Mehmet Akif'in torunundan 'Zeytin Dalı Harekatı'na destek

BURSA

Mehmet Akif Ersoy‘un torunu Selma Argon, Zeytin Dalı Harekatı‘yla ilgili, “Bizim için oradalar. Can ve kanlarıyla oradalar. İhtiyaç olduğu zaman biz de gideceğiz. Çünkü bu vatandan başka yaşayacak yerimiz yok. Bu vatan bizim için kutsaldır. Mehmetçiklerimizden Allah razı olsun. Hepsine selam olsun.” dedi.

Argon, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Eğitim Fakültesinde Hür Eğitimciler Topluluğu tarafından düzenlenen konferansta, dedesi Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlattı.

Türk milletinin Mehmet Akif Ersoy’u kendi dedesi gibi gördüğünü ifade eden Argon, “İnsanların içinde olmuştur hep. Onun için insanlar onu kendilerinden biri olarak gönüllerine sokmuş ve çok sevmişlerdir. Çünkü dürüsttür. Çok faziletli ahlak sahibi bir adamdır, çok samimidir. İnancında, vazifesinde, insanlara olan yakınlığında, arkadaşlarıyla olan dostluğunda sözünün eri samimi bir insandan, dedemizden bahsediyoruz.” diye konuştu.

“İhtiyaç olduğunda biz de gideceğiz, çünkü bu vatandan başka yerimiz yok”

Argon, Zeytin Dalı Harekatı’na da değinerek, şunları kaydetti:

“Mehmetçiğimiz bizim canımız. Şu an bana ihtiyaç varsa, bizlere ihtiyaç varsa her an gitmeye hazırız. Çoluk çocuk kimim varsa dostlarımla beraber her an gitmeye hazırım onların yanına. Yeter ki gel desinler. Allah onların yanında olsun, Allah yardımcıları olsun. Bizim için oradalar. Can ve kanlarıyla oradalar. Dediğim gibi ihtiyaç olduğu zaman biz de gideceğiz. Çünkü bu vatandan başka yaşayacak yerimiz yok. Bu vatan bizim için kutsaldır. Mehmetçiklerimizden Allah razı olsun. Hepsine selam olsun. Hepsini kucaklayıp öpüyorum.”

Selma Argon, konuşmasının ardından dedesi Mehmet Akif Ersoy’un “Safahat” isimli kitabını imzaladı. 

Muhabir: Uğur Ulu

'Bütünüyle bölgedeyiz'

KİLİS – Volkan Kaşik

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Kilis’te, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/YPG-PKK/KCK ve DEAŞ mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölge halkını terör örgütü üyelerinin baskı ve zulmünden kurtarmak amacıyla başlatılan Zeytin Dalı Harekatı‘nın başarıyla sürdüğünü söyledi.

Harekat kapsamında terör örgütü unsurlarına karşı gerçekleştirilen operasyonda şehit olan 25 yaşında şehit olan Piyade Uzman Çavuş Yunus Emre Doğan’ı Kilis’te toprağa verdiklerini hatırlatan Demircan, bütün şehitlere Allah’tan rahmet diledi.

“Arkadaşlarımızı gördük, moraller çok yüksek”

Demircan, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında sınır illeri Kilis ve Hatay’ı ziyaret etmek için burada olduklarını aktararak şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımızı gördük, moraller çok yüksek. Hizmetlerini en güzel şekilde yerine getiriyorlar. Donanımları, her şeyleri yerinde en ufak bir eksikleri yok. Bölgemizde sayın valimiz, vekillerimiz, sağlık müdürümüz, bütün görevliler burada çalışan tüm arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyorlar. Arkadaşlarımız da ülkenin savunması için ülkenin birliği ve beraberliği için mücadele eden askerlerimizden yaralananlar olduğunda onlar için gerekli yardımı burada yapıyorlar. Morallerin son derece yüksek, gördüğünüz gibi.”

Harekatın devam ettiğini, bu kapsamda çeşitli önemler aldıklarını dile getiren Demircan, şunları kaydetti:

“Ülkenin savunma mücadelesinin icap ettirdiği ekiplerle, bütünüyle bölgedeyiz. Gerek personel gerekse de donanım açısından en ufak bir eksikliğimiz, noksanımız yok. Zamanında yapılmış hazırlıklar neticesinde, en ufak bir sıkıntı da yaşanmamış, yaşanmayacak.”

Suriye sınırına askeri sevkiyat

KİLİS

Suriye sınırında konuşlu birliklere takviye amaçlı gönderilen askeri araçlar Kilis’e ulaştı.

Ülkenin farklı kentlerindeki birliklerden gönderilen aralarında zırhlı personel taşıyıcıların (ZPT) da yer aldığı 15 araçlık konvoy, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında akşam saatlerinde Kilis’in merkeze bağlı Gülbaba Köyü’ne ulaştı.

Güvenlik önlemleri altında Afrin sınır hattına geçen konvoyun birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Muhabir: Özkan Beyer

Erdoğan ile Trump telefonda görüştü

ANKARA

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin basın açıklaması yapıldı.

Zeytin Dalı Harekatı başladı Zeytin Dalı Harekatı’nda ikinci günZeytin Dalı Harekatı’nda üçüncü günZeytin Dalı Harekatı’nda dördüncü günZeytin Dalı Harekatı’nda beşinci günCumhurbaşkanı Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin bilgi aldı

Zeytin Dalı Harekatı görüşüldü

Buna göre, görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler ve Türkiye’nin Afrin’de terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili görüş teatisinin yanı sıra ikili konulara da değinildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekatı’nı uluslararası hukuk temelinde ve Birleşmiş Milletler Şartı’nın 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı ile BM Güvenlik Konseyi’nin terörizmle mücadele konusundaki kararları uyarınca gerçekleştirdiğini vurguladı.

Erdoğan: Türkiye’nin ulusal güvenliği için

Erdoğan’ın, Türkiye’nin kendi ulusal güvenliği için Afrin’i terör unsurlarından arındırmayı hedeflediğini ifade ettiği görüşmede, terörle mücadelede ikili iş birliğinin önemi üzerinde duruldu.

“Silah desteğine son verilmeli” vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele çerçevesinde PYD/YPG’ye ABD’nin silah desteğine son vermesi gerektiğine tekrar dikkati çekti.

İş birliği konusunda kararlılık açıklaması

Görüşmede, Erdoğan ve Trump, gerek Suriye meselesi gerek ikili konularda Türkiye-ABD arasındaki iş birliğini ve yakın teması sürdürme noktasında kararlı olduklarını teyit etti.

Muhabir: İlkay Güder

Müslüman alimlerden Zeytin Dalı Harekatı'na destek

ANKARA

Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), Zeytin Dalı Harekatı‘na ilişkin, “Mazlum dünya için bir umut ışığı olan Türkiye Cumhuriyeti’ni zora düşürmek için dış güçler tarafından kurgulanan bu oyunu bozmak üzere başlatılan harekatı bütün kalbimizle destekliyoruz.” açıklamasını yaptı.

UMAD’ın harekata ilişkin yayımladığı bildiride, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 20 Ocak’ta Suriye’nin kuzeybatı sınırında bulunan Afrin bölgesinde yuvalanan ve dış destekle Türkiye için bir tehdit halini alan terör örgütlerine yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı Harekatı, Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan bir hakkıdır.” değerlendirmesine yer verildi.

Kahraman askerlerin muzaffer olmaları dileğinde bulunuldu

Söz konusu harekatın, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulunu terörle mücadeleye yönelik kararlarına ve BM Sözleşmesi’ndeki meşru müdafaa hakkına dayandığı belirtilen bildiride, harekatta yer alan kahraman askerlerin muzaffer olmaları dileğinde bulunuldu.

Bildiride, “Mazlum dünya için bir umut ışığı olan Türkiye Cumhuriyeti’ni zora düşürmek için dış güçler tarafından kurgulanan bu oyunu bozmak üzere başlatılan harekatı bütün kalbimizle destekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntıların bir an önce sona ermesi ve kardeşlik zemininin oluşturulmasının ortak dilek olduğu vurgulanan bildiride, “Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’de buyurduğu gibi, Müslümanların aralarında çıkan problemlerinin çözümü için kendi mekanizmalarını kurup işletmesi ve gayrimüslimlerin oyununa gelinmemesi temennimizdir.” ifadesine yer verildi.

Muhabir: Zuhal Demirci

Tüm yurtta dualar Mehmetçik'in zaferi için

İSTANBUL

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı”nın zaferle sonuçlanması için Sultanahmet Camii’nde kılınan yatsı namazının ardından Mehmetçik’e dua edildi.

Sultanahmet Camii baş imam hatibi Kurra Hafız Hasan Kara, yatsı namazında Fetih Suresi, Saff Suresi’nden bazı ayetler okudu, namazın ardından vatandaşlarla dua etti.

Vatanın bekçisi kahraman, şerefli Türk Ordusu’nun her zaman ve her yerde mansur ve muzaffer olmasını Allah’tan dileyen Kara, Mehmetçik için dua etti.

Güneydoğu’da Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu

Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batman’daki camilerde, Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu, dua edildi.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesindeki Hz. Süleyman Camisi’ne yatsı namazına gelen vatandaşlar, Fetih Suresi’nin okunmasının ardından Afrin’deki harekatın başarılı geçmesi için dua etti.

Fetih Suresini okuyan Sur İlçe Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, AA muhabirine, ülkenin birlik, beraberlik ve bekası için canlarını feda etmeye hazır olan Mehmetçik için dua ettiklerini söyledi.

Mardin 

Mardin’de Fuat Yağcı Camisi’nde yatsı namazından önce Fetih Suresi okundu ardından Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek, Zeytin Dalı Harekatı’nın zaferle sonuçlanması için dua etti.  

Duanın ardından Artuklu İlçe Müftüsü Mustafa Ali Işık yatsı namazını kıldırdı. 

Cami cemaatinden Abdurrezzak Sağlam Türk Zeytin Dalı Harekatı’nın önemine değindi.

Bazı güçlerin bölgede büyük oyunlar oynadığını, bu oyunun bozulması için harekatın yapılmasının zorunlu hale geldiğini kaydeden Sağlam, “ABD 12 bin kilometre uzaklıktan gelip buradaki Müslümanların arasına fitne fesat sokuyor. Bu harekatın yapılmasının gerektiğine inanıyorum. Kahraman ordumuzun karada, havada ve denizde muzaffer olmasını Allah’tan diliyoruz.” diye konuştu.

Şırnak

Şırnak’ta PKK’lı teröristlerce zarar verilen ve daha sonra onarılan Yeni Mahalledeki Geylani Camisi’nde de Fetih Suresi okundu.

İl Müftüsü Ramazan Tolan, Fetih Suresi’ni şehitlerin ruhuna hediye ettiklerini söyledi.

Tolan, şunları kaydetti:

“Muzaffer ordumuz çok önemli bir görev için sınır ötesinde operasyon düzenliyor. Onların selametleri ve başarıları için ellerimizi semaya kaldırdık. Tüm Türkiye’de olduğu gibi biz de şanlı ordumuzun arkasındayız. Dualarımızla onları destekliyoruz. Ordumuzun başarılı olacağına inancımız tamdır.  Onların düşmana korku, dosta güven verdiğini biliyoruz. Devletimiz ve milletimizde onların sayesinde kaim olacaktır.”

Cami cemaatinden Selahattin Özçelik, “Allah milletimize, devletimize, güvenlik güçlerimize zeval vermesin. Allah ordumuzu her türlü kazadan beladan muhafaza eylesin.” dedi.

Batman

Batman’da bulunan 170 camiye gelen vatandaşlar da yatsı namazının ardından Afrin’deki operasyonun başarılı geçmesi için dua etti.

Kudret Camisi’ndeki duayı İl Müftü Yardımcısı Ahmet Ateş yaptı.

Karabük’te Mehmetçik’e zafer duası

Karabük Ulu Cami’de kılınan yatsı namazında Fetih suresi okundu. Vatandaşlar namaz sonrasında el açarak, Afrin’e düzenlenen “Zeytin Dalı Harekatı”na katılan Mehmetçik’in zaferi için dua etti. 

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Fatih Ürkmezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki tüm camilerde yatsı namazı sonrası Mehmetçik için dua edildiğini söyledi.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Meydanı’nda Türkiye Kamu-Sen, Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı, Ülkü Ocakları, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Vakfı ve Türk Ocakları tarafından düzenlenen programda, Afrin’e düzenlenen harekata katılan Mehmetçik’in zaferi için dua edildi, Kur’an-ı Kerim okundu.

Konuşmanın ardından vatandaşlar el açarak, Zeytin Dalı Harekatı’na katılan Mehmetçik’in zaferi için dua etti. 

Programa Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

Zeytin Dalı Harekatı'nda 1 şehit

ANKARA

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda terör örgütü unsurları ile girilen çatışmada bir asker şehit oldu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan yazılı açıklamada, Kilis’in Gülbaba Köyü’nün güneydoğusunda PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü unsurları ile çatışmaya girildiği belirtildi.

Çatışmada bir askerin şehit düştüğü bildirilerek, “Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileriz.” ifadelerine yer verildi.

Muhabir: Özcan Yıldırım

'Zeytin Dalı Harekatı 'Meşru Müdafaa Hakkı' çerçevesinde yürütülüyor'

ANKARA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay bölgesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Orgeneral Akar’a denetlemelerinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.

Denetlemeler sırasında, 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Temel ve bölgedeki diğer birlik komutanlarından harekat hakkında bilgi alan Orgeneral Akar, değerlendirmelerde bulundu.

Harekatın, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerini etkisiz hale getirmek amacıyla gerçekleştirildiğini belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, “TSK’nın faaliyetlerini, BM sözleşmesinin 51. maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik kararları kapsamında uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları doğrultusunda yürüttüğünü, harekat esnasında sadece teröristlere ait hedeflerin vurulduğu, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiğini” ifade etti.

Faaliyetlerin, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiğini vurgulayan Orgeneral Akar, harekatın bir maksadının da dost ve kardeş bölge halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak olduğuna işaret etti.

Orgeneral Akar, harekat kapsamında gösterdiği kahramanlık ve fedakarlıklardan dolayı personelini kutladı ve başarılar diledi.

Muhabir: Mehmet Tosun

PKK/PYD propagandası yapan 18 kişi hakkında gözaltı kararı

İSTANBUL

Alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından PKK/PYD ve DEAŞ unsurlarına yönelik yürütülen operasyona (Zeytin Dalı Harekatı) ilişkin terörü ve terör örgütlerini övücü ve toplumu yanıltıcı mahiyette, gerçeğe aykırı haber ve sosyal medya paylaşımlarının takibi sürüyor.

Bu doğrultuda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin, sosyal medya paylaşımları üzerinden PKK/PYD propagandası yürüttüğü tespit edilen 18 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı kararı alındı.

Talimatı alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Muhabir: Muhammed Enes Can

Camilerde Mehmetçik'in zaferi için dua edildi

İSTANBUL

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK), Suriye’nin Afrin bölgesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı“nda Mehmetçik’in zaferi için, Eyüp Sultan ve Sultanahmet camilerinde yatsı namazının ardından dua edildi.

Sultanahmet Camii’nde kılınan yatsı namazında Fetih Suresi’nden ayetler okundu. Camideki vatandaşlar namaz sonrasında, Afrin’e düzenlenen “Zeytin Dalı harekatı”na katılan Mehmetçik’in zaferi için dua etti.

Eyüpsultan Camii imam hatibi Erhan Mete, yatsı namazında Fetih Suresi’nden ayetler ile Nasr Suresi’ni okudu.

Namazın ardından Mete, cami cemaatiyle Mehmetçik’in zafere ulaşması için dua etti.

Anadolu’nun ilk camisinde “zafer duası”

Öte yandan, “Anadolu’nun ilk camisi” olma özelliğini taşıyan Hatay’daki Habib-i Neccar’da,  Zeytin Dalı Harekatı’nın zaferle sonuçlanması için Fetih Suresi okundu, dua edildi.

Muhabir: Kerem Alperen Kaya, Halis Akyıldız, İzziddin Nazlı

1 2