Tunceli Valiliğinden belediyenin ekonomik durumuna ilişkin açıklama

TUNCELİ

Tunceli Valiliğince, Tunceli Belediyesinin ekonomik durumuna ilişkin, “Tunceli Belediyesinin 18 Kasım 2016’da KHK ile devralındığı dönemde borcu 18 milyon 345 bin 296 liraydı ve kasasında da 17 milyon 374 bin 904 lira vardı. Belediyenin borcu şu anda 14 milyon 902 bin 512 liraya düşmüştür ve kasasında da 17 milyon 699 bin 107 lira bulunmaktadır.” bilgisi verildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Tunceli Belediyesinin 18 Kasım 2016’da KHK ile devralındığı dönem ile mevcut dönemdeki ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Belediye devralındığında 18 milyon 345 bin 296 lira borcunun bulunduğu ve kasasında da 17 milyon 374 bin 904 lira olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Belediyenin borcu şu anda 14 milyon 902 bin 512 liraya düşmüştür ve kasasında da 17 milyon 699 bin 107 lira bulunmaktadır. ‘Kayyuma 17 milyon bıraktık.’ diyenler niye 18 milyon liralık borcu söylemezler? 30 Haziran 2017’den bu yana yaklaşık maliyeti 47 milyon lira olan işler program dahilinde bitirilmiştir. Kısa sürede bitirdiğimiz 47 milyon liralık işleri görmekte neden güçlük çekerler? Tunceli’mize ve yöremizin güzel insanlarına yıllardır konuşulan fakat yapılamayan projeleri gerçekleştiriyoruz. Hayırlı olsun.”

Tunceli Belediyesinde görevlendirme

16 Kasım 2016’da Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul’un da bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Bul’un, sevk edildiği hakimlikçe “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanması üzerine 17 Kasım 2016’da Tunceli Belediye Başkanlığına dönemin Tunceli Vali Yardımcısı Olgun Öner, 17 Ocak 2017’de ise dönemin Tunceli Valisi Osman Kaymak İçişleri Bakanlığınca vekaleten atanmıştı.

13 Haziran 2017 tarihinde 2017/10458 sayılı kararname ile Tuncay Sonel, Tunceli Valiliğine atanmış ve Tunceli Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmişti.

Muhabir: Haydar Toprakçı

Soylu, banka soyguncusunu yakalayan uzman çavuşu kutladı

ANKARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir banka şubesini soyan şüpheliyi takip ederek çaldığı parayla yakalayan Jandarma Uzman Çavuş Yunus Zorba‘yı kutladı.

Edinilen bilgiye göre Soylu, Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde bir banka şubesinden 9 bin 540 lirayı gasbeden şüpheliyi yakalayan Gaziantep Jandarma Komando Tabur Komutanlığında görevli Jandarma Uzman Çavuş Yunus Zorba ile telefonda görüştü. Soylu, görüşmede Zorba’yı tebrik etti.

Öte yandan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin de Uzman Çavuş Zorba’yı arayarak cesaretinden dolayı kutladı.

Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Osmaniye Mahallesi’ndeki bir banka şubesine, öğlen saatlerinde müşteri gibi gelen Ahmet K. içerideki bir kadını silahla rehin almış ve 9 bin 540 lira gasbederek kaçmıştı. Olay sırasında banka çevresinde bulunan Jandarma Uzman Çavuş Zorba, şüpheliyi takip ederek saklandığı inşaat halindeki binada gasbettiği parayla yakalamıştı.

Muhabir: Cankut Taşdan

İstanbul'da eylem hazırlığındaki terörist aranıyor

İSTANBUL

Alınan bilgiye göre, emniyet ve istihbarat birimleri, terör örgütü PKK‘nın kırsal kadrosunda yer alan “Baver” kod adlı Yunus Sanamalı‘nın sansasyonel eylem için kısa süre önce İstanbul‘a geldiğini belirledi.

Yakalanmamak için sahte kimlik kullandığı ve sürekli yer değiştirdiği kaydedilen teröristin fotoğrafları basınla paylaşıldı.

Yetkililer, şüpheliyi gören vatandaşları, polise ihbarda bulunmaları konusunda uyardı.

Bu arada, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda, Sanamalı’ya keşif, barınma, ulaşım ve lojistik destek sağladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 14 şüpheliden 6’sı tutuklanmıştı.

Sanamalı ile kendisine yardım ve yataklık yaptığı belirtilen 3 kişinin yakalanması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Muhabir: Halil Demir-İlyas Kaçar