönelik operasyonda eşiyle gözaltına alınan Gürcistan uyruklu şüpheli tutuklandı.

Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Of ilçesinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Gürcistan uyruklu karı koca, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan zanlılardan Gocha Sagnadze tutuklandı, serbest bırakılan eşi ise işlemlerinin ardından sınır dışı edilecek.

Türkiye’ye yasa dışı yollarla giriş yaptıkları belirlenen çiftin, Of ilçesinde çay toplama işlerinde çalıştıkları belirlendi.

Sagnadze’nin, emniyet sorgusunda, Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu belirtilen ve Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen operasyonda öldürülen Ahmet Çatayev ile irtibatını kabul ettiği ve Çatayev’i Of’taki evinde bir gece misafir ettiğini söylediği öğrenildi.

Yapılan aramalarda ele geçirilen dijital verilerde yapılan teknik çalışmalar sonucu Sagnadze’nin, Suriye’de terörist eylemlere katıldığına dair fotoğrafların ortaya çıktığı da belirtildi.

Muhabir: Seyit Ahmet Eksik

'FETÖ ile mücadelede 2017'de 48 bin 305 kişi tutuklandı'

İSTANBUL

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü’yle (FETÖ) mücadeleye ilişkin, “2017’de 48 bin 305 kişi tutuklanmıştır. Gözaltı sayısı bunun yaklaşık üç katıdır. Tek başına bu rakamlar bile konunun vehametini ortaya koymaya yeterlidir.” dedi.

Genel Güvenlik ve Uyuşturucuyla Mücadele Toplantısı’nın 3’üncüsü, İçişleri Bakanı Soylu başkanlığında Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Toplantıda, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra konuşan Soylu, Ankara ve İzmir’in ardından üçüncüsü gerçekleştirilen toplantıyı diğer büyükşehirlerde de yapmayı planladıklarını ifade etti.

Soylu, bu toplantılar sayesinde hem şehirlerin güvenliğiyle ilgili tespitlerin yapılacağını, hem de hedef ve beklentileri, konunun taraflarıyla, yönetim ve uygulamadaki kişiler ile esasen kamuoyuyla istişare etme imkanı bulacaklarını vurguladı.

Bakan Soylu, içeride uzun yıllardır mücadele edilen PKK’nın gerek uyuşturucu ticareti gerek terör faaliyetlerinin söz konusu olduğuna değinerek, diğer yandan gelişen teknolojinin yarattığı yeni suç türleri ve mevcut suçların kapasitesinin artması tehlikesinin oluştuğunu belirtti.

Eskiden sadece haşhaş yapraklarıyla veya kenevirden yapılan uyuşturucu ile mücadele edildiğini aktaran Soylu, şimdi çok daha öldürücü olan sentetik uyuşturucuların çıktığını, bir başka suç sahası olan siber suçlarla da karşı karşıya olunduğunu dile getirdi.

FETÖ’ye yönelik operasyonlardan bahseden Soylu, “Türkiye’de bana sorarsanız güvenlik konusunda bir milat olan 15 Temmuz hadisesini yaşadık. Devleti bir virüs gibi sarmış FETÖ terör örgütünün darbe girişimini 16 Temmuz sabahı bastırdık. Ancak, kamuda yarattığı ve özellikle bizlerin görev sahasında yarattığı tahribatı da inkar edemeyiz. 2017’de 48 bin 305 kişi tutuklanmıştır. Gözaltı sayısı bunun yaklaşık üç katıdır. Tek başına bu rakamlar bile konunun vehametini ortaya koymaya yeterlidir. Nitelikli personel gerektiren kadrolarda oluşan açık ve ülke güvenliğini tesis etme gerekliliği hepimizin omuzlarındaki yükü kat kat arttırmıştır. Yeniden bir yapılanmaya girdik. Ama sorun şu ki, bizim görevlerimiz kapımıza ‘tadilat nedeniyle kapalıyız’ yazacak görevler değil. Bu zorlukları hep beraber atlattık. Bir yandan bakanlık bünyesindeki rutin faaliyetlerimizde mücadelemize devam ederken öte yandan kendimizi yeniledik ve eksiklerimizi kapattık. Personel noktasında bütün birimlerimizde, jandarmamızda, emniyette, sahil güvenlikte ciddi alımlar gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Muhabir: Arif Yakıcı

Aydın'da göçmen kaçakçılarına operasyon düzenlendi

AYDIN

Aydın‘ın Didim ilçesinde “göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti” yapanlara yönelik operasyonda 16 şüpheli gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Aydın İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, “göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti” yapanlara yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda göçmen kaçakçılığını organize ettiği belirtilen 16 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin adreslerindeki aramada 4 bot motoru, 3 lastik bot, 1 fiber tekne ve 20 litre benzin ele geçirildi.

İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 4’ü tutuklandı, bir şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diğer şüphelilerin jandarmadaki işlemleri sürdürülüyor.

Bu arada Aydın Valiliği, operasyona ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Aydın İl Jandarma Komutanlığı, halkın huzur ve mutluluğunu sağlamak maksadıyla insan tacirleri ölüm makinelerine karşı ‘Aylan bebekler ölmesin’ anlayışı ile faaliyetlere devam edecektir.” ifadesine yer verdi.

Muhabir: Ferdi Uzun

FETÖ'ye 'ankesörlü telefon' operasyonunda bir üsteğmen yakalandı

BALIKESİR

Balıkesir’de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında ankesörlü/kontörlü telefonlar üzerinden mahrem imamlar ile irtibat kurduğu iddia edilen bir üsteğmen gözaltına alındı.

Balıkesir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisinde mahrem imamlar tarafından ankesörlü telefonlardan ardışık olarak arandığı tespit edilen ve halen Balıkesir Astsubay Meslek Yüksek Okulunda üsteğmen olarak görev yapan İ.K. gözaltına alındı.

Şüpheli Siirt Emniyet Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

Muhabir: Seyhan Kırıcı

Adana'da terör örgütü PKK'lıların da olduğu 8 kişi yakalandı

ADANA

Adana’da terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda 8 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde şafak vakti operasyon düzenlendi.

Özel harekat polislerinin de destek verdiği operasyonda ekipler, 10 adrese yaptıkları eş zamanlı baskınlarda aralarında terör örgütü PKK’nın dağ kadrosunda yer alan bazı kişilerin de olduğu 8 şüpheliyi yakaladı.

Ekipler, baskınlar sırasında zanlıların evlerinin çatıları ile şüpheli gördükleri yerlerde aramalar yaptı.

Gözaltına alınarak zırhlı araçlarla Adana Adli Tıp Birimine getirilen şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Muhabir: Ömer Yıldız 

Hakkari'de terör örgütü operasyonunda mühimmat ele geçirildi

HAKKARİ

Hakkari merkez ile Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde, PKK’lı teröristlere yönelik operasyonda silah, mühimmat, el yapımı patlayıcı ve yaşam malzemesi bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı görevlilerince, bölücü terör örgütü PKK/KCK’nın faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

İl merkezi ile Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinin kırsal alan ve meskun mahallerinde 8 Ocak’ta operasyon gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Operasyonlarda, 2 kalaşnikof piyade tüfeği, LMGK piyade tüfeği, 300 kalaşnikof piyade tüfeği mühimmatı, el dürbünü, 3 büyük tüp, 5 küçük tüp, işaret fişeği tabancası, 10 işaret fişeği mühimmatı, 120 milimetre top mühimmatı, 24 roketatar mühimmatı, 20 roketatar sevk fişeği, bin 125 bixi mühimmatı, 23 el bombası, 31 el bombası fünyesi, 2 kilo 8 gram C4 plastik patlayıcı, 1 kilo 2 gram kırmızı renkli plastik patlayıcı, 18 kilogram TNT patlayıcı, 600 metre kabloyla hazırlanmış el yapımı patlayıcı düzeneği, konserve kutu ile hazırlanmış el yapımı patlayıcı düzeneği, 6 telsiz düzenekli elektronik devre, 100 metre beyaz antikrom kablo, 10 metre kırmızı renkli infilaklı fitil, 7 metre kırmızı renkli saniyeli fitil, 90 mavzer mermisi, 5 bin 420 paket gümrük kaçağı sigara ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.”

Açıklamada, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

Muhabir: Yılmaz Kazandıoğlu

FETÖ'nün 'mahrem askeri yapılanma'sına 20 ilde operasyon: 22 gözaltı

AĞRI

Ağrı Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, bu çerçevede ankesörlü/kontörlü telefonlar üzerinden “mahrem imamlar” ile irtibat kurdukları ve örgütün “mahrem askeri yapılanma” üyesi oldukları belirlenen 25 subay ve astsubayın yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi.

Ağrı’nın yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Kırklareli, Van, Tekirdağ, Şanlıurfa, Çanakkale, Malatya, Şırnak, Nevşehir, Kocaeli, Sakarya, Mersin, Bilecik, Zonguldak, Kahramanmaraş ve Niğde’de gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonda 22 şüpheli gözaltına alındı.

Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyale el konulan zanlılar işlemlerin ardından Ağrı Emniyet Müdürlüğüne getirildi.

Terör örgütünün “mahrem askeri yapılanma” üyesi oldukları iddia edilen zanlıların, ankesörlü/kontörlü telefonlar üzerinden mahrem imamlarla irtibat kurdukları ve örgütsel faliyetler ile toplantıların organizasyonlarını yaptıkları tespit edildi.

Soruşturma kapsamında adreslerinde bulunamayan 3 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Muhabir: Fahrettin Gök-Cemil Karip

1 2 3 4